Niewinność (ebook) –	Dean KoontzPromocja

E-book

Niewinność

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Kolejna mistrzowska książka Koontza - tajemnica pochłaniająca bez reszty, a zarazem głębokie spojrzenie w duszę człowieka. Doskonale napisana historia, która nie przemija po przeczytaniu ostatniej strony.ON mieszka w odosobnieniu, daleko od miasta i ludzi, którzy zabiliby go natychmiast, gdyby stanął na ich drodze.ONA żyje samotnie, ale na każdym kroku towarzyszy jej strach, że wrogowie, przed którymi udało jej się uciec, odnajdą ją i zniszczą.Więź między nimi jest mocniejsza niż trauma po tragediach, które naznaczyły ich życia. Coś więcej niż przypadek i niewiele mniej niż przeznaczenie sprawiło, że razem pojawili się na świecie, w którym godzina rozrachunku jest bliska… 

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Liczba stron wydania papierowego

400

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.68 MB (MOBI), 0.61 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Recenzent Blog

25.01.2016, 21:57

„wciągający thriller z elementami fantastycznymi i romantyczną relacją dwojga dorastających, niedostosowanych młodych ludzi.”

Dean Koontz to jeden z bardziej znanych amerykańskich pisarzy literatury popularnej. Kojarzony jest przede wszystkim z thrillerami, lecz w swoich powieściach często znajduje miejsce dla elementów fantastycznych lub onirycznych. W ostatnich miesiącach na polskim rynku ukazała się książka tego płodnego autora, która swoją amerykańską premierę miała w 2013 roku. „Niewinność” łączy właśnie wiele najbardziej charakterystycznych, przynajmniej dla mnie, elementów twórczości Koontza.

Addison Goodheart ma 26 lat i całe swoje życie spędza w ukryciu, z dala od ludzi. Do ósmego roku życia mieszkał z matką w lesie, dopóki rodzicielka nie wygnała go z domu. Potem uciekł do miasta, gdzie znalazł kogoś podobnego do siebie, jednak od kilku lat ponownie sam ukrywa się przed światem. Jego życie się odmienia, gdy pewnej nocy, w bibliotece, poznaje Gwyneth. Okazuje się, że dziewczyna może się z nim zaprzyjaźnić, ponieważ sama cierpi na swoje własne fobie i żyje samotnie. Łączy ich więź zrozumienia i zaufania, a to, że odnaleźli się w tym wielkim świecie zakrawa na cud. Razem będą musieli stanąć naprzeciw wrogów dziewczyny, próbując zawalczyć o jakąkolwiek sprawiedliwość.

Ponownie Dean Koontz wplótł elementy fantastyczne do gatunku thrillera. Chłopiec widzi postacie, których nikt nie dostrzega, a emocje, które wzbudza w ludziach również nie są normalne czy naturalne. Pojawiają się także tajemnicze lalki przypominające te z horrorów pozostające może wyłącznie niewyraźnym wspomnieniem, może nadinterpretacją, a może rzeczywiście posiadające jakąś świadomość.

Wydaje mi się, że „Niewinność” zawiera te najbardziej charakterystyczne cechy twórczości pisarza (moje pierwsze skojarzenia to „Opiekunowie” czy chociażby „Złe miejsce”). Pomimo, że akcja powieści nie pędzi na łeb, na szyję, nie można ją nazwać szczególnie dynamiczną, to sprawnie porusza się do przodu. Na sporą uwagę zasługuje dość oryginalne, a przede wszystkim zaskakujące zakończenie całej powieści. Nawet, jeśli początkowo nie będziecie mogli w pełni się wciągnąć, dajcie jej szansę.

Amerykański pisarz na głównego bohatera wybrał chłopca naznaczonego piętnem dziwaczności, które uniemożliwia mu normalne egzystowanie w społeczeństwie. Gwyneth, druga postać, również przejawia podobną osobowość. Nie chce być dotykana, cierpi na fobię społeczną, nie umie żyć wśród ludzi ani przebywać z tymi, których nie zna. Relacja pomiędzy dwójką młodych bohaterów (18 i 26 lat) rozwija się nad wyraz szybko, lecz czuć, że jest wyjątkowa na każdej płaszczyźnie. Przez ich inność zdają się być dwoma unikatowymi jednostkami, których przeznaczenie skierowało ku sobie w jakiś absurdalny sposób. W ich dziwności oraz samotności, w ich szybko rodzącym się uczuciu i zaufaniu, kryje się bardzo dużo romantyzmu.

Koontz narratorem uczynił głównego bohatera – Addisona. Prowadzi przy tym, przynajmniej do mniej więcej połowy powieści, narrację równoległą. Naprzemiennie rozdziały opowiadają o wydarzeniach dziejących się „obecnie”, czyli o poznaniu Gwyneth oraz rozwijaniu relacji pomiędzy dwójką bohaterów, i o tych sprzed lat – o dorastaniu chłopca, który przytacza całą swoją dotychczasową historię zwracając uwagę na najważniejsze wydarzenia.

„Niewinność” to jednocześnie wciągający thriller i romantyczna opowieść o dojrzewaniu. Motyw zemsty przeplata się z motywem samotności, a sam koniec podróży głównych bohaterów wydaje się stać pod ogromnym znakiem zapytania aż do ostatnich stron powieści. Koontz po raz kolejny przekonuje swoich fanów, że znalazł swój sposób na amerykańską literaturę popularną i nadal całkiem sprawnie pisanie mu wychodzi.

Dodaj recenzję