Trzynaście powodów (ebook) –	Jay Asher, Aleksandra Górska

Trzynaście powodów

Ocena czytelników:

7,5 (2090 ocen) zawiera oceny z Lubimy Czytać

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na 31 języków

„Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”. 

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa.

Finalista Borders‘ 2007 Original Voices Program.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

2.06 MB (MOBI), 0.71 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Iwona Nowak

23.03.2016, 16:02

„Dająca do myślenia”

Za oknem szaro i ponuro. W domu lodowato i niewiele brakuje mi do tego bym zaczęła trząść się z zimna. Jednak nawet na chwilę nie mogłam oderwać się od ostatnich rozdziałów „Trzynastu powodów”. Czuję się tak jakbym popadła w hipnotyczny trans. Jak wiele wiemy o ludziach, którzy nas otaczają? Może tak naprawdę wcale ich nie znamy. To kim są, to efekt milionów małych chwil i spotkań z ludźmi, których mijają na ścieżce swojego życia. Chyba nie starczyłoby nam życia by kogoś tak naprawdę poznać.

„Trzynaście powodów” to jedna z tych książek, do których podchodziłam niczego się po nich nie spodziewając. Nie chodzi mi o to, że nie miałam nadziei na dobrą lekturę. Chodzi o to, że czytając tytuł i opis nie snułam żadnych konkretnych myśli co może zawierać ta powieść. Pomyślałam sobie tylko, że chcę to przeczytać, chcę się dowiedzieć jakie to trzynaście powodów wpędziły Hannah w tak czarną dziurę, że popełniła samobójstwo. Bo przecież trzeba być na skraju rozpaczy i nie dostrzegać nawet cienia nadziei. Czyż nie?

„Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.”*
„Trzynaście powodów” opowiada historię Claya Jensena, który pewnego dnia znajduje pod drzwiami swego domu tajemniczą przesyłkę. Jak się szybko okazuje jest to paczka zawierająca siedem taśm magnetofonowych nagranych tuż przed śmiercią przez jego szkolną koleżankę Hannah. Dziewczyna postanowiła przedstawić trzynaście powodów, które wpłynęły na jej decyzję o samobójstwie. Jednym z nich okazał się Clay. Nie potrafiąc tego zrozumieć odsłuchuje taśmę po taśmie klucząc po mieście zgodnie z pozostawioną przez samobójczynię mapką.

Historia została przedstawiona w bardzo ciekawej formie. Całość poznajemy z perspektywy Claya, między którego myśli wtapiają się odsłuchiwane kasety. Akcja powieści nabiera tempa wraz z kolejnymi powodami przedstawianymi przez Hannah. Na jaw wychodzą skrzętnie skrywane tajemnice i wpływy jednych wydarzeń na następne. Mimo wszystko uważam, że to lektura dla starszych czytelników.

Powieść zmusza do myślenia i daje solidną lekcję. Każdy nasz czyn ma wpływ na innych. Każdy postępek, większy bądź mniejszy, odciska piętno w życiu innych.

Polecam czytelnikom o mocnych nerwach. Po tej lekturze spojrzycie inaczej na wiele spraw. Mnie otworzyła oczy.

Elfik Book

16.11.2015, 20:38

„Powieść, o której długo będę pamiętać.”

Czasami po prostu jest źle... Wstaje się rano i jedyna myśl to, że znowu trzeba przetrwać cały dzień i udawać, że wszystko jest dobrze. Trzeba zajmować się wszystkim, tylko żeby zapomnieć o tym, co było. Trzeba walczyć, by nie usiąść i nie załamać się. Trzeba iść dalej mimo wszystko. Tylko czasami przychodzi moment, gdy nie ma się sił, gdy to wszystko – nasze życie nie ma już sensu. Po co przeciwstawiać się losowi? Po co próbować? Nie lepiej byłby zostawić świat i nareszcie być spokojnym? Mieliście kiedyś takie myśli? Jeśli nawet tak, były one płonne. Czytacie tę recenzję, jesteście tu. Hannah nie. Ona podjęła decyzję i konsekwentnie dążyła wybraną ścieżką. Jakbyście się czuli na miejscu Cley'a, który, wracając ze szkoły, znalazł paczkę z kasetami, gdzie Hannah opowiedziała trzynaście powodów swojego postępowania? Wysłuchalibyście jej? Mielibyście na tyle sił, by poznać tę historię?

Gdy pierwszy raz zobaczyłam "Trzynaście powodów", byłam bardzo pozytywnie nastawiona. Przyciągająca okładka, moja ulubiona liczba w tytule. Byłam pewna, że to jakaś pozytywna powieść, która umili mi dzień. Aż wreszcie przyszedł czas, kiedy dowiedziałam się, o czym naprawdę jest ta książka. Z perspektywy czasu dziwię się, że nie zniechęciłam się do niej. Szukałam czegoś lekkiego, by odpocząć od przytłaczających obowiązków. Tymczasem wybrałam opowieść o bardzo ważnych i trudnych sprawach. Musiałam ją przeczytać. Coś mi mówiło, że to jest historia, którą zrozumiem i na pewno jest wartościowa. Myliłam się? Moje przeczucia do książek zwykle sprawdzają się i tym razem taż tak było.

Pomysł na fabułę jest wyjątkowo oryginalny. Ludzie, gdy chcą popełnić samobójstwo, zwykle zostawiają listy, gdzie tłumaczą swoje postępowanie. Ale kasety z całą opowieścią i trzynastoma powodami? Tego jeszcze nie było. Od pierwszych słów Hannah zastanawiałam się, jak musiał czuć się Cley, który słyszał głos osoby, która już nie żyje. Nie spodziewał się, że kiedykolwiek usłyszy ten niesamowity dźwięk. Zabawne, jak sytuacja umie sprawić, że zwykły głos dziewczyny przeraża i niesie ze sobą cierpienie, ale również szczeście. To jej ostatnie słowa. Już nigdy nowe zdania nie zostaną wypowiedziane. Tak, to jest wstrząsające. Dlatego czułam obawę przed przeczytaniem tej książki. Nie byłam pewna, czy jestem na tyle silna, by przeżyć tę historię razem z Cley'em i nieżyjącą dziewczyną. Jednakże musiałam. Jak już wcześniej wspomniałam, nieznana mi siła ciągnęła mnie do tej powieści.

Tematyka poruszana w "Trzynastu powodach" jest niezwykle ważna. Hannah opowiada o efekcie kuli śnieżnej. Małe, na pozór nic nieznaczące wydarzenia są przyczyną tych złych, które prowadzą do śmierci. Kto przejmowałby się jakimś rankingiem stworzonym przez niedojrzałego chłopaka? A plotki? To są tylko plotki. Nimi nie trzeba się przejmować. Na początku te powody wydawały mi się banalne, ale właśnie o to chodziło autorce. Nie ma problemów banalnych. Każdy odczuwa je inaczej. Mało kto zwraca uwagę na na te "nieważne" kłopoty. A może to one są przyczyną? Brak reakcji ze strony otoczenia jest gwoździem do trumny dla przyszłego samobójcy. On zna prawdę... Wie, kogo obwiniać, ale zdaje sobie sprawę, że on sam jest również winny. Wystarczy tylko otworzyć oczy i nie udawać, że nie ma problemu.

Książka jest bardzo emocjonalna. Jednakże nie znaczy to, że popłyną wam z oczu łzy. To nie tego typu powieść. Tu pojawiają się elementy humorystyczne, które nie pozwalają źle odebrać opowieści. Jest to rodzaj historii, która uczy. Mówi, że na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, bo to jest już przeszłość. Nic nie zrobimy, choć nie wiem, jak bardzo byśmy chcieli. Lecz możemy nie popełnić drugi raz tego samego błędu. "Trzynaście powodów" pozwala przemyśleć pewne sprawy i daje nadzieję na lepsze jutro.

Cieszę się, że przeczytałam tę powieść i poznałam tytułowe trzynaście powodów. Myślę, że każdy powinien zapoznać się z nimi. Nie jest to historia, która ma nam dostarczyć dużego ładunku emocjonalnego. To historia, która radzi i kieruje nami.

Dodaj recenzję