Niezgodna (ebook) –	Veronica Roth

E-book

Niezgodna

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany...   Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.  Ale Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

352

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

2.74 MB (MOBI), 0.79 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Anonimowy czytelnik

22.11.2015, 22:54

„Jedna z najlepszych jakie czytałam!!!”

Przeczytałam już wiele książek w swoim życiu, głównie z gatunku fantasy, bo to mój ukochany gatunek, jestem wymagającym czytelnikiem i raczej trudno mnie zadowolić, zdziwić i zaskoczyć.
Jednak tej książce udało się to w 200%.
Czytałam ją z zapartym tchem i pochłonęłam w jedne dzień, co jest moim rekordem. Żadnej książce się to do tej pory nie udało (poprzedni rekord to 2,5 dnia). Wywołała u mnie wiele emocji i dała dużo do myślenia i choć przeczytałam ją już jakiś czas temu to cały czas siedzi w mojej głowie. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie miałam okazję przeczytać.
Książka opowiada o dojrzewaniu, o wyborze i jego konsekwencjach, o poświęceniu i odwadze oraz o walce z własnymi lękami. Wciąga praktycznie od pierwszych stron do tego stopnia, że nie możemy się od niej oderwać, dopóki nie skończymy. Fabuła i ogólny pomysł na książkę są naprawdę niesamowite, a pomysł z podzieleniem społeczeństwa ze względu na cechy osobowości jest genialny i aż się dziwię, że nikt wcześniej na to nie wpadł (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo). Wszystko w książce jest przemyślane, ukazane bardzo szczegółowy, czasami wręcz w dosadny sposób. Jeżeli chodzi o akcję jest ona naprawdę szybko i pełno w niej niespodziewanych zwrotów akcji, dzięki czemu czytelnik się nie nudzi i nigdy nie może być pewien co czeka go na kolejnych stronach.
Język jakim posługuje się autorka jest prosty i bardzo plastyczny, dzięki czemu doskonale oddaje dynamikę sytuacji, a jego odbiór jest łatwy i zrozumiały dla każdego czytelnika. Nie ma tu niepotrzebnych opisów czy bezsensownych dialogów zapychających strony książki, czego bardzo nie lubię. Narracja pierwszoosobowa, co w większości książek bardzo mnie denerwowało (może powodem był też styl pisania autorów, który w większości przypadków nie przypadł mi do gustu), lecz w tej książce jest ona wielkim plusem. Pozwala nam lepiej poznać bohaterkę i jej motywację oraz utożsamić z nią i wciągnąć w przedstawiany świat.
Należy również wspomnieć słowo o bohaterach. Autorka dopracowała każdego w najdrobniejszych szczegółach. Nie są oni jednak wyidealizowani, każdy z nich posiada zalety ale również wady i lęki, z którymi musi się zmierzyć i każdy z nich popełnia błędy. Najbardziej polubiłam Tris i Cztery – tajemniczego instruktora Nieustraszonych.
Książka często porównywana jest do Igrzysk Śmierci, jednak dla mnie są to dwie zupełnie inne książki, opowiadające zupełnie inne historie. Moim skromnym zdaniem Niezgodna jest o wiele, wiele lepsza od Igrzysk.
Nie jest to tylko książka do przeczytania i zapomnienie, lecz niesie ze sobą również pewien przekaz. Autorka pokazuje nam jak szybko potrafimy oceniać innych, kierując się stereotypami, choć tak naprawdę ich nie znamy. Zwraca także uwagę na istotę podejmowania decyzji wraz w ich konsekwencjami. Jest to powieść, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.
Bardzo gorąco polecam książkę nie tylko fanom fantasy, lecz wszystkim czytelnikom dobrej literatury, bo książką jest naprawdę warta przeczytania!


Monika Łaznowska

Anonimowy czytelnik

20.11.2015, 21:58

„Warto przeczytać”

„Jestem Niezgodna. I nie można mnie kontrolować.”

„Niezgodna” to pierwsza część trylogii autorstwa Veroniki Roth. Gdy zostały wykupione prawa do ekranizacji, o książce zrobiło się jeszcze głośniej. Osobiście zanim obejrzałam film, sięgnęłam po pierwowzór.

Główną bohaterką i narratorką książki jest Tris – szesnastoletnia dziewczyna, która staje przed trudnym, życiowym wyborem, który zaważy na całej jej przyszłości. Dziewczyna bardzo kocha swoją rodzinę, ale również wie, że musi wybrać to, co najlepsze dla niej. Jej wygląd może nie wskazuje na siłę wewnętrzną, ale jak mówi przysłowie: „pozory mylą”. Moim sercem zawładną także Cztery. Chłopak przeszedł w swoim życiu wiele, lecz nie poddał się i zaczął walczyć.


Książka porównywana jest do „Igrzysk Śmierci” Suzanne Collins, ale to nie do końca prawda. Można odczuć pewne podobieństwa, jednakże Veronica Roth wykreowała zupełnie nowy świat. Szkoda, że w powieści poznajemy dogłębniej tylko jedną frakcję, a nie wszystkie, lecz z drugiej strony tak jest lepiej, gdyż wtedy za dużo by tego było. Książka nie jest brutalna, ale występuje dużo scen walki i krwi. Z „Niezgodną” nie da się nie nudzić, gdyż przez większość czasu coś się dzieje. Lekki styl pisania, ciekawe opisy, dobrze wykreowani bohaterowie sprawiają, iż książkę czyta się szybko, przez co pochłonęłam ją w jeden wieczór i nawet nie wiem kiedy to się stało. Pozycja ma potencjał, chociaż w niektórych momentach nie zostaje wykorzystany w pełni. Drobne niedociągnięcia mogą wynikać z faktu, że autorka dopiero stawia swoje kroki w pisarstwie. „Niezgodna” może nie jest jakąś ambitną pozycją, ale jak ktoś chce się zrelaksować, to do tego jest na pewno dobra.


Edyta Choła