Nieszczelna sieć (ebook) –	Håkan Nesser, Wojciech ŁygaśPromocja

E-book

Nieszczelna sieć

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Janek Mitter obudził się rano z potężnym kacem i zorientował się, że jego żona leży martwa w wannie. Sprawę prowadzi komisarz Van Veeteren. Mężczyzna, nie znajdując żadnych argumentów na swoją obronę, zostaje skazany za zabójstwo w afekcie i umieszczony w zakładzie dla umysłowo chorych. Niedługo potem sam pada ofiarą morderstwa. Wtedy dochodzenie nabiera rozmachu. Ale dopiero długo skrywane tajemnice tragicznie zmarłej pary, ujawnione w przedśmiertnym liście napisanym przez Mittera, doprowadzą Van Veeterena do mordercy. I jednocześnie pozwolą mu ujawnić szokujące podłoże tej nikczemnej zbrodni...

Nieszczelna sieć to pierwsza z serii 10 powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie, gburowatym, wybuchowym, ale ciepłym i sympatycznym policjancie, głęboko przekonanym, że jest w stanie rozwiązać każdą zagadkę.

„Napięcie nie maleje aż do ostatniej strony... Kolejny sukces rodem ze Skandynawii”.

Irish Times

Håkan Nesser jest jednym z najbardziej popularnych szwedzkich autorów kryminałów, wielokrotnie nagradzanym za swoje powieści. Seria o komisarzu Van Veeterenie ukazała się w ponad 25 krajach i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy. Dzięki niej Nesser zdobył pozycję jednego z najbardziej popularnych autorów na świecie. Obecnie mieszka w Szwecji i Anglii. Jest także autorem znakomitego cyklu kryminalnego o inspektorze Barbarottim: Całkiem inna historia, Człowiek bez psa, Drugie życie pana Roosa, Samotni.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.70 MB (MOBI), 2.57 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Agusiek

Agusiek W

21.04.2014, 18:42

„Jest to miła, lekka lektura, ale nie dla czytelników. którzy liczą na emocje i intrygującą fabułę.”

"Nieszczelna sieć" Hakana Nessera otwiera serię powieści kryminalnych o tajemniczym komisarzu Van Veeterenie. Jest też to moja pierwsza styczność z tym pisarzem.

Przedstawienie sylwetki głównego bohatera - komisarz następuje stopniowo, tajemniczo, fragmentami. Dowiadujemy się co nieco o nim i jego życiu, o tym, że fascynuje się muzyką i sztuką, o jego skomplikowanym małżeństwie, o podejściu do pracy i stosunku do kolegów z komisariatu. Jednak mimo tak rzuconych, oczywistych informacji nie można sobie dokładnie wyobrazić postaci, odnieść się do niej pozytywnie lub negatywnie, bo zwyczajnie Van Veeteren jest nijaki, mało charakterny. W porównaniu z innymi bohaterami kryminałów, chociażby Kurtem Wallanderem z powieści H. Mankella, wypada dość marnie. Wydaje się, że autor stara się nakreślić jego postać jako autorytet w profesji, chociażby przez typowo belferowskie kazania i pouczania, ale jest to bardzo niesmaczne i niestrawne. Wcale nie dodaje mu powagi i fachowości.

Jeśli chodzi o samą fabułę, to ona także bardzo się ślimaczy. Zaczyna się intrygująco, czytelnik podobnie jak jeden z bohaterów tej powieści próbuje dowiedzieć się w jakich okolicznościach się znalazł. Potem systematycznie poznajemy kolejnych bohaterów, biorących udział w intrydze, jednak ich charakterystyka także jest dość pobieżna, nieoczywista, mdła, mało wyraźna.
Sam sposób dedukcji, śledzenia wątków, odkrywania istotnych faktów - w tym decydującą rolę pełni Van Veeteren - odbywa się też płasko, tajemniczo, bez udzielania podstawowej wiedzy czytelnikowi, aby i ten mógł podjąć się rozwiązania zagadki. To, co pozostaje czytelnikowi to poboczna obserwacja, bez porywu i napięcia. Samo zakończenie mimo wszystko jest oczywiste i tym bardziej niezrozumiałe, czemu formuła śledztwa została poprowadzona właśnie w ten, a nie inny sposób.
Praktycznie przed rozwiązaniem tajemnicy Van Veeteren zwraca się do policjanta Munstera: "Powieść, sztuka albo film to takie wymyślone życie. Uchwycone i wymyślone tak, byśmy łatwiej mogli mu się przyglądać. Wyjść z teraźniejszości i przyjrzeć się życiu z dystansu. Zgadzasz się ze mną?"
Rzecz w tym, że nie do końca panie Van Veeteren, nie w tym wypadku. "Nieszczelna sieć" to wymyślone życie i możemy mu się przyglądać z dystansu, ale biorąc udział w śledztwie chcemy sami móc wydedukować pewne fakty, poczuć się jak równy z panem i zakończyć sprawę ze świadomością, że coś po niej w nas zostanie, da do myślenia, pozwoli na pewne przemyślenia. Tymczasem ten czas, spędzony z panem, jest zmarnowany, zostaje jedynie rozczarowanie.

Jest to miła, lekka lektura, ale nie dla czytelników. którzy liczą na emocje i intrygującą fabułę.
Czytałam wiele pozytywnych opinii o autorze, być może kolejne powieści, niekoniecznie z tej serii, są lepsze. Jednak nie wiem, czy zdecyduję się sięgnąć po jego kolejną książkę.

Dodaj recenzję