Grona gniewu (ebook) –	John Steinbeck

Grona gniewu

Ocena czytelników:

8,2 (2074 oceny) zawiera oceny z Lubimy Czytać

Opis publikacji

„Grona gniewu” to nie tylko lekcja historii, przede wszystkim jest to znakomita proza; klasyka w najlepszym gatunku. 

Rozgrywająca się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku historia amerykańskiej rodziny Joadów, którzy w czasach wielkiego kryzysu decydują się opuścić rodzinną Oklahomę pogrążoną w trudnej sytuacji ekonomicznej i w poszukiwaniu pracy, jak wielu innych mieszkańców południowych stanów Ameryki, migrują do Kalifornii. Na miejscu okazuje się jednak, że nie ma ona nic wspólnego z mlekiem i miodem płynącą krainą znaną im z reklamowych folderów. Tam też panuje bezrobocie, a miejscowi są wrogo nastawieni do przybyszów odbierających im ostatnie miejsca pracy. Kontrowersyjna fabuła podkreślająca wyzysk amerykańskich farmerów i ich wykorzenienie, a także zagrożenia, jakie niesie ze sobą kapitalizm, spowodowały, że przez pewien czas zakazano rozpowszechniania powieści.

W 1940 roku "Gronom gniewu" przyznano Nagrodę Pulitzera, w tym samym roku John Ford nakręcił na ich podstawie film, w którym w jednej z głównych ról wystąpił Henry Fonda. Powieść znalazła się też w czołówce 100 książek XX wieku, której listę ogłosił dziennik „Le Monde”.

John Steinbeck (1902-1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1962 r. za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści, obok "Gron gniewu", to "Myszy i ludzie", "Na wschód od Edenu", "Tortilla Flat"  i "Ulica Nadbrzeżna".

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

2.64 MB (MOBI), 0.72 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Katarzyna Bartnicka

Katarzyna Bartnicka

12.02.2016, 16:26

„Koniecznie trzeba przeczytać”

Jest to bardzo wzruszająca i niezwykła książka. Pełna kurzu i bezradności, a jednak nadziei. Napisana bardzo prosty, niemalże surowym językiem. Autor umieści swoich bohaterów w czasie skrajnej niedoli, ten watek jest oczywiście bardzo ważny, ta wędrówka ludów, która na skutek kryzysu dotknęła amerykańskich farmerów pod koniec lat trzydziestych jest niewątpliwie istotną karta w historii USA. Ale dla co innego miało znaczenie. W moim odczuciu autor oddał hołd rodzinom, matkom i żonom, które w chwili gdy rodzina utraciła dom, to one robiły "to co należało". Na swoich barkach dźwigały niepowodzenia i upokorzenia swoich mężów, to one zmieniały się w generałów, gdy głód zaglądał w oczy. To nich spoczywał obowiązek podsycania gniewu, bo tylko wtedy mężowie nie załamywali się i rodzina mogła trwać.
To one wiedziały, że człowiek, który ma mało musi podzielić się i pomóc tym co mają jeszcze mniej, bo w przeciwnym wypadku przestanie się czuć człowiekiem.

Dodaj recenzję