Gdyby nie pogoda (ebook) –	Laura  LeePromocja

E-book

Gdyby nie pogoda

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Książka jest zbiorem ciekawych faktów ze światowej historii, które w jakiś sposób wiążą się z pogodą, poczynając od wielkiego zlodowacenia, które prawie zmiotło ludzkość z powierzchni ziemi, aż po wiszące nad górami chmury, które pomogły zaludnić Australię.Autorka stara się odpowiedzieć na pytania: czy deszcz i błoto pomogły Anglikom odeprzeć francuski najazd podczas wojny stuletniej? Czy nagła burza z piorunami pomogła zakończyć schizmę w kościele katolickim? Czy zima, która jest najsilniejszą bronią potężnej Rosji, spowodowała upadek Napoleona i Hitlera?Okazuje się, że pogoda miała wpływ nie tylko na losy bitew i wojen, ale także np. na skrzypce Stradivariusa, fale polowań na czarownice, niepowodzenia pierwszych konstruktorów maszyn latających czy wynalezienie maszynki do golenia.Czytelnik może dowiedzieć się, w jaki sposób zniknęły pierwsze osady na Grenlandii, jak mieszkańcy Syberii zaludnili Amerykę Północną, a nawet – czego boi się postać ze słynnego obrazu Muncha Krzyk.W historycznych relacjach przewija się pytanie, czy ludzkość potrafi kontrolować pogodę. Autorka poświęca cały rozdział, opisując próby naukowców zapanowania nad klimatem. Czy zakończone sukcesem? Warto poszukać odpowiedzi w książce.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Liczba stron wydania papierowego

324

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.55 MB (MOBI), 1.23 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Piotr Pawelec

Piotr Pawelec

27.05.2015, 00:32

Ciekawa książka ze swadą pokazująca w krótkich, z pasją przedstawionych opowieściach epizody z kart historii, w których pogoda odegrała jakąś rolę (najczęściej znaczącą). Warto, chociaż autor wyciąga czasem zbyt daleko idące, moim zdaniem, wnioski. Np. na temat niepowodzenia operacji uwolnienia zakładników z amerykańskiej ambasady w Teheranie. Teoria, że gdyby nie ta piaskowa burza, która skazała operację na porażkę, to może nawet nie doszłoby do 11 września jest baaaardzo naciągana. Ale - pomimo takich wniosków nieco na wyrost naprawdę warto.
Jeszcze tylko uwagi o wydaniu. Dotyczą wersji mobi. Jest ona niedopracowana edycyjnie, odnośniki są nieaktywne. Znalazłem nawet jeden rozdział, który nie jest w ogóle potraktowany jako rozdział - nie ma go nawet w spisie treści (w tekście też jest nie wyróżniony, mimo wyraźnie innej treści oraz zdania sugerującego tytuł rozdziału).

Dodaj komentarz

Dodaj recenzję