Agnieszka Janiszewska Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Agnieszka Janiszewska Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Agnieszka Janiszewska to polska autorka powieści obyczajowych. Całe życie związana jest z Warszawą, gdzie ukończyła historię na tamtejszym uniwersytecie. Pracuje jako nauczycielka historii w liceum ogólnokształcącym i mieszka w jednej z podwarszawskich miejscowości. Fascynacja przeszłością nie jest jedynie zgodna z jej wykształceniem i zawodem, ale także jest jej pasją. Janiszewska jest autorką wielu różnych cykli powieści obyczajowych, a także sag rodzinnych. Wszystkie historie charakteryzuje świetnie zarysowane tło historyczne. Wśród cykli powieści Agnieszki Janiszewskiej wyróżnić można między innymi posiadające po dwa tomy “Kuzynkę Marie”, “Podróż do Carcassone”, “Urok późnego lata”, “Aleję starych topoli”, czy “Szepty i tajemnice”.

“Czwarta powieść” cykl książek Agnieszki Janiszewskiej

Jedną z najnowszych, bo wydanych w 2020 roku, cykli autorstwa Agnieszki Janiszewskiej jest “Czwarta powieść”. Dwa tomy opowiadają historię Reginy, absolwentki polonistyki oraz bibliotekoznawstwa, marzącej nocami o karierze i sławie pisarki. Wydaje się, że jej sny mają szansę się spełnić - właśnie skończyła studia i wydała swoją trzecią powieść. Teraz tylko trzeba znaleźć pomysł na kolejną intrygującą historię. Jedna z czytelniczek Reginy przynosi jej pewnego dnia przedwojenny maszynopis powieści, do którego kobieta miałaby dopisać zakończenie. Choć z początku bez większego przekonania, w końcu jednak Regina podejmuje wyzwanie. Z czasem okazuje się, że ta spisana historia wcale nie trafiła do niej przypadkowo … Odkrywana stopniowo przeszłość staje w coraz większej sprzeczności ze wspomnieniami Reginy i wciąga kobietę coraz mocniej, utrudniając optymistyczne spojrzenie w przyszłość oraz spokój ducha w teraźniejszości.

“Pamiętam”

Agnieszka Janiszewska znana jest z kreślenia szczegółowego, wiernego faktom tła historycznego w swoich książkach. Jednym ze świetnych przykładów jest pozycja “Pamiętam”. Opowiada ona historię młodej kobiety, Izabelli Seigner, która w dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej przyjeżdża do Warszawy z Paryża, by znaleźć i poznać rodzinę swojej zmarłej matki. “Pamiętam” odmalowuje portret rodziny, w której pomimo wojennej zawieruchy ludzie próbują kochać, realizować swoje pragnienia, dokonywać właściwych wyborów, a nade wszystko się nie poddawać. Janiszewska przedstawia losy czterech związanych ze sobą kobiet, których życie toczy się w dramatycznych okolicznościach XX-wiecznych wydarzeń. Piękna i mądra historia o miłości, nienawiści oraz o braniu losu w swoje własne ręce toczy się w Prowansji, Paryżu, Londynie, Bolesławicach oraz Warszawie.

Książki Agnieszki Janiszewskiej, a także inne polskie powieści obyczajowo-historyczne znajdziesz na Woblinku - wybierz najlepszy dla siebie format, książki papierowej, ebooka lub audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).