Diabelski walc (ebook) –	Jonathan KellermanPromocja

E-book

Diabelski walc

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Alex Delaware, psycholog dziecięcy, zostaje wezwany do szpitala na konsultacje. Pacjentka, kilkuletnia Cassie, przynajmniej raz w miesiącu trafia w ciężkim stanie na ostry dyżur. Nikt nie potrafi jej zdiagnozować. Prowadząca lekarka podejrzewa zespół Münchausena per procura, który polega na tym, że to opiekunowie wywołują chorobę dzieci. Nie chce jednak rzucać niepopartych dowodami oskarżeń, bo rodzina Cassie jest bardzo zamożna i wpływowa. Alex postanawia przyjrzeć się sprawie. Ale im dłużej ją bada, tym więcej przerażających faktów odkrywa, a krąg podejrzanych nieustannie się powiększa.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Liczba stron wydania papierowego

560

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.89 MB (MOBI), 0.92 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Bookendorfina Izabela Pycio

Bookendorfina Izabela Pycio

12.12.2015, 07:34

„"Istnieją kłamstwa, cholerne kłamstwa i statystyka."”

Niesamowity był ten walc, gorący, ostry, jak najbardziej diabelski. Taniec w rytm takiej książki maksymalnie wciąga, to prawdziwa czytelnicza przyjemność. Narracja umiejętnie podsyca naszą ciekawość, rozbudza emocje, porywa w wartki nurt niespodziewanych wydarzeń, interesujących wątków. A do tego, ten klimat nieustannego zagrożenia, niebezpieczeństwa i niepewności. Świetne połączenie thrillera medycznego z elementami psychologii, kryminału i sensacji, czyli wszystkiego tego co najbardziej rozpala nasze czytelnicze zmysły.

Alex Delaware, psycholog dziecięcy, stara się dociec przyczyn nagłych i niewytłumaczalnych medycznie zachorowań niespełna dwuletniej Cassie. Podejrzewa, że to ktoś z bliskich dziewczynki celowo wywołuje u niej chorobę. Czy to zespół Münchhausena per procura? Kim jest ten potwór, który w ten nienormalny sposób pragnie zwrócić na siebie uwagę otoczenia? Kto potrafi pod maską pozornego opanowania, troskliwości i opiekuńczości, tak doskonale kłamać, perfidnie zadawać cierpienie i z wyrachowaniem dążyć do śmierci dziecka? Jak trzeba mieć zaburzoną osobowość, aby podejmować tak karygodne i obrzydliwe działania?

Wydaje się, że Cassie jest szaleńczo kochana przez bliskich, jednak pod skórą czujemy ogromny strach i obawę przed niewytłumaczalnym, tak trudnym do zrozumienia, wręcz niewyobrażalnym celowym narażaniem dziecka na śmierć. Czasu do rozwiązania tej tajemniczej sprawy jest coraz mniej, bo stan zdrowia dziewczynki ulega znacznemu pogorszeniu. Pojawia się coraz więcej podejrzanych, nowe niepokojące informacje i wstrząsające zdarzenia. Dają o sobie znać mroczne tajemnice ludzkiej psychiki. Klimat grozy zagęszcza się. Trzeba działać szybko, ale też delikatnie, bo rodzina dziewczynki jest bardzo zamożna i wpływowa. Jesteśmy mocno zdeterminowani, tak jak Delaware, aby jak najszybciej dojść do źródeł prawdy i uratować życie dziewczynki.

Poza głównym wątkiem powieści, pojawia się również aspekt stanu amerykańskiej służby zdrowia, dostępności do specjalistów medycznych, warunków pracy lekarzy, dofinansowania prac badawczych, komercjalizacji szpitali i nielegalnych profitów z tytułu funduszów pracowniczych. Stanowi to intrygujące tło dla rozgrywanej po mistrzowsku fabuły, wzbogaca ją i nadaje jeszcze bardziej medyczny koloryt, spojrzenie z szerszej perspektywy. Wszystko to mocno nami wstrząsa, przeraża, zdumiewa i szokuje. Buntujemy się. Na końcu akcja nieco wyhamowuje, jakby przygotowując nas na zakończenie. Znakomicie czyta się tę powieść.

bookendorfina.blogspot.com

Tomalska Katarzyna

Katarzyna Tomalska

29.10.2015, 20:36

„Syndrom Munchausena per procura”

Do jednego ze szpitali w Los Angeles w zaskakująco częsty sposób trafia półtoraroczna dziewczynka. Szereg wykonywanych badań oraz konsultacje specjalistów nie potrafią wykryć przyczyn niepokojących objawów. Kilka lat wcześniej, gdy dziewczynki nie było jeszcze na świecie, jej starszy brat, w niewyjaśnionych okolicznościach, zmarł na nagły zespół śmierci łóżeczkowej. Do konsultacji zostaje wezwany psycholog Alex Delaware, który podejrzewa zespół Munchhausena per procura.

Zespół Munchhausena per procura (przeniesiony zespół Munchhausena) jest to choroba z grupy zaburzeń pourazowych polegająca na wywoływaniu u dzieci objawów somatycznych w celu wymuszenia na personelu medycznym hospitalizacji. Na zespół Munchhausena per procura cierpią najczęściej matki, które wzmacniają istniejące dolegliwości albo wywołują objawy chorób, w celu zwrócenia na siebie uwagi i zainteresowania.

Pierwszą podejrzaną z miejsca staje się Cindy Jones, matka małej Cassie. Sprawa jest zarazem skomplikowana i delikatna. Rodzina dziewczynki należy do zamożnych i wpływowych, w jej rękach znajduje się większość udziałów szpitala, a dziadek Cassie trzyma wszystkich pracowników w ryzach i rządzi twardą ręką podejmując decyzje, które doprowadzają szpital na skraj ruiny. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy na szpitalnym parkingu zostaje zamordowany jeden z lekarzy. Okazuje się, że sprawa Cassie łączy się z bardziej skomplikowaną i niebezpieczną rozgrywką prowadzoną przez jej wpływową rodzinę.

"Diabelski walc" łączy w sobie elementy thrillera medycznego, psychologicznego i powieści kryminalnej. Śledztwo prowadzone na własną rękę przez Alexa daje zaskakujące efekty i wydobywa na światło dzienne wiele brudnych spraw. Do samego końca nie można być pewnym kto jest tym dobrym, a kto złym. Autor wodzi czytelnika za nos podsuwając mu coraz bardziej mylne tropy i gmatwając zagadkę. Wszyscy bohaterowie kłamią i mają coś do ukrycia, nikt nie jest nieskazitelnie czysty, chociaż każdy próbuje takiego zgrywać. Rodzina Cassie wydaje się niemalże idealna, bogata, wpływowa, z dużymi możliwościami, ale co tak naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami? Kto i dlaczego znęca się nad małą dziewczynką?

Tytułowy "Diabelski walc" symbolizuję grę jaką prowadzą rodzice dziewczynki z personelem szpitala. Niebezpieczna zabawa może doprowadzić do tragedii dlatego czasu na odkrycie prawdy jest niewiele. Od samego początku sprawca wydaje się niemalże oczywisty, wystarczy tylko obserwować, zebrać odpowiednią ilość dowodów i wyciągnąć dziewczynkę z rąk szaleńca zanim będzie za późno. Jednak Kellerman zaskakuje, a zakończenie nie jest tak bardzo oczywiste jak się wydawało. Bohater wplątał się w coś więcej niż tylko wyjaśnienie tajemniczych objawów u dziecka.

Powieść napisana jest w przystępny i lekki sposób. Autor nie przytłacza nadmiarem medycznej terminologii i informacji, a wszystkie bardziej skomplikowane zjawiska wyjaśnia w przystępny sposób.

Dodaj recenzję