Laura (ebook) –	J.K. Johansson

ebook Laura

Autor:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Format: EPUB, MOBI

Ocena czytelników

5,7
(191 ocen)zawiera oceny z Lubimy Czytać

Zaloguj się, by ocenić:

0
Twoja cena:

Fiński Twin Peaks, czyli co się stało z Laurą Anderson?

Prowincjonalne fińskie miasteczko. Zaginiona dziewczyna. Mroczna tajemnica – im bardziej się w nią zagłębić, tym bardziej jest złożona.

Laura, uczennica miejscowego liceum, znika pewnej sobotniej nocy podczas szkolnej zabawy. Zdania na temat, gdzie się podziała, są podzielone, zarówno wśród uczniów, jak i mieszkańców miasteczka. Była popularną uczennicą i utalentowaną pianistką, ale nie stroniła od ryzyka (narkotyki, podejrzane znajomości ze starszymi mężczyznami).

Mia – pomagająca od czasu do czasu policji jako specjalistka od kontaktów z mediami internetowymi – szukając odmiany w życiu, podejmuje pracę w liceum, w którym uczyła się Laura. Uczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie nie ufają jej, traktują ją jak policyjną wtyczkę. Zamiast do niej, przychodzą na pogaduszki do jej brata Niklasa, szkolnego psychologa, cieszącego się popularnością wśród dziewcząt.

Niklas spędza sporo czasu z nastolatkami, towarzyszy im podczas prób zespołu, bierze udział w zabawach tanecznych. Kiedy więc gubi ważne dokumenty powiązane ze sprawa zaginięcia Laury, trafia na listę podejrzanych o porwanie lub zamordowanie Laury.

Sprawą interesuje się też dziennikarz tabloidowego pisemka, badający podobną sprawę, która zdarzyła się dwie dekady temu. Zaginęła wtedy w podobnych okolicznościach jego ukochana Venla – siostra Mii i Niklasa. To jej postać będzie przewijać się przez całą serię, jako spajający wątek, ostatecznie zostanie wyjaśniona w ostatnim tomie.

Kiedy rodzice zaginionej Laury zakładają stronę na portalu społecznościowym, otwierają puszkę Pandory, która wywrze wpływ na całe miasteczko.

    Laura to trzymający w napięciu psychologiczny kryminał, prowadzący przez kolejne kręgi piekła na fińskiej, z pozoru idyllicznej prowincji.

Połączenie atmosfery niepokoju, tajemnicy. Wszechobecne zło, które czai się wszędzie, nawet wśród w pozornie niewinnych bliskich osobach, budzi niepokój i dreszcz emocji. Tutaj każdy jest podejrzany albo za chwilę nim się stanie.

    Świetnie skonstruowany, przejmujący obraz świata, tak bliski, a jednocześnie obcy, bo wynaturzony.

Język publikacjipolski
Typ produktuE-book w formatach: EPUB, MOBI
Rozmiary plików 3.45 MB (MOBI), 1.45 MB (EPUB)
Typ zabezpieczeniaznak wodny
Warunki dostępunielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione
Wymagania sprzętoweaby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI.

Wyświetlane oceny zawierają oceny
z Lubimy Czytać

Magdalena Herbertson

Magdalena Herbertson

12.04.2016, 01:30

„Podobno pod nazwiskiem autora książki kryją się znakomici fińscy pisarze... Jeśli tak, to nie widzę wielkiej przyszłości w literaturze tego typu w Finlandii ;) ”

Podobno pod nazwiskiem autora książki kryją się znakomici fińscy pisarze... Jeśli tak, to nie widzę wielkiej przyszłości w literaturze tego typu w Finlandii ;) Skuszona tytułem i porównaniem do Sekretnego dziennika Laury Palmer sięgnęłam po Laurę. Nie podobała mi się :( Dialogi raczej drętwe, postaci mało barwne, sztuczne i trochę irytujące. Sam pomysł fajny, ale czegoś mi zabrakło. Z tego co zrozumiałam, jest to część pierwsza trylogii; sięgnę więc po następne, żeby się przekonać co tak naprawdę stało się z Laurą. Mam nadzieję, że będzie lepiej. P. S. Ci którzy nie czytali Sekretnego dziennika Laury Palmer (książka powstała po wspaniałym, mrocznym serialu Davida Lyncha: Miasteczko Twin Peaks), gorąco polecam pamiętnik Laury, autorstwa Jennifer Lynch. Od prawie 20-tu lat mnie porusza ( i dajcie znać co sądzicie). Przepraszam za dygresje ;)Podobno pod nazwiskiem autora książki kryją się znakomici fińscy pisarze... Jeśli tak, to nie widzę wielkiej przyszłości w literaturze tego typu w Finlandii ;) Skuszona tytułem i porównaniem do Sekretnego dziennika Laury Palmer sięgnęłam po Laurę. Nie podobała mi się :( Dialogi raczej drętwe, postaci mało barwne, sztuczne i trochę irytujące. Sam pomysł fajny, ale czegoś mi zabrakło. Z tego co zrozumiałam, jest to część pierwsza trylogii; sięgnę więc po następne, żeby się przekonać co tak naprawdę stało się z Laurą. Mam nadzieję, że będzie lepiej. P. S. Ci którzy nie czytali Sekretnego dziennika Laury Palmer (książka powstała po wspaniałym, mrocznym serialu Davida Lyncha: Miasteczko Twin Peaks), gorąco polecam pamiętnik Laury, autorstwa Jennifer Lynch. Od prawie 20-tu lat mnie porusza ( i dajcie znać co sądzicie). Przepraszam za dygresje ;)

Dagu W

02.11.2014, 12:34

„nie taki Twin Peaks”

"Laura" zapowiadała się porywająco i uległam tym porywającym opisom. Niestety okazało się, że porównanie do Twin Peaks jest bardzo na wyrost. Na wyrost jest też opisywanie tej książki jako thrillera psychologicznego. Fabuła jest jakoś tak dziwnie, nierówno prowadzona, czasami aż nudna. Przez wiele stron akcja kręci się w kółko w tym samym miejscu i nic się nie wydarza. Grono przyjaciółek, głównej bohaterki przypomina swoim kolorytem bohaterki "Sexu w wielkim mieście". Do tego nagle w środku akcji pojawiają się opisy sexu, które zupełnie nie pasują do całości książki. Trochę tak, jakby obecnie opisy sypialnianych wyczynów miały być motorem podciągającym sprzedaż książki. Takim motorem z pewnością jest tajemnicze autorstwo, które wyróżnia tą książkę i mocno przyczyniło się do jej sukcesu.