Przebaczenie (ebook) –	Lawrence Osborne

Przebaczenie

Ocena czytelników:

6,2 (124 oceny) zawiera oceny z Lubimy Czytać

Opis publikacji

"Jeden z najwybitniejszych, szeroko dyskutowanych debiutów ostatnich lat Powieść znalazła się na listach najlepszych książek roku „Guardiana”, „The Economist” i „Library Journal”. Noc, pogrążone w mroku pustkowie, wyboista, niemal dzika droga. David i Jo, angielskie małżeństwo, jadą na przyjęcie, organizowane przez znajomych w rezydencji położonej na środku marokańskiej pustyni. Kilka wypitych drinków i kłótnia, do której dochodzi między nimi, sprawiają, że David traci koncentrację. Nie może w porę zahamować, gdy na drodze pojawia się dwójka ludzi. Jeden z młodych mężczyzn ginie na miejscu. Kiedy para dociera do celu swojej podróży, przyjęcie trwa. Ciało mężczyzny zostaje ukryte na tyłach domu do przyjazdu policji. Ustosunkowani gospodarze mają pomóc w zatuszowaniu sprawy. Lokalna społeczność, już wcześniej zbulwersowana zachowaniem zblazowanego towarzystwa, przestaje jednak z pokorą i milczeniem akceptować obecność europejskich turystów. W swojej porażającej, a jednocześnie niezwykle stylowej powieści Lawrence Osborne, dziennikarz i podróżnik, podejmuje problem winy i kary oraz odwiecznego konfliktu między dekadencką kulturą Zachodu a tradycyjną, muzułmańską społecznością. Autor z nadzwyczajną zręcznością konstruuje wielowymiarową, pełną napięcia opowieść."

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

2.72 MB (MOBI), 1.06 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Tomek

23.06.2015, 23:39

„"Otwórz drzwi..."”

Jak głosi marokańskie przysłowie: „Otwórz drzwi, żeby wpuścić dobry dzień, i przygotuj się na zły”. „Przebaczenie” Lawrence'a Osborne'a to powieść, która nie ma litości i jest to jeden z największych atutów tej książki.

Fabuła zawiązuje się kiedy angielskie małżeństwo, David i Jo, decydują za wszelką cenę dotrzeć punktualnie na przyjęcie do rezydencji położonej na środku marokańskiej pustyni. Precyzyjniej rzecz ujmując, kiedy decyduje mający kłopoty z alkoholem i autorytarne zapędy David. W drodze nie stronią od utarczek i wzajemnych złośliwości, aż do chwili kiedy zdarza się wypadek. Wypadek, który staje się osią opowieści. Równolegle poznajemy młodego Marokańczyka – Drissa, którego ogranicza znany mu świat. Driss marzy o tym, żeby się z niego wyrwać i zakosztować przyjemności. Nadaje temu w pewnym sensie wymiar transcendentalny twierdząc, że to Allah kieruje jego życiem. Zatem to Allah musi rodzić w nim tę potrzebę.

Od samego początku bliżej nieokreślone „coś” wisi w powietrzu. Dominuje wszechobecny fatalizm, który podsycany jest przez mniejsze (małżeńskie) czy większe (kulturowe i społeczne) konflikty. Żaden z bohaterów nie jest szczęśliwy ani w świecie, w którym przyszło mu żyć, ani nawet sam ze sobą. Ciągłe napięcie towarzyszy czytelnikowi do ostatniej strony. Do tego wszechwiedzący narrator, który nie ocenia i pozostaje neutralny. Wszystko to nadaje powieści uniwersalny wymiar.

„Przebudzenie” to opowieść o niezrozumieniu i wzajemnej ignorancji na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim to zestawienie niechęci dwóch różnych kultur: zepsutej, skupionej na sobie i przyjemnościach kulturze europejskiej oraz hołdującej tradycyjnym wartościom, mającym silną podstawę w religii, kulturze marokańskiej. Starcie dwóch zupełnie różnych światów, które przenikają się, ale żaden nie może wyjść z tej potyczki zwycięsko. To również konfrontacja różnych sposobów myślenia, zestawienie bogatych i biednych, pytania czy komuś można więcej i wreszcie próba zdefiniowania źródła braku elementarnego zrozumienia na płaszczyźnie człowiek – człowiek. A świat, który wciąga z każdą kolejną stroną, coraz bardziej daleki jest od rozgraniczenia na czarny i biały.

Jeden z bohaterów książki w pewnym momencie cytuje Platona: „Bądź dobry, bo każdy, kogo spotykasz, toczy ciężki bój”. I trudno tak naprawdę jednoznacznie stwierdzić czy tytułowego przebaczenia bohaterowie książki potrzebują od innych czy od samego siebie.

Anna Kiszkiel

09.06.2015, 23:30

„Kameralna historia.”

Powieść, która opowiada o smutnych wydarzeniach, ale w której nie ma szokujących, krwawych, sensacyjnych scen. Która nie epatuje przemocą, ale porusza niemal intymną historią kilkorga bohaterów. Fragmenty poszczególnych życiorysów zdają się tłumaczyć postępowanie postaci, dają jakiś - mniej lub bardziej zrozumiały - obraz motywacji ludzi z różną przeszłością.
To znakomity przykład powieści obyczajowej - Lawrence Osborn zarysowyuje wyraźne różnice między dekadenckimi Europejczykami i Amerykanami oraz cierpliwie, choć do czasu, znoszacymi ich obecność Marokańczykami. Ale przede wszystkim jest to powieść psychologiczna, której akcja rozgrywa się w samych bohaterach i pomiędzy nimi. To często neime relacje i kontakt oparty na urywanych słowach, gestach, spojrzeniach. Może się wydarzyć wszystko i właściwie niczym czytelnik nie może być zaskoczony, bo trudno się spodziewać konkretnych działań.
Historia zamknięta w kilku upalnych dniach, barwne przyjęcie i decyzje, których nie sposób wyjaśnić racjonalnie. Ale autor dobitnie pokazuje, że jako ludzie nie możemy liczyć na pełne zrozumienie z żadnej strony.
Wypadek staje się tu pretekstem do określenia granic, jakie bohaterowie są w stanie przekroczyć. Osborne doskonale uchwycił też moment refleksji i zmiany, jaka zachodzi w ludziach w sytuacji ekstremalnej.
To kameralna, mimo przepychu scenerii, historia zmagania się z rzeczywistością, którą sami wykreowali. Bardzo refleksyjna opowieść, której klimat nie opuszcza czytelnika na długo po odłożeniu "Przebaczenia".

Dodaj recenzję