Adam Zagajewski Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Substancja nieuporządkowana, Książka | Adam Zagajewski

    Gdybym był filozofem, napisałbym rozprawę o uśmiechu – o tym, jak zmienia twarz kobiety czy mężczyzny, jak sprawia, że twarde rysy twarzy kogoś nieuważnego, nieobecnego, wycofanego, niekiedy może pełnego niechęci, albo po prostu głęboko obojętnego, zmęczonego, zdeprymowanego, nagle miękną i ślą do innych sygnał mówiący: jestem człowiekiem, nie jestem taki zły. Może nawet mówi coś więcej: jestem wolny. [fragment] Adam Zagajewski w zbiorze Substancja nieuporządkowana prowadzi ...

Adam Zagajewski Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku. To wybitny polski poeta, tłumacz, prozaik, eseista, przedstawiciel Nowe Fali, jeden z sygnatariuszy Listu 59. Zagajewski przez wiele lat, aż do śmierci, wymieniany był wśród kandydatów do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zagajewski jest jednym z najważniejszych i najczęściej wyróżnianych polskich poetów II połowy XX wieku i początku XXI wieku. Zagajewski był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1975), Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1988), Międzynarodową Nagrodę Vilenica (1996), Nagrodę Tranströmera (2000), Międzynarodową Nagrodę Neustadt (2004) i Nagrodę Księżnej Asturii (2017).

Życiorys Zagajewskiego

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie, ale kilka miesięcy po narodzinach jego rodzina została wysiedlona i zamieszkała w Gliwicach. Przyszły poeta pochodził z rodziny inteligenckiej, był wnukiem Karola Zagajewskiego, nauczyciela, i synem prof. Tadeusza Zagajewskiego. Swoje pierwsze kroki w świecie literackim stawiał w Krakowie, gdzie studiował filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów podjął się pracy na uczelni, gdzie wykładał filozofię. Współpracował wówczas z czasopismem „Student”. Zagajewski był członkiem krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”, która powstała po wydarzeniach 1968 roku. Z Julianem Kornhauserem napisał „Świat nie przedstawiony” – jeden z najważniejszych manifestów Nowej Fali.

Zagajewski debiutował w 1972 roku tomikiem „Komunikat”. Zagajewski prowadził zajęcia Towarzystwa Kursów Latających, publikował w prasie podziemnej, współredagował niezależne pismo literackie „Zapis”. Po podpisaniu „listu 59”, który był sprzeciwem wobec planowanych zmian w konstytucji PRL, cenzura zakazała publikacji dzieł poety. W latach 1979-1981 przebywał na stypendium w DAAD w Berlinie Zachodnim (Berliner Künstlerprogramm). W 1982 roku opuścił Polskę i zamieszkał w Courbevoie pod Paryżem.

Adam Zagajewski wrócił do Polski w 2002 roku. Na stałe mieszkał w Krakowie aż do śmierci. Poeta zmarł 21 marca 2021 roku. Zagajewski tworzył niemal same wiersze białe i wolne. Pisarz był zwolennikiem traktowania poezji jako sztuki konwersji i układania wyrażeń myślowych. Wśród najważniejszych książek Zagajewskiego należy wymienić „Sklepy mięsne” (1975), „List” (1978), „Jechać do Lwowa” (1985), „Płótno” (1990), „Pragnienie” (1999). Jest również autorem zbiorów esejów i szkiców literackich takich jak napisany wspólnie z Julianem Kornhauserem „Świat nieprzedstawiony” (1974), „Drugi oddech” (1978), „Dwa miasta” (1991) oraz powieści „Ciepło, zimno” (1975), „Słuch absolutny” (1982) i „Cienka kreska” (1983).

Zagajewski sześciokrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Nike. W 1999 roku za tom „W cudzym pięknie”, rok później za „Pragnienie”. Kolejną nominację otrzymał sześć lat później za „Anteny”. W 2015 roku jury Nagrody nominowało go za „Asymetrię”, w 2018 roku za „Poezję dla początkujących”. Szóstą nominację otrzymał za swoją ostatnią książkę „Substancja nieuporządkowana”.

Książki Adama Zagajewskiego na Woblinku

Książki Adama Zagajewskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).