Agnieszka Dauksza Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Agnieszka Dauksza Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Agnieszka Dauksza urodziła się w 1988 roku. To polska pisarka, autorka biografii, literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, wykładowczyni akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także autorka licznych artykułów w prasie naukowej i literackiej.

Dauksza jest absolwentką studiów polonistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoją pracę magisterską poświęciła kulturowym aspektom emancypacji kobiet oraz relacjom damsko-męskim w przestrzeni publicznej prezentowanym w literaturze XIX i XX wieku. W 2013 roku praca, w zredagowanej formie, ukazała się nakładem Wydawnictwa Universitas.

W 2017 roku Dauksza obroniła pracę pt. „Afekt w literaturze i teorii modernizmu”, dzięki czemu uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa (specjalność: antropologia kulturowa). Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się m.in. kultura nowoczesna i współczesna oraz modernizm europejski. Na UJ wykłada kulturową teorię literatury, wiedzę o sztuce oraz literaturę międzywojenną. Agnieszka Dauksza ma na swoim koncie kilkadziesiąt artykułów o tematyce kulturalnej. Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Didaskaliach”, „Pamiętniku Literackim”, miesięczniku „Znak” czy „Wielogłosie”. Gościnnie dokonuje odczytów swoich tekstów. Jednym z nich było wystąpienie poświęcone postaci Marii Jaremy i pisaniu biografii podczas gali przyznania PIK-owego Lauru w 2019 roku, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. W 2013 roku Dauksza brała udział w powstaniu filmu „Płaszów. Odkrywka”. Współpracowała także przy projekcie „Krakowskie sny Amona Goetha”.

Klub Auschwitz - debiutancka książka Agnieszki Daukszy

W 2016 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się debiutancka książka Agnieszki Daukszy pt. „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców”. „Klub Auschwitz” to jedna z najważniejszych książek poświęconych Holocaustowi. To zapis spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Książka stanowi świadectwo ostatnich żyjących ocalałych – głos, którego nie można nie wysłuchać. Autorka dała swoim rozmówcom dużą wolność wypowiedzi, przez co często opowieści ocaleńców się rozmywają. To pokazuje, jak duże piętno na ich pamięci odcisnął czas i doświadczenie pobytu w obozie koncentracyjnym. Bohaterowie książki opowiadają nie tylko o horrorze, jaki przeżyli, ale również, a może przede wszystkim, o strategii przetrwania po odzyskaniu wolności i życiu ze wspomnieniami z obozów.

Wielu bohaterów „Klubu Auschwitz” już niestety nie żyje. Kilku z nich zmarło jeszcze przed publikacją książki. To kolejny dowód na to, jak ważna to pozycja w kontekście pamięci o Zagładzie. Za „Klub Auschwitz” Dauksza otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, przyznawaną za najlepszą książkę non-fiction roku. W 2020 roku książka doczekała się wznowienia nakładem Wydawnictwa Znak.

Jaremianka - biografia Marii Jaremy autorstwa Daukszy

W 2019 roku, również nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się druga książka Agnieszki Daukszy pt. „Jaremianka”. To portret jednej z najzdolniejszych polskich artystek XX wieku – biografia Marii Jaremy – malarki i rzeźbiarki, graficzki, choreografki, projektantki, która w życiu obcowała z wielkimi ludźmi. Jarema studiowała u Xawerego Dunikowskiego, współpracowała z Tadeuszem Kantorem – współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, była żoną Kornela Filipowicza. Biografii został przyznany tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. W roku 2020 Agnieszka Dauksza otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej Nike, a także Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”. Książka znalazła się w urodzinowej edycji specjalnej akcji Czytaj PL. Dzięki temu „Jaremiankę” w formie audiobooka można było czytać zupełnie za darmo w aplikacji Woblink. Współorganizatorem akcji był Kraków Miasto Literatury UNESCO (patron wydania książki).

Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo

W lutym 2021 roku ukazała się eksperymentalna książka wydana przez słowo/obraz terytoria pt. „Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo”. Ta niewielkich rozmiarów publikacja składa się z trzech komplementarnych części. Pierwszą stanowią pisma zebrane Marii Jaremy poświęcone malarstwu, rzeźbie, architekturze światowej, procesowi twórczemu, społeczeństwu, polityce, statusowi artystów czy sytuacji kobiet. W drugiej części zawarte zostały reprodukcje i opisy prac Jaremy – nie tylko te znane i podziwiane, ale również do tej pory niepublikowane. Trzecią część stanowią komentarze ekspertek i ekspertów zajmujących się postacią Jaremianki. Wśród nich istotny jest głos Agnieszki Daukszy, specjalistki w kontekście biografii i dzieł Marii Jaremy.

Książki Agnieszki Daukszy w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.