Adam Higginbotham Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Adam Higginbotham Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Adam Higginbotham to urodzony w 1968 roku brytyjski pisarz, autor międzynarodowego bestsellera „O północy w Czarnobylu”. Książka ta została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek roku New York Timesa, a także uhonorowano ją nagrodą Andrew Carnegie Medal for Excellence w 2020. Higginbotham jest autorem wielu tekstów, które publikował między innymi w The New Yorker, The New York Times Magazine, Smithsonian i Bloomberg Businessweek. Był amerykańskim korespondentem dla „The Sunday Telegraph” i redaktorem naczelnym „The Face”. Pisze przede wszystkim literaturę faktu z pogranicza reportażu. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Pracuje nad nową książką o historii i katastrofie promu kosmicznego Challenger.

O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej katastrofie nuklearnej w dziejach

Adam Higginbotham przeprowadził liczne wywiady ze świadkami, dotarł także do odtajnionych akt i niepublikowanych wcześniej wspomnień, co pozwoliło mu na przedstawienie nieznanej historii Czarnobyla. Efektem ponad dziesięcioletniej reporterskiej pracy jest jego pierwsza książka „O północy w Czarnobylu”. Publikacja ukazała się w 2019 roku – w Polsce została wydana nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non. Higginbotham w swojej książce pisze o powstaniu elektrowni, życiu mieszkańców Prypeci, a także o licznych absurdach ZSRR. Skupia się na przebiegu tragedii, skutkach wybuchu, nie pomijając kulis działań propagandowych.

„O północy w Czarnobylu” to historia początkowo ukrywanej katastrofy. To także opowieść o desperacji, rozpaczy, ale również o niezwykłym heroizmie. Autor przeplata wątki społeczne i naukowe, codzienność zwykłych ludzi z wyścigiem technologii. Nikołaj Fomin nie wiedział nic o energii jądrowej i fizyce nuklearnej. Anatolij Diatłow trzymał się kurczowo swoich tez nawet wtedy, kiedy zostały już obalone. Z kolei pierwszemu dyrektorowi, Wiktorowi Briuchanowi, nie pozwolono zrezygnować z pełnionej funkcji. Nie wiedziano, że elektrownię budowano z materiałów, które nie były produkowane w ZSRR. Dodatkowo wszystkie wcześniejsze wypadki i incydenty nuklearne były ściśle tajne. Wszystkie te wiadomości i wydarzenia ożywają na nowo – opowiadane przez naocznych świadków, ofiary i bohaterów tragedii. „O północy w Czarnobylu” to poruszający reportaż, który momentami czyta się jak pełen napięcia thriller.

Książki Adama Higginbothama w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „O północy w Czarnobylu” Adama Higginbothama w formie papierowej, ebooka i audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).