Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia (ebook) –	Andrew Westoll

ebook Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia

Autor:

Wydawnictwo: Czarne

Format: EPUB, MOBI

Ocena czytelników

7,8
(49 ocen)zawiera oceny z Lubimy Czytać

Zaloguj się, by ocenić:

0
Twoja cena:

"Przekład z języka angielskiego Maria Zawadzka Z niekompletnej dokumentacji medycznej wynika, że Tom przez ponad trzydzieści lat przeszedł co najmniej sześćdziesiąt trzy biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych, został zarażony wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby, a przytomności pozbawiono go trzysta sześćdziesiąt dziewięć razy. Niewiele lepiej wyglądają karty medyczne Regisa, cukrzyka, który nie chce przyjmować insuliny, Sue Ellen, której w młodości młotkiem wybito zęby, cierpiącej na klaustrofobię Pepper i Chance, która pierwsze pięć lat życia spędziła w kompletnej izolacji. Łączy je to, że wszystkie mają poważne zaburzenia psychiczne. I to, że wszystkie znalazły schronienie na farmie Glorii Grow. Zaczęło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy przed siedzibą fundacji Fauna zaparkował czarny pick-up holujący zwykłą przyczepę dla koni. W środku znajdowało się kilka szympansów, dla których był to kres długiej i trudnej podróży. Aż do tego dnia stanowiły własność Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie były obiektami eksperymentów biomedycznych. Wydarte matkom tuż po urodzeniu, trzymane w ciasnych klatkach, poddawane inwazyjnym operacjom, badaniom neurologicznym i toksykologicznym nigdy nie odzyskają pełnej sprawności, ale w azylu Fauna w spokoju dochodzą do siebie. Dla Andrew Westolla wolontariat w azylu miał być wielką przygodą, spotkaniem oko w oko z najbliższym kuzynem człowieka. Ale wyobrażał ją sobie zupełnie inaczej. Polecamy także film Dzikie z natury"

Język publikacjipolski
Typ produktuE-book w formatach: EPUB, MOBI
Rozmiary plików 6.54 MB (MOBI), 2.77 MB (EPUB)
Typ zabezpieczeniaznak wodny
Warunki dostępunielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione
Wymagania sprzętoweaby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI.

Wyświetlane oceny zawierają oceny
z Lubimy Czytać

Iv

13.08.2013, 14:42

Jest to kolejna książka traktująca o naszych relacjach ze zwierzętami i ludziach z azylu, którzy pomagają zniszczonym przez okrutne eksperymenty zwierzętom. Codzienne życie w azylu niesie wiele emocji, a opisane jest w bardzo wzruszający sposób. Nakreślona portrety szympansów (są też zdjęcia ich twarzy) ukazują wyjątkową indywidualność tych zwierząt i każą nam zarzucić antropocentryzm. Książka jest przepiękna. Smutne momenty przeplatają się z zabawnymi anegdotami z życia azylu. Polecam!!

Dariusz K.

29.05.2013, 19:40

Ciężka lektura dla osób wrażliwych i lubiących zwierzęta. Okrutna prawda o wykorzystywaniu bez ograniczeń zwierząt w imię pseudo-naukowych eksperymentów. Wydawało mi się, że będzie to pozytywna opowieść o ludziach z pasją i poświeceniem. Opisy krzywd wyrządzonych małpom przytłacza. Ciężko się pogodzić z myślą, że jesteśmy tak okrutni i bezwzględni, wstyd dla ludzkości.
Książka opisuje wspaniałych ludzi i ich ciężką walkę o godną emeryturę dla maltretowanych latami zwierząt, która jest skazana na porażkę ze względu na ogrom zła poczynionego przez człowieka, którego nie da się już odwrócić.