Adam Zagajewski Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Adam Zagajewski Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku. To wybitny polski poeta, tłumacz, prozaik, eseista, przedstawiciel Nowe Fali, jeden z sygnatariuszy Listu 59. Zagajewski przez wiele lat, aż do śmierci, wymieniany był wśród kandydatów do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zagajewski jest jednym z najważniejszych i najczęściej wyróżnianych polskich poetów II połowy XX wieku i początku XXI wieku. Zagajewski był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1975), Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1988), Międzynarodową Nagrodę Vilenica (1996), Nagrodę Tranströmera (2000), Międzynarodową Nagrodę Neustadt (2004) i Nagrodę Księżnej Asturii (2017).

Życiorys Zagajewskiego

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie, ale kilka miesięcy po narodzinach jego rodzina została wysiedlona i zamieszkała w Gliwicach. Przyszły poeta pochodził z rodziny inteligenckiej, był wnukiem Karola Zagajewskiego, nauczyciela, i synem prof. Tadeusza Zagajewskiego. Swoje pierwsze kroki w świecie literackim stawiał w Krakowie, gdzie studiował filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów podjął się pracy na uczelni, gdzie wykładał filozofię. Współpracował wówczas z czasopismem „Student”. Zagajewski był członkiem krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”, która powstała po wydarzeniach 1968 roku. Z Julianem Kornhauserem napisał „Świat nie przedstawiony” – jeden z najważniejszych manifestów Nowej Fali.

Zagajewski debiutował w 1972 roku tomikiem „Komunikat”. Zagajewski prowadził zajęcia Towarzystwa Kursów Latających, publikował w prasie podziemnej, współredagował niezależne pismo literackie „Zapis”. Po podpisaniu „listu 59”, który był sprzeciwem wobec planowanych zmian w konstytucji PRL, cenzura zakazała publikacji dzieł poety. W latach 1979-1981 przebywał na stypendium w DAAD w Berlinie Zachodnim (Berliner Künstlerprogramm). W 1982 roku opuścił Polskę i zamieszkał w Courbevoie pod Paryżem.

Adam Zagajewski wrócił do Polski w 2002 roku. Na stałe mieszkał w Krakowie aż do śmierci. Poeta zmarł 21 marca 2021 roku. Zagajewski tworzył niemal same wiersze białe i wolne. Pisarz był zwolennikiem traktowania poezji jako sztuki konwersji i układania wyrażeń myślowych. Wśród najważniejszych książek Zagajewskiego należy wymienić „Sklepy mięsne” (1975), „List” (1978), „Jechać do Lwowa” (1985), „Płótno” (1990), „Pragnienie” (1999). Jest również autorem zbiorów esejów i szkiców literackich takich jak napisany wspólnie z Julianem Kornhauserem „Świat nieprzedstawiony” (1974), „Drugi oddech” (1978), „Dwa miasta” (1991) oraz powieści „Ciepło, zimno” (1975), „Słuch absolutny” (1982) i „Cienka kreska” (1983).

Zagajewski sześciokrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Nike. W 1999 roku za tom „W cudzym pięknie”, rok później za „Pragnienie”. Kolejną nominację otrzymał sześć lat później za „Anteny”. W 2015 roku jury Nagrody nominowało go za „Asymetrię”, w 2018 roku za „Poezję dla początkujących”. Szóstą nominację otrzymał za swoją ostatnią książkę „Substancja nieuporządkowana”.

Książki Adama Zagajewskiego na Woblinku

Książki Adama Zagajewskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Technika, Inżynieria, Rolnictwo

Kategoria „Technika / Inżynieria / Rolnictwo” zawiera publikacje dotyczące różnych tematów, w głównej mierze są to podręczniki i poradniki przeznaczone dla osób poszukujących konkretnej wiedzy. Znajdują się tu teksty z zakresu architektury i budownictwa, jak „Akustyka w budownictwie” Jacka Nurzyńskiego traktująca nie tylko o salach koncertowych i wnętrzach przeznaczonych do słuchania muzyki, ale także o ochronie przed hałasem, o jego dokuczliwości, szkodliwości oraz środkach zapobiegawczych. Poza tym w tej kategorii znaleźć można teksty z dziedziny informatyki i robotyki, np. książkę „To żyje! Sztuczna inteligencja”, w której autor Toby Walsh przedstawia historię sztucznej inteligencji i pokazuje, jak do tej pory zdążyła już zmienić nasze społeczeństwo, gospodarkę i nas samych. Nie brakuje także tytułów z sektora automatyki, m.in. książki Andrzeja Dębowskiego „Automatyka. Podstawy teorii”, która stanowi wprowadzenie do podstawowych pojęć z zakresu automatyki, a także zaznajamia czytelnika z analizowaniem, działaniem i projektowaniem różnych układów dynamicznych. Wydawnictwo Naukowe PWN proponuje natomiast publikację z zakresu technologii w piekarni – „Zakwas” pod redakcją Marcusa Brandta i Michaela Ganzlego, traktujący o tym, jak zakwas wpływa na jakość pieczywa i jego właściwości odżywcze, oraz „Chłodnictwo” pod redakcją Klausa Löscha, gdzie możemy znaleźć informacje na temat istotnych zagadnień technologicznych związanych z procesami chłodzenia i mrożenia różnych typów produktów spożywczych.