Dziedzictwo popiołów. Historia CIA (ebook) –	Tim WeinerPromocja

E-book

Dziedzictwo popiołów. Historia CIA

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Dokumenty ukazujące niepowodzenia CIA ukazane przez laureata Nagrody Pulitzera Tima Weinera.

Od sześćdziesięciu lat Centralna Agencja Wywiadowcza ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera Tim Weiner zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów ukazujących niepowodzenia CIA, jej – jak to nazwał prezydent Eisehower – „dziedzictwo popiołów”.

Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, nim ją napisał, przestudiował ponad 50 tysięcy dokumentów i odbył setki rozmów z weteranami agencji, w tym jej pracownikami operacyjnymi i dyrektorami. Prowadzi nas od powstania CIA w latach czterdziestych, przez okres zimnej wojny i upadku komunizmu, aż do 11 września, kiedy to po wieżach WTC o mało nie runęła i agencja.

Przede wszystkim jednak stawia trudne dla CIA pytania: dlaczego trzy pokolenia jej pracowników nie potrafiły pojąć świata, który miały objaśniać prezydentom; dlaczego na całych połaciach kuli ziemskiej służba ta nie zdołała zwerbować ani jednego agenta; dlaczego niemal wszyscy jej dyrektorzy zostawiali ją w gorszym stanie, niż ją zastali, a wreszcie – jaki to miało wpływ na bezpieczeństwo USA.

Weiner łączy w tej książce sztukę reportażu z warsztatem historyka, wiedzę komentora politycznego ze zręcznością pióra autora kryminałów… Pasjonująca lektura.

Fascynująca, napawająca strachem książka. Przykuwająca uwagę opowieść, a zarazem ostrzeżenie. Ameryka musi się nauczyć – i chcieć – poznawać świat, by móc stawić mu czoło. - Walter Isaacson, „Time”

Książka na czasie, świetna w lekturze, bardzo krytyczna wobec CIA. - Mark Bowden, autor „Black Hawk Down”

Mieszanka wybuchowa źródeł historycznych, solidnego dziennikarstwa i wiele mówiących anegdot. - Ted Gup, „Time”, autor „Nation of Secrets”

Najlepsza książka o tajnych operacjach CIA, jaką kiedykolwiek czytałem. - Edward J. Epstein, „The Wall Street Journal” Dziedzictwo popiołów powinien przeczytać każdy kandydat na prezydenta. - „The Boston Globe”

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

5.37 MB (MOBI), 1.82 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Dodaj recenzję