Adam Higginbotham Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Adam Higginbotham Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Adam Higginbotham to urodzony w 1968 roku brytyjski pisarz, autor międzynarodowego bestsellera „O północy w Czarnobylu”. Książka ta została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek roku New York Timesa, a także uhonorowano ją nagrodą Andrew Carnegie Medal for Excellence w 2020. Higginbotham jest autorem wielu tekstów, które publikował między innymi w The New Yorker, The New York Times Magazine, Smithsonian i Bloomberg Businessweek. Był amerykańskim korespondentem dla „The Sunday Telegraph” i redaktorem naczelnym „The Face”. Pisze przede wszystkim literaturę faktu z pogranicza reportażu. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Pracuje nad nową książką o historii i katastrofie promu kosmicznego Challenger.

O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej katastrofie nuklearnej w dziejach

Adam Higginbotham przeprowadził liczne wywiady ze świadkami, dotarł także do odtajnionych akt i niepublikowanych wcześniej wspomnień, co pozwoliło mu na przedstawienie nieznanej historii Czarnobyla. Efektem ponad dziesięcioletniej reporterskiej pracy jest jego pierwsza książka „O północy w Czarnobylu”. Publikacja ukazała się w 2019 roku – w Polsce została wydana nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non. Higginbotham w swojej książce pisze o powstaniu elektrowni, życiu mieszkańców Prypeci, a także o licznych absurdach ZSRR. Skupia się na przebiegu tragedii, skutkach wybuchu, nie pomijając kulis działań propagandowych.

„O północy w Czarnobylu” to historia początkowo ukrywanej katastrofy. To także opowieść o desperacji, rozpaczy, ale również o niezwykłym heroizmie. Autor przeplata wątki społeczne i naukowe, codzienność zwykłych ludzi z wyścigiem technologii. Nikołaj Fomin nie wiedział nic o energii jądrowej i fizyce nuklearnej. Anatolij Diatłow trzymał się kurczowo swoich tez nawet wtedy, kiedy zostały już obalone. Z kolei pierwszemu dyrektorowi, Wiktorowi Briuchanowi, nie pozwolono zrezygnować z pełnionej funkcji. Nie wiedziano, że elektrownię budowano z materiałów, które nie były produkowane w ZSRR. Dodatkowo wszystkie wcześniejsze wypadki i incydenty nuklearne były ściśle tajne. Wszystkie te wiadomości i wydarzenia ożywają na nowo – opowiadane przez naocznych świadków, ofiary i bohaterów tragedii. „O północy w Czarnobylu” to poruszający reportaż, który momentami czyta się jak pełen napięcia thriller.

Książki Adama Higginbothama w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „O północy w Czarnobylu” Adama Higginbothama w formie papierowej, ebooka i audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.