Pacjent (ebook) –	Juan Gomez-Jurado

E-book

Pacjent

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Ceniony neurochirurg David Evans zostaje postawiony w potwornej sytuacji: jeżeli jego następny pacjent przeżyje operację, jego córeczka Julia zginie z rąk psychopaty.Kiedy doktor Evans odkrywa, że pacjentem, który musi umrzeć, aby jego córka przeżyła, jest nie kto inny jak prezydent Stanów Zjednoczonych, rozpoczyna się rozpaczliwe odliczanie.Juan Gómez-Jurado z typową dla siebie maestrią utkał intrygę, która bezpowrotnie chwyta czytelnika. Pacjent to pasjonująca i poruszająca powieść rozgrywająca się wciągu 63 gorączkowych godzin, która nie daje czytelnikowi odetchnąć i która przedstawia niemożliwy do rozwikłania dylemat moralny, mogący wpłynąć na dzieje świata.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

392

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

3.51 MB (MOBI), 1.34 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Recenzent Blog

17.02.2016, 09:58

„Być może nie zapamiętacie jej na lata, lecz z pewnością dostarczy Wam całe mnóstwo emocji.”

Już czytając opis „Pacjenta” na myśl przyszedł mi serial „24 godziny”. Skoro cała akcja rozgrywa się w ciągu kilkudziesięciu godzin możemy już się domyśleć, że będziemy mieć do czynienia z nieprawdopodobnym wyścigiem z czasem. A co za tym idzie – szybką akcję, brak fabularnych spowolnień, wymagającą dynamiki intrygę. Książka Juana Gomeza-Jurado trzyma czytelnika w napięciu przez cały czas. Jednak czy rzeczywiście udało się stworzyć thriller, który nie zawiera w sobie zbędnych dłużyzn?

Ceniony neurochirurg, doktor David Evans, żyje wraz z kilkuletnią córką. Jego żona dwa lata wcześniej popełniła samobójstwo, co wpędziło mężczyznę w rozpacz. Niestety, nieszczęścia nie przestają go spotykać. Jego córka Julia zostaje porwana. Aby przeżyła musi zabić swojego następnego pacjenta. A jest nim nie kto inny jak prezydent Stanów Zjednoczonych. David ma tylko 63 godziny, aby wymyśleć jakieś wyjście z tej sytuacji lub dokonać wyboru – ważniejsze jest życie własnej córki czy głowy państwa?

Najnowsza powieść Gomeza-Juardo przedstawia historię rozgrywającą się w ciągu wspomnianych 63 godzin. Dzięki temu akcja nabiera dynamiki, nie zwalnia nawet na chwilę, gdy narrator wraca do przeszłości. Co ciekawe, prolog sugeruje rozwiązanie całości intrygi. Wytrawni czytelnicy zapewne domyślą się, że to tylko wybieg mający na celu zmylenie czytelnika, a autor szykuje dla swoich odbiorców dość spory „twist”.

„Pacjent” być może nie wyróżnia się szczególnie na tle podobnych powieści. Jednak z pewnością dostarcza całe morze emocji. Nie dość, że wywołuje strach, to jest także opowieścią o okropnym dylemacie moralnym. Czy ważniejsza jest przyszłość kraju (hiszpańskiemu pisarzowi udało się uchwycić amerykański patos) oraz obcej jednostki, czy jednak należy wybrać dobro i przyszłość najbliższej osoby. Za to miłość ojca do Julii powoduje wzruszenie niczym w powieści obyczajowej – podobnie jak jego miłość do zmarłej żony.

Jeśli chodzi o bohaterów zabrakło mi lepszej charakteryzacji złoczyńcy. Mimo wszystko, dość dobrze, jak na thriller, Hiszpan zgłębił psychikę doktora Evansa, jego emocjonalność, a także przyzwoicie scharakteryzował ciąg zdarzeń, które doprowadziły go do stania się taką osobą. Za to szwarccharakter to po prostu inteligentny, żądny władzy i pieniędzy facet, uwielbiający przede wszystkim drastyczne gry, które prowadzi ze swoimi celami.

Przy okazji „Pacjent” odkrywa także niektóre z sekretów lekarzy oraz tajniki pracy w amerykańskim szpitalu. Pomimo, że powieść napisał hiszpański autor, udało mu się w bardzo trafiony sposób przedstawić pewną „amerykańskość” bohaterów. Oddaje znakomicie ich stosunek do prezydenta oraz do pierwszej damy, ich system obrony oraz funkcjonowanie poszczególnych agencji rządowych. Nie zapomina o koniecznym patosie, który jest niejako jedną z głównych cech amerykańskiego narodu.

Wielogłosową narrację rozdzielają rozdziały opatrzone informacją, który bohater w danym momencie dochodzi do głosu (nawet przez trzecioosobowego narratora). Uzyskujemy obraz zdarzeń z perspektywy różnych postaci – Davida, Kate oraz pana White’a, czyli złoczyńcy i antybohatera. Pamiętnik doktora Evansa to szczere wyznanie o tym, co stało się w ciągu tak krótkiego czasu w jego życiu i co doprowadziło do tego, że znalazł się w takim, a nie w innym miejscu w swoim życiu. Główny bohater stosuje także bezpośrednie zwroty do czytelnika, wiążąc go jeszcze skuteczniej z opisywaną przez niego historią.

„Pacjent” to poprawny, trzymający w napięciu thriller, którego największą zaletą jest krótki, sprecyzowany czas, w trakcie którego rozgrywa się akcja powieści. Być może nie zapamiętacie jej na lata, lecz z pewnością dostarczy Wam całe mnóstwo emocji. Gwarantuje Wam, że ciężko jest się od niej oderwać!