Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (ebook) –	Philip K. Dick

ebook Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Autor:

Wydawnictwo: REBIS

Format: EPUB, MOBI

Ocena czytelników

7,8
(3635 ocen)zawiera oceny z Lubimy Czytać

Zaloguj się, by ocenić:

0
Twoja cena:

"Książka, na podstawie której Ridley Scott nakręcił Łowcę androidów. Obejrzawszy ten film, Dick uznał ponoć, że grający tytułowego eksterminatora Harrison Ford dostał zlecenie i na niego… „Co to jest człowiek? To pytanie jest tematem Blade runnera i żeby na nie odpowiedzieć, stworzył Dick człowieka sztucznego… W powieści Blade runner sztuczni ludzie to nie poczciwe roboty Asimova z wmontowanymi bezpiecznikami moralności zwanymi trzema prawami robotyki. Androidy Dicka są groźne, bo są kłamstwem, wyglądają jak ludzie, ale brakuje im człowieczeństwa – poczucia winy, współczucia, sumienia… Łowca zbiegłych androidów Rick Deckard poddaje je testowi na współczucie. Istoty niezdolne do współczucia likwiduje. Tylko co dzieje się z jego współczuciem?” z przedmowy Lecha Jęczmyka Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści obyczajowych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty… Dom Wydawniczy REBIS wydał m.in. : Ubik, Blade Runner, Człowiek z Wysokiego Zamku, Valis, Trzy stygmaty Palmera Eldritcha czy Doktor Bluthgeld. "

Język publikacjipolski
Typ produktuE-book w formatach: EPUB, MOBI
Rozmiary plików 0.42 MB (MOBI), 0.65 MB (EPUB)
Typ zabezpieczeniaznak wodny
Warunki dostępunielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione
Wymagania sprzętoweaby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI.

Wyświetlane oceny zawierają oceny
z Lubimy Czytać

Anonimowy czytelnik

22.06.2016, 12:38

"Blade Runner" to absolutna klasyka SF, powieść wielokrotnie omawiana i komentowana na całym świecie. Ton recenzji oscylował od entuzjastycznych po przychylny. Współczesny czytelnik może zarzucić książce Dicka zbyt małą objętość, niezbyt rozbudowane wątki oraz szkicowy jedynie opis świata po nuklearnej katastrofie (nie cierpię szkolnego pojęcia "świat przedstawiony"), ale tak się po prostu w latach `60 pisało SF - książki były raczej zwarte, miały niezbyt skomplikowaną fabułę i ograniczony krąg bohaterów, przy czym nie silono się, by indywidualizować postacie drugiego planu. Lektura książki, także w dzisiejszych czasach, potrafi jednak dostarczyć wiele przyjemności. Akcja jest wartka, główny bohater znakomicie zarysowany, a problem postawiony przez autora ciekawy. Co więcej książka znacząco różni się od klasycznego filmu, którego była pierwowzorem - u Dicka sztuczne jest złe i takie już pozostanie, zaś główny bohater coraz lepiej rozumiejący sztuczność i roboty, upodabnia się do nich niebezpiecznie balansuje na granicy człowieczeństwa, coraz mniej w nim ludzkich odruchów. Pytanie o naturę człowieka i sens ludzkich emocji pozostaje jedną z ważkich kwestii stawianych przez autora.
Przy tym "Blade Runner", jako absolutna klasyka gatunku, musi po prostu znaleźć się na półce lub w czytniku każdego fana SF.
Anaksandridas