Kamil Glik. Liczy się charakter (ebook) –	Michał ZichlarzPromocja

E-book

Kamil Glik. Liczy się charakter

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Niewielu wierzyło w jego talent. Były selekcjoner twierdził, że nie nadaje się do kadry, Janusz Filipiak porównał do starej škody, a prezes Odry Wodzisław powiedział: „Jeśli zagra w takich klubach, jak Real czy Liverpool, potraktuję to jako swoją porażkę”. Tymczasem 17-letni Kamil Glik pakował walizki, by spróbować swoich sił w drużynie Królewskich. Trenował z Raúlem, Gutim, Casillasem…Przygoda z Realem nie była do końca udana, ale charakter wyniesiony z mrocznego Osiedla Przyjaźń, na którym się wychował, nie pozwolił mu się poddać. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy parł do przodu, zostając w końcu kapitanem Torino i filarem reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2016.Michał Zichlarz, znający Glika od lat, postanawia opisać jego niezwykłą karierę. W Jastrzębiu‑Zdroju słucha dramatycznej opowieści o śmiertelnej chorobie małego Kamila. W Wodzisławiu poznaje kulisy jego rocznej dyskwalifikacji i transferu do Realu. W Turynie dowiaduje się, za co Polaka kochają kibice Torino. Rozmawiając z piłkarzem, jego rodziną, kolegami z boiska, trenerami i selekcjonerami reprezentacji, poznaje tajemnicę sukcesu Kamila Glika. Przekonuje się, że talent to nie wszystko.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Liczba stron wydania papierowego

336

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

36.50 MB (MOBI), 15.56 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Mateusz Ługowski

02.08.2016, 15:04

„Chłop z charakterem ”

Są piłkarze, którzy swoją karierę zawdzięczają wrodzonym umiejętnościom i talentowi. Tacy, dla których poruszanie się z piłką przy nodze jest czymś naturalnym. Ale są też i tacy, którzy swoją renomę na piłkarskim rynku zdobyli dzięki niesamowitej waleczności, hartowi ducha i dążeniu do celu za wszelką cenę. Jednym z takich piłkarzy jest Kami Glik – wielokrotny reprezentant Polski. Dzięki ogromnej woli walki stał się jednym z najlepszych obrońców w historii Torino oraz całej Serie A ostatnich lat. Na początku czerwca tego roku, czyli tuż przed Euro, nakładem wydawnictwa SQN na polskim rynku wydawniczym ukazała się autoryzowana biografia Kamila Glika zatytułowana "Liczy się charakter" napisana przez Michała Zichlarza.

Michał Zichlarz podzielił biografię Kamila Glika na trzy główne części. Pierwsza opowiada o dzieciństwie Kamila, jego poważnych problemach zdrowotnych, pierwszych krokach w futbolu i w końcu o wyjeździe do Hiszpanii.

Druga część, najobszerniejsza, jest poświęcona wyłącznie okresowi we Włoszech, gdzie Kamil wypracował sobie znakomitą renomę. Najpierw miał niezbyt udane krótkie epizody w Palermo oraz w Bari, a następnie przeszedł do Torino, gdzie stał się jednym z czołowych piłkarzy klubu i ulubieńcem kibiców Granaty. O szacunku, jakim był darzony w klubie z Turynu świadczy fakt, iż stał się jednym z niewielu zagranicznych kapitanów w całej historii klubu.

W ostatniej części autor opisuje perypetie Kamila w reprezentacji narodowej. Początkowo miał trudności z zaskarbieniem sobie zaufania wśród poszczególnych selekcjonerów, ale z czasem stał się filarem defensywy "Biało-Czerwonych" i jednym z liderów szatni. Obecnie defensywa reprezentacji "Orłów" jest oparta na charyzmatycznym jasnowłosym wojowniku.

W początkowych latach swojego życia Kamil zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi i niewiele brakowało, by zakończyły się one tragicznie. Obecny znakomity obrońca chorował w przeszłości na zapalenie opon mózgowych oraz na sepsę. Po tym jak doszedł do zdrowia lekarz przyznał, że mało który organizm, szczególnie w tak młodym wieku, jest w stanie zregenerować się w tak krótkim czasie po tak ciężkiej chorobie. Już wtedy można było przypuszczać, że Kamil będzie wielkim walczakiem, bez względu na dziedzinę, jakiej się podejmie.

Oglądanie piłkarzy na boisku nie zawsze oddaje to, jacy są oni w rzeczywistości. Tak nie jest w przypadku Glika. Na boisku zawsze daje z siebie wszystko, nie boi się odważnych interwencji, z całych sił pracuje dla dobra swojego zespołu i nigdy nie daje za wygraną. Tak samo jest w jego prywatnym życiu. Zawsze jest on pewny siebie, wierny swoim ideałom i wie, czego chce. W książce znajdziemy wiele wypowiedzi Kamila, na różnorakie tematy, dzięki czemu możemy stwierdzić, że ma on ukształtowany światopogląd i ma swój system wartości, którego wiernie przestrzega i na czele którego stoi rodzina.

We wstępie pisałem, że niektórzy piłkarze swoją pozycję w futbolu zawdzięczają głównie dzięki ciężkiej pracy, a nie talentowi. Tak właśnie jest z Kamilem. Najpierw w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie w Wodzisławskiej Szkole Piłkarskiej nie był on uważany za utalentowanego zawodnika (tzw. "perełkę"), która w przyszłości może stać się znakomitym piłkarzem. Ale Kamilowi nie można odmówić jednego – zaangażowania. Zawsze wkładał w treningi całe serce i wierzył, że zostanie wynagrodzony za ciężką pracę. I tak też się stało...

W Torino Kamil stał się jedną z ikon klubu. Mógłby pretendować nawet do miana legendy klubu, miał ku temu wszelkie możliwości, jednak po zakończeniu mistrzostw Europy 2016, na których zaprezentował się bardzo dobrze, zdecydował się na transfer do AS Monaco. Jest (i na pewno będzie) uwielbiany przez kibiców "Granaty", którzy niejako wymogli na trenerach klubu by ci uczynili go kapitanem zespołu. Kamil był kapitanem z prawdziwego zdarzenia. Zawsze ciężko pracujący, walczący i dający znakomity przykład swoim kolegom pchał zespół do przodu. Na uwagę zasługuje jego znakomita jak na obrońcę skuteczność. W jednym z sezonów, przez pewien czas, Kamil zdobywał mnóstwo goli po stałych fragmentach gry przez co był najskuteczniejszym strzelcem zespołu. Możemy przypuszczać, że gdyby nie nasz rodak Torino osiągałoby znacznie słabsze wyniki i niewykluczone, że spadłoby z Serie A.

Autoryzowana biografia Kamila Glika "Liczy się charakter" jak najbardziej zasługuje na rekomendację, gdyż opowiada o piłkarzu, który wszelkie braki nadrabiał katorżniczą pracą i mimo przeciwności nie tracił wiary. Wiedział, że to co robi ma sens i jeśli się nie podda, doprowadzi go to na sam szczyt. Ta książka jest idealnym motywatorem dla wszystkich początkujących piłkarzy, a także dla osób niezwiązanych z piłką, które miewają tendencje do poddawania się. Kamil Glik to postać, która zasługuje na szacunek.

Dodaj recenzję