Stażystka. Mój romans z prezydentem Kennedym i jego skutki (ebook) –	Mimi  Alford

ebook Stażystka. Mój romans z prezydentem Kennedym i jego skutki

Autor:

Wydawnictwo: Znak

Format: EPUB, MOBI

Ocena czytelników

5,9
(396 ocen)zawiera oceny z Lubimy Czytać

Zaloguj się, by ocenić:

0
Twoja cena:

Zawsze zwracała się do niego „panie prezydencie”. On nigdy jej nie całował, nawet kiedy się kochali. Przez osiemnaście miesięcy dzieliła najintymniejsze chwile z najbardziej publiczną i najpotężniejszą osobą na świecie. Latem 1962 roku dziewiętnastoletnia smukła złotowłosa Mimi, ukończywszy szkołę dla dziewcząt, przyjechała pociągiem do Waszyngtonu, by rozpocząć staż w biurze prasowym Białego Domu. Dla młodej i zupełnie niewinnej dziewczyny praca ta wydawała się życiową szansą. Czwartego dnia została zaproszona na spotkanie z prezydentem w jego prywatnych apartamentach. Tego samego wieczoru rozpoczął się trwający półtora roku romans JFK z Mimi Alford, przerwany tragiczną śmiercią prezydenta w Dallas, skrywany przez autorkę następne czterdzieści lat, a odkryty przez dziennikarzy w 2003 roku.

Język publikacjipolski
Typ produktuE-book w formatach: EPUB, MOBI
Rozmiary plików 0.45 MB (MOBI), 0.68 MB (EPUB)
Typ zabezpieczeniaznak wodny
Warunki dostępunielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione
Wymagania sprzętoweaby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI.

Wyświetlane oceny zawierają oceny
z Lubimy Czytać

Suder Karolina

Suder Karolina

17.07.2012, 20:58

„”

Mimi, a właściwie Marion Alford to amerykańska kobieta -żona, matka i babcia, a także czynna działaczka na rzecz kościoła. W 2011 roku zadebiutowała jako pisarka, wydając powieść "Once Upon a Secret: My Affair with President John F. Kennedy and Its Aftermath". Jest to autobiograficzna historia, w której Mimi ujawnia skrywany przez 50 lat sekret o swoim romansie z byłym prezydentem Johnem F. Kennedym.

Każdy z nas skrywa przed światem jakąś tajemnicę. Potrzeba posiadania jakiegoś osobistego sekretu wydaje się niemal leżeć w ludzkiej naturze. Czasami jest to jakaś pozornie nieistotna informacja, niekiedy zatarte przez czas wspomnienie... Wbrew pozorom stosunkowo rzadko wyjawienie owej tajemnicy wiążę z nagłą zmianą naszego życia. Zdarzają się jednak i takie przypadki, w których wydostanie się na światło dzienne prawdy wywraca świat do góry nogami i wyznacza nowy, całkiem odmienny okres naszego życia...

Patrząc na życie Mimi z boku, doprawdy trudno dopatrzyć się w nim czegoś niezwykłego. Mimi jest bowiem całkiem zwyczajną, bogatą w wiek i doświadczenie kobietą, która spełniła się już jako matka i teraz aktywnie działa na rzecz kościoła. A przynajmniej tak jest do chwili, w której na światło dzienne wychodzi skrywany dotąd starannie sekret. Nagle życiem Mimi zaczynają się interesować gazety, telewizja i "przyjaciele", którzy dotąd nie utrzymywali z nią kontaktu. Jedni potępiają jej zachowanie, inni wydają się być zafascynowani wydarzeniami jakie rozegrały się w życiu kobiety. Nikt nie wydaje się być jednak zainteresowany prawdziwą relacją zdarzeń.

Jako młoda dziewczyna, Mimi doświadczyła niewątpliwego zaszczytu. Za sprawę nie do końca zrozumiałych nawet dla samej zainteresowanej koneksji, panna Beardsley zostaje stażystką w Białym domu. Wymarzona wakacyjna praca to jednak dopiero początek zaskakujących wydarzeń. Mimi zwraca na siebie uwagę prezydenta. Zaaranżowane przez osoby trzecie spotkania stają się początkiem kilkunastomiesięcznego romansu, który zakończy dopiero tragiczna śmierć Kennedyego.


Raczej unikam lektury powieści autobiograficznych czy też biograficznych. Być może błędnie, kojarzą mi się ze zbyt długimi, bogatymi w zupełnie nieinteresujące fragmenty książkami, w których w miarę interesujący fragment zajmuje mniej niż jedną trzecią całej zawartości. Skłamałabym również twierdząc, iż do sięgnięcia po "Stażystkę" zachęciła mnie postać Johna F. Kennedyego. Pan ten jest dla mnie osobą prawie zupełnie nieznaną. Moje wiedza kończy się na tym jakie stanowisko zajmował i jak zginął. Przepraszam, o uszy obiła mi się również kiedyś informacje o serialu tyczącym się owej postaci, w której jedna z głównych ról przypadła w udziale Katie Holmes. Na tym jednak moja wiedza już naprawdę się kończy i prawdę mówiąc nigdy nie czułam potrzeby by ją poszerzać. "Stażystka" wpadła w moje ręce przez absolutny przypadek i właściwie niewiele brakowało, a w ogóle nie zorientowałabym się, iż posiadam ową pozycję w mojej skromnej "kolekcji" ebooków.

Skoro jednak już odnalazłam owy tytuł postanowiłam zmierzyć się z ową pozycją. Dobra, przyznaję początkowo dałam się wciągnąć w akcję. Mimo wszystko jestem tylko człowiekiem, a nakreślona na wstępie sytuacja sprawiła, że z zapartym tchem oczekiwałam momentu spotkania Mimi i prezydenta. Dobra, przyznaję, może nie tylko na początku. Może później też pozwoliłam się uwieść gawędziarskiemu tonowi Mimi i może nawet żałowałam, kiedy dobrnęłam do ostatniej strony. Wydaje mi się jednak, że moje zainteresowanie i zaangażowanie lekturą nie wypływało z zainteresowania samą fabułą, ale godnym pochwały stylem autorki. Akcja powieści nie pędzi bowiem z zawrotną szybkością do czego jestem przyzwyczajona. Brakło mi jakieś kulminacyjnych, zapierających dech w piersi momentów. Akcja posuwa się wolno, autorka skupia bowiem więcej uwagi na motywach własnego postępowania i emocjach które jej towarzyszyły niż na opisie realnych wydarzeń.

Styl autorki zrekompensował mi jednak w zupełności owe niedociągnięcia. Jest lekki, ale niezwykle barwny i plastyczny. Mimi Alford w moim odczuciu idealnie sprawdziła się jako narratorka. Autorka posiada bowiem ową rzadką umiejętność mówienia o sprawach trywialnych, mało istotnych i najzwyczajniej w świecie nudnych w taki sposób by zaciekawić i zauroczyć czytelnika. Mimi cały czas utrzymywała kontakt z potencjalnym odbiorcą tak, że w pewnym momencie lektura mogła zacząć nabierać prywatnej rozmowy między pisarką a czytelnikiem.

Chociaż Mimi przekonała mnie do siebie jako narratorka, mam mieszane odczucia względem jej osoby w charakterze potajemnej kochanki prezydenta. Jej nieustanne tłumaczenia, wykręty, a także pewna niepewność własnych uczuć względem Johna F. Kennedyego niestety nie wzbudziły mojej sympatii. Cóż, być może jestem osobą zbyt konserwatywną i zbyt staromodną, ale jej zachowanie budziło mój sprzeciw i oburzenie. I nie przekonuje mnie nawet trafne spostrzeżenie, że w tamtych czasach kobieta nie miała wiele do powiedzenia. Owszem, współczuję Mimi - młodej, niedoświadczonej, niewinnej dziewczynie będącej pod silnym wpływem prezydenta, ale nie zmienia to faktu, że jej nie rozumiem.

Autorka niezwykle sugestywnie opisuje ówczesną rzeczywistość i panujące w niej zasady. Przede wszystkim jednak rolę mężczyzn i kobiet (zwłaszcza, gdy jest się jednostką posiadającą wielką władzę). W owym świecie nie istnieje pojęcie poprawności politycznej, ani molestowania. Kobieta, nawet ta z wykształceniem, a może zwłaszcza ona, znajduje się pod wpływem mężczyzny. Jest zupełnie zmanipulowaną marionetką w jego rękach.

"Stażystka" to historia o romansie, który wzbudził zainteresowanie całego społeczeństwa. Romansie bez miłości, a może nawet i bez zauroczenia, który opierał się jedynie na zaspokojeniu fizycznych potrzeb jednej ze stron. Jej atutem o dziwo nie jest jednak z pewnością ani fabuła, ani kreacja postaci, ale przedstawienie panujących w owych czasach realiów oraz niezwykle umiejętnie poprowadzona narracja. I choćby po to by się o tym przekonać, warto sięgnąć po ową lekturę

Dominika Kacik

Dominika Kacik

04.07.2012, 11:48

„”

Skandale, romanse, plotki i ploteczki - to to, co każdy z nas kocha najbardziej, nawet jeśli próbujemy się tego wyprzeć. Podświadomie uwielbiamy oglądać filmy i czytać artykuły o niepowodzeniach i błędach znanych i lubianych celebrytów. Media oczywiście potrafią to świetnie wykorzystać i obsypują nas książkami, zdjęciami, filmami i najróżniejszymi innymi formami przekazu, które z najzwyklejszej rzeczy potrafią stworzyć wielką aferę i przynieść im ogromne zyski. Czy więc można jeszcze spotkać na rynku publikację szczerą, wydaną z własnej potrzeby niekoniecznie finansowej, która przedstawiłaby nam daną znaną osobistość jako osobę, którą była ona naprawdę ?

Mimi Alford to obecnie siedemdziesięcioletnia szczęśliwa kobieta, która przez czterdzieści lat skrywała przed całym światem i swoimi najbliższymi szokujący sekret : Jako dziewiętnastoletnia, niewinna dziewczyna odbyła staż w Białym Domu pracując w biurze prasowym prezydenta Kennedy i nawiązała z nim erotyczną relację, która trwała aż do tragicznej śmierci głowy państwa w Dallas.

Przez ponad półtora roku wiązał ją namiętny romans z Głową Państwa, lecz wiedział o tym tylko jej mąż. Jak więc dowiedział się o tym cały świat ?

Jeden z dziennikarzy pisząc jedną z wielu biografii legendarnego prezydenta Stanów Zjednoczonych wspomniał o romansie Kennedy'iego z piękną dziewiętnastoletnią stażystką. To wystarczyło by zainteresowały się tym brukowce, a jak powszechnie wiadomo dla tego odłamu mediów nie ma rzeczy niemożliwych. Mimi Alford została bardzo szybko odnaleziona i zapytana o prawdziwe fakty. O dziwo kobieta od razu przyznała się do kontaktów erotycznych, jakie łączyły ją i prezydenta, ale nie chciała opowiadać na piętrzące się pytania dziennikarzy. Alford po dłuższym namyśle i licznych walkach z namolnymi dziennikarzami i ich domysłami postanowiła w końcu opowiedzieć całemu światu prawdziwą historię swojego romansu z Kennedym i tak właśnie powstała "Stażystka".

Powiem szczerze, że ta książka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Gdy zobaczyłam ją w ofercie wydawnictwa spodziewałam się, że będzie to lektura nasycona aferami oraz większymi i mniejszymi skandalami, która jak już wspomniałam we wstępie miała być napisana tylko ze względu na zyski finansowe. Tymczasem otrzymałam bardzo przyjemną, spokojną historię wbrew pozorom jakże zwyczajnego romansu.

Pierwsza myśl, która nasuwa się już przy lekturze pierwszych stron tej książki to odczucie, że autorka podchodzi do całej historii z wielkim dystansem i stara się bardzo obiektywnie przekazać czytelnikowi wszystkie fakty. "Stażystka" to prosta, zwyczajna opowieść o życiu niewinnej nastolatki, która nieświadomie wplątała się w romans z ówcześnie najważniejszą osobą w Stanach Zjednoczonych i tym samym zmieniła całe swoje życie.

Książka ta napisana została bardzo lekkim i przyjemnym językiem, dlatego też uważam, że jest to lektura, która świetnie nadaje się na włożenie jej do waszej torby podróżnej i zabranie jej na wymarzone wakacje, by umilała wam wylegiwanie się na plaży. Jest to ciekawa opowieść o zwyczajnym życiu niezwykłych osób , a wydaje mi się, że właśnie takie powieści wszyscy kochamy najbardziej :-)


"Stażystka" to książka po prostu skandaliczna - jest to oparta na skandalu powieść opowiadająca historię skandalu, która wywołała skandal. Książka skandaliczna, ale co ważne i rzadko spotykane w dzisiejszych czasach nie komercyjna i sprawiająca wrażenie po prostu zwyczajnej , dlatego też gorąco polecam wam tę książkę.