Dziewczyna komendanta (ebook) –	Pam JenoffPromocja

E-book

Dziewczyna komendanta

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis ebooka

1 września 1939 roku świat młodej żydówki Emmy Bau legł w gruzach. Jej nowo poślubiony mąż, Jakub, działacz ruchu oporu, musi się ukrywać. Rodzina trafia do getta. W wyniku splotu niezwykłych wydarzeń Emma nie dzieli tragicznego losu swoich rodaków, tylko z nowymi dokumentami - jako Polka Anna Lipowska - rozpoczyna nowe życie w okupowanym Krakowie. Pragnie w ukryciu przeczekać wojenną zawieruchę, lecz nie jest jej to dane. Pewnego dnia zostaje przedstawiona komendantowi Georgowi Richwalderowi. Wkrótce ten wysokiej rangi hitlerowski oficer postanawia zatrudnić ją w charakterze swojej asystentki w biurze na Wawelu. Nakłoniona do współpracy przez ludzi podziemia, Emma staje przed poważnym dylematem. By ratować siebie i innych, musi zbrukać wszystko, co dla niej święte. Początkowo wbrew sobie i logice przyjmuje propozycję Richwaldera. Młoda, nieśmiała i niedoświadczona dziewczyna rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną grę o najwyższą stawkę.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

432

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.41 MB (MOBI), 0.81 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Joanna Cieszyńska

Joanna C

14.08.2014, 13:38

Polecam STANOWCZO tę książkę jako romans szpiegowski z nutą sensacji oraz tłem historycznym i proponuję inaczej jej nie traktować żeby nie stracić całej przyjemności z czytania.

Joanna Cieszyńska

Joanna C

14.08.2014, 13:38

„Polecam jako szpiegowski romas z nuta sensacji”

Otrzymałam od znajomej opasłe dwa tomiska powieści Pam Jenoff z komentarzem że to na pewno coś dla mnie. Ponieważ owa znajoma zna mój gust czytelniczy, więc od razu zasiadłam do pierwszego z nich i po prostu popłynęłam z nurtem.

„Dziewczyna komendanta” to głównie opowieść o młodej żydówce, mieszkającej w Krakowie w czasie wybuchu drugiej wojny światowej. Emma Bau traci praktycznie wszystko co było dla niej cenne i musi podjąć ciężką walkę o życie swoje i bliskich. Nowo poślubiony mąż Jakub musi się ukrywać, ponieważ jest działaczem ruchu oporu, natomiast ukochani rodzice trafiają do krakowskiego getta. Poprzez splot różnych wydarzeń Emma nie dzieli ciężkiego losu swoich bliskich w getcie, ale jako zupełnie inna osoba podejmuje walkę o ich życie. Z nowymi dokumentami, jako Polka Anna Lipowska przyjmuje pracę asystentki niemieckiego komendanta w biurze Generalnego Gubernatorstwa na Wawelu. Następnie za namową ludzi podziemia i pamiętając o losie rodziców oraz swoim mężu zgadza się no podjęcie bardzo niebezpiecznej gry tuż pod nosem nazistów. Emma – Anna, staję przed bardzo poważnym dylematem, żeby ratować życie bliskich musi zapomnieć o tym co było dla niej święte i wbrew sobie podejmuje to ciężkie wyzwanie.

Książkę przeczytałam błyskawicznie i pochłonęła mnie całkowicie, bowiem wywołała skrajnie różne emocje. Sprawiła że nie raz zaszkliły mi się oczy, byłam czasami wściekła i wręcz przeciwnie śmiałam się pod nosem. Autorka świetnie opisuje też to, co dzieje się w głowie dziewczyny, która podjęła niebezpieczną walkę wbrew sumieniu, logice i dosłownie sypiając z wrogiem. Ogromna moim zdaniem empatia i wyobraźnia autorki wnoszą naprawdę bardzo dużo do tej książki. Ponad to za każdym razem, jak czytam powieść o tej tematyce, podziwiam odwagę tych tzw. zwykłych ludzi, ponieważ ja nie wiem jak sama bym zachowała się w obliczu takiego zagrożenia.
Niestety w Książe są też i rażące minusy o których nie mogę nie wspomnieć. Pani konsula Pam Jenoff nie popisała się research-em i nie zgłębiła tematu, który stanowił ważne tło historyczne dla tej powieści. Nie jestem ekspertem historycznym ale z drugiej stronu nie polecam też tej książki jako podręcznika do historii, bo sięgając po wydawnictwo Harlequin nie można się tego spodziewać. Natomiast, jako romans szpiegowsko historyczny owszem tak, a nawet bardzo TAK. Jednak za nie zgłębienie tak istotnego tematu, który stanowił tło w tej książce stawiam reprymendę bo jednak Pani konsul powinna wykazać troszkę więcej wiedzy, bowiem zarówno stanowisko jak i deklaracja o sympatii tym okresem do czegoś zobowiązuje.

Pomimo wszystko gorąco polecam tę książkę, ponieważ powieść jest bardzo wciągająca, szybkie zwroty akcji, narastające napięcie pomiędzy bohaterami i dreszczyk emocji sprawia, że czyta się ją błyskawicznie i z dużą dozą emocji. Zatem za wartką akcję, miejsce i wciągającą fabułę daję 10 ale niestety jestem zmuszona odjąć 3 punkty za kolące w oczy błędy a może po prostu lenistwo autorki podczas przygotowywania tła historycznego.

Reasumując, polecam STANOWCZO tę książkę jako romans szpiegowski z nutą sensacji oraz tłem historycznym i proponuję inaczej jej nie traktować żeby nie stracić całej przyjemności z czytania.