Agnieszka Dauksza Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Agnieszka Dauksza Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Agnieszka Dauksza urodziła się w 1988 roku. To polska pisarka, autorka biografii, literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, wykładowczyni akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także autorka licznych artykułów w prasie naukowej i literackiej.

Dauksza jest absolwentką studiów polonistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoją pracę magisterską poświęciła kulturowym aspektom emancypacji kobiet oraz relacjom damsko-męskim w przestrzeni publicznej prezentowanym w literaturze XIX i XX wieku. W 2013 roku praca, w zredagowanej formie, ukazała się nakładem Wydawnictwa Universitas.

W 2017 roku Dauksza obroniła pracę pt. „Afekt w literaturze i teorii modernizmu”, dzięki czemu uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa (specjalność: antropologia kulturowa). Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się m.in. kultura nowoczesna i współczesna oraz modernizm europejski. Na UJ wykłada kulturową teorię literatury, wiedzę o sztuce oraz literaturę międzywojenną. Agnieszka Dauksza ma na swoim koncie kilkadziesiąt artykułów o tematyce kulturalnej. Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Didaskaliach”, „Pamiętniku Literackim”, miesięczniku „Znak” czy „Wielogłosie”. Gościnnie dokonuje odczytów swoich tekstów. Jednym z nich było wystąpienie poświęcone postaci Marii Jaremy i pisaniu biografii podczas gali przyznania PIK-owego Lauru w 2019 roku, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. W 2013 roku Dauksza brała udział w powstaniu filmu „Płaszów. Odkrywka”. Współpracowała także przy projekcie „Krakowskie sny Amona Goetha”.

Klub Auschwitz - debiutancka książka Agnieszki Daukszy

W 2016 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się debiutancka książka Agnieszki Daukszy pt. „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców”. „Klub Auschwitz” to jedna z najważniejszych książek poświęconych Holocaustowi. To zapis spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Książka stanowi świadectwo ostatnich żyjących ocalałych – głos, którego nie można nie wysłuchać. Autorka dała swoim rozmówcom dużą wolność wypowiedzi, przez co często opowieści ocaleńców się rozmywają. To pokazuje, jak duże piętno na ich pamięci odcisnął czas i doświadczenie pobytu w obozie koncentracyjnym. Bohaterowie książki opowiadają nie tylko o horrorze, jaki przeżyli, ale również, a może przede wszystkim, o strategii przetrwania po odzyskaniu wolności i życiu ze wspomnieniami z obozów.

Wielu bohaterów „Klubu Auschwitz” już niestety nie żyje. Kilku z nich zmarło jeszcze przed publikacją książki. To kolejny dowód na to, jak ważna to pozycja w kontekście pamięci o Zagładzie. Za „Klub Auschwitz” Dauksza otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, przyznawaną za najlepszą książkę non-fiction roku. W 2020 roku książka doczekała się wznowienia nakładem Wydawnictwa Znak.

Jaremianka - biografia Marii Jaremy autorstwa Daukszy

W 2019 roku, również nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się druga książka Agnieszki Daukszy pt. „Jaremianka”. To portret jednej z najzdolniejszych polskich artystek XX wieku – biografia Marii Jaremy – malarki i rzeźbiarki, graficzki, choreografki, projektantki, która w życiu obcowała z wielkimi ludźmi. Jarema studiowała u Xawerego Dunikowskiego, współpracowała z Tadeuszem Kantorem – współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, była żoną Kornela Filipowicza. Biografii został przyznany tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. W roku 2020 Agnieszka Dauksza otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej Nike, a także Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”. Książka znalazła się w urodzinowej edycji specjalnej akcji Czytaj PL. Dzięki temu „Jaremiankę” w formie audiobooka można było czytać zupełnie za darmo w aplikacji Woblink. Współorganizatorem akcji był Kraków Miasto Literatury UNESCO (patron wydania książki).

Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo

W lutym 2021 roku ukazała się eksperymentalna książka wydana przez słowo/obraz terytoria pt. „Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo”. Ta niewielkich rozmiarów publikacja składa się z trzech komplementarnych części. Pierwszą stanowią pisma zebrane Marii Jaremy poświęcone malarstwu, rzeźbie, architekturze światowej, procesowi twórczemu, społeczeństwu, polityce, statusowi artystów czy sytuacji kobiet. W drugiej części zawarte zostały reprodukcje i opisy prac Jaremy – nie tylko te znane i podziwiane, ale również do tej pory niepublikowane. Trzecią część stanowią komentarze ekspertek i ekspertów zajmujących się postacią Jaremianki. Wśród nich istotny jest głos Agnieszki Daukszy, specjalistki w kontekście biografii i dzieł Marii Jaremy.

Książki Agnieszki Daukszy w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Technika, Inżynieria, Rolnictwo

Kategoria „Technika / Inżynieria / Rolnictwo” zawiera publikacje dotyczące różnych tematów, w głównej mierze są to podręczniki i poradniki przeznaczone dla osób poszukujących konkretnej wiedzy. Znajdują się tu teksty z zakresu architektury i budownictwa, jak „Akustyka w budownictwie” Jacka Nurzyńskiego traktująca nie tylko o salach koncertowych i wnętrzach przeznaczonych do słuchania muzyki, ale także o ochronie przed hałasem, o jego dokuczliwości, szkodliwości oraz środkach zapobiegawczych. Poza tym w tej kategorii znaleźć można teksty z dziedziny informatyki i robotyki, np. książkę „To żyje! Sztuczna inteligencja”, w której autor Toby Walsh przedstawia historię sztucznej inteligencji i pokazuje, jak do tej pory zdążyła już zmienić nasze społeczeństwo, gospodarkę i nas samych. Nie brakuje także tytułów z sektora automatyki, m.in. książki Andrzeja Dębowskiego „Automatyka. Podstawy teorii”, która stanowi wprowadzenie do podstawowych pojęć z zakresu automatyki, a także zaznajamia czytelnika z analizowaniem, działaniem i projektowaniem różnych układów dynamicznych. Wydawnictwo Naukowe PWN proponuje natomiast publikację z zakresu technologii w piekarni – „Zakwas” pod redakcją Marcusa Brandta i Michaela Ganzlego, traktujący o tym, jak zakwas wpływa na jakość pieczywa i jego właściwości odżywcze, oraz „Chłodnictwo” pod redakcją Klausa Löscha, gdzie możemy znaleźć informacje na temat istotnych zagadnień technologicznych związanych z procesami chłodzenia i mrożenia różnych typów produktów spożywczych.