Agnieszka Olejnik Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Agnieszka Olejnik Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Agnieszka Olejnik to polska pisarka, autorka blisko trzydziestu powieści. Oprócz pisania książek Olejnik prowadzi bloga „Barwy i smaki mojego życia”, na którym pisze nie tylko o literaturze i swojej twórczości, ale również o fotografii, wspaniałych nalewkach i zdrowym odżywianiu. Jest autorką pojedynczych powieści i serii zarówno dedykowanych dorosłym, jak i młodzieży. Najbardziej znane serie literackie Olejnik dla dorosłych to: „Wszystkie smaki życia” („Szczęście na wagę”, „Miłość z nutą imbiru”, „Apetyt na więcej”), „Mansarda pod Aniołami” („Cuda i cudeńka”, „Listy i szepty”), „Zakręcona” („Ławeczka pod bzem”, „Cala w fiołkach”, „Randka pod jemiołą”), „Miłosna” („Dworek w Miłosnej”, „Szczypta nadziei”, „Jeszcze będzie przepięknie”), „Romantyczna” („Wybór Charlotty”). Spośród książek dla dzieci i młodzieży warto wyróżnić „Ava i Tim. Droga na północ” oraz „Zabłądziłam”.

W przeszłości Olejnik zajmowała się odkrywaniem i zwiedzaniem jaskiń. W tym celu podróżowała w różne miejsca świata. Zwiedziła m.in. Czarnogórę, Rumunię, Estonię, zjechała cały Półwysep Skandynawski aż po Nordkapp. Prywatnie Agnieszka Olejnik jest polonistką i anglistką. Jest właścicielką czterech psów i matką trzech synów. Mieszka na skraju lasu – jak sama powtarza, tam odnalazła zwyczajne szczęście, bowiem wierzy, że wpływa na nie bliskość drzew.

Agnieszka Olejnik debiutowała w 2013 roku. Nakładem wydawnictwa Nova Res ukazała się jej książka dla młodzieży pt. „Ava i Tim. Droga na północ”. Rok później ukazała się książka .„Zabłądziłam”. To historia szesnastoletniej Majki, o jej dojrzewaniu, pierwszej miłości i niepewności związanej z radzeniem sobie z demonami przeszłości. W 2015 roku swoją premierę miała druga książka pisarki pt. „Dante na tropie”. To opowieść kryminalna, w której główna bohaterka wraz z jej towarzyszem, wyżłem weimarskim o imieniu Dante, napotykają ślad kryminalnej zagadki. Anna i Dante trafiają na lokalny komisariat. W małej, spokojnej mieścinie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W maju 2015 roku ukazała się kolejna książka Olejnik pt. „Dziewczyna z porcelany”. Tego samego roku ukazała się powieść „A potem przyszła wiosna”, której główną bohaterką jest Pola Gajda, znana aktorka, która prowadzi bardzo intensywne życie. Pewnego dnia rozsypuje się ono niczym zamek z piasku – kobieta odkrywa zdjęcie swojego ukochanego z inną kobietą.

W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się powieść „Nieobecna”. Tym razem bohaterkami Olejnik są dwie bliźniaczki – Julia i Julita. Dziewczyny prowadzą swoistą grę – zamieniają się ubraniami, makijażem i fryzurami, by przejąć tożsamość drugiej.

Wszystkie smaki życia - cykl książek Agnieszki Olejnik

W kwietniu 2016 roku swoją premierę miała książka „Szczęście na wagę”, która otwiera cykl „Wszystkie smaki życia”. Ewa jest żoną i matką, która całkowicie poświęciła się rodzinie. Pewnego dnia uświadomiła sobie jednak, że jest już dojrzałą kobietą, ale nie realizuje własnych marzeń i nie czerpie dostatecznej radości z życia. Dodatkowych trosk przysparza jej sytuacja rodzinna – Ewa dowiaduje się o chorobie córki. Dzięki zrównoważonej diecie i treningom chce przywrócić równowagę w życiu Klaudii. W tym samym czasie Ewa poznaje mężczyznę, który może być szansą na jej szczęście. W powieści Agnieszka Olejnik udowadnia, że trzeba znaleźć równowagę w walce o dobro swoje i innych. W kolejnych częściach, „Miłość z nutą imbiru” i „Apetyt na więcej”, czytelnicy i czytelniczki mają szansę poznać dalsze losy Ewy.

Zakręcona

Choć książki wchodzące w skład serii „Zakręcona” tworzą całość, to można je czytać osobno. W pierwszej części, „Ławeczka pod bzem”, Olejnik pisze o Idze i Agacie, które obiecują sobie, że w razie wygranej w Lotto podzielą się wygraną. Dziewczyny kupują los i udaje się – liczby przynoszą Idze 20 milionów. Co zrobić z tak dużą wygraną? I jak utrzymać ją w tajemnicy? Wokół Igi zaczynają pojawiać się przystojni mężczyźni. Czy można cieszyć się wygraną samemu?

W kolejnej części serii pt. „Cała w fiołkach”, Agnieszka Olejnik pisze o tym, co trzeba zrobić, by zakochać się… na dłużej. Główna bohaterka, Agata, cierpi na zbytnią kochliwość. Jej dotychczasowe związki były bardzo intensywne, ale niezwykle krótkie i kruche. Kobieta uświadamia sobie, że młodsza już nie będzie. Dlatego decyduje się skorzystać z „fachowej” pomocy. Za namową przyjaciółki udaje się do lokalnej wróżki. Niestety prognozy są niejasne. Kolejnym krokiem jest wizyta u psychologa. Pod wpływem terapii kobiet postanawia odbudować relacje z matką.

Trzecia część serii pt. „Randka pod jemiołą” skupia się wokół postaci Joanny, szczęśliwej mężatki. Kobieta nie przejmuje się staroświeckimi poglądami męża, który twierdzi, że kobieta powinna mieć długie włosy, być posłuszna i ubierać się skromnie. Wszystko jednak się zmienia, gdy kobieta odkrywa, że mąż ją zdradza. To prowadzi do radykalnego zwrotu w życiu bohaterki – Joanna ścina włosy i podejmuje szereg decyzji, które spowodują, że jej świat wywróci się do góry nogami.

Mansarda pod Aniołami

Kolejnym cyklem w dorobku Agnieszki Olejnik jest seria „Mansarda pod Aniołami”, którą zainaugurowała książka „Cuda i cudeńka” wydana w październiku 2017 roku przez Wydawnictwo Filia. Tym razem Olejnik zaprasza czytelników i czytelniczki do niewielkiego miasteczka, w którym pozornie nic się nie dzieje. Malownicza kamienica z tytułową mansardą, na której szczycie znajdują się zamyślone aniołki, skrywa niejedną tajemnicę. W zawiłych i niespodziewanych okolicznościach jedną z lokatorek kamienicy zostaje Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary. Dziewczyna poznaje wyjątkowych sąsiadów, przez co jej życie nabiera jeszcze więcej barw. To pełna ciepła opowieść o nadziei, bliskości i sile kobiecej przyjaźni. W lutym 2018 roku swoją premierę miał drugi tom cyklu pt. „Listy i szepty”, w którym Olejnik opisała dalsze losy Leny, Borysa i innych bohaterów znanych z „Cud i cudeniek”.

Miłosna

W pierwszym tomie cyklu „Miłosna” pt. „Dworek w Miłosnej” Olejnik zabiera czytelników do cichego miasteczka, w którym znajduje się dworek w angielskim stylu. W Miłosnej życie płynie wolno i spokojnie. Bogna Rytter, dziedziczka posiadłości, zapisuje majątek jedynym żyjącym krewnym – swoim kuzynkom Adzie i Monice. Kobiety nie mają pojęcia i pomysłu na to, co zrobić z nieoczekiwanym spadkiem. Jak ułożą się relacje między dwiema nieznającymi się dobrze kobietami? Dalsze losy bohaterek Agnieszka Olejnik opisała w książkach „Szczypta nadziei” i „Jeszcze będzie przepięknie”.

Romantyczna

Na początku 2021 roku ukazała powieść pt. „Wybór Charlotty” rozpoczynająca serię „Romantyczną”. To powieść, która spodoba się wielbicielkom takich powieści, jak „Dziwne losy Jane Eyre” i „Duma i uprzedzenie”. Główna bohaterka książki, Charlotta Rilley, to urodziwa i bystra, lecz pozbawiona posagu dziewczyna, która skazana jest na życie u krewnych albo wyjście za mąż. Niestety niewielkie są szanse na to, by mogła wziąć ślub z miłości. Kobieta postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sama znaleźć sobie męża.

Nie jest za późno

Najnowszą książką Agnieszki Olejnik jest wydana w styczniu 2022 roku powieść „Nie jest za późno”. Autorka zaprezentowała czytelnikom wzruszającą opowieść o miłości, która nie zdarza się dwa razy. Ona jest cieszącą się życiem i otoczoną wianuszkiem koleżanek dziewczyną z bogatego domu. On nieustannie musi walczyć o siebie i najbliższych. Pierwszy raz spotkali się w liceum – nigdy wcześniej, ani później nie byli tak szczęśliwi. Po latach ich historia ma szansę na dalszy ciąg. Czy tę parę czeka happy end?

Ponadto Agnieszka Olejnik jest autorką takich książek, jak utrzymane w konwencji świątecznej „Rozmerdane święta” i „Odrobina magii”,„Tyle nowych dróg”, powieść o kobiecej emocjonalności „Szukam właśnie ciebie” czy dedykowana najmłodszym czytelnikom „Awantura w bajkach”.

Książki Agnieszki Olejnik na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie większość powieści Agnieszki Olejnik. Książki „Szczęście na wagę”, „Miłość z nutą imbiru”, „Apetyt na więcej”, „Cuda i cudeńka”, „Listy i szepty”, „Ławeczka pod bzem”, „Cala w fiołkach”, „Randka pod jemiołą”, „Dworek w Miłosnej”, „Szczypta nadziei”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Wybór Charlotty”, „Mów szeptem”, „Szukam właśnie ciebie”, „Ava i Tim. Droga na północ” oraz „Zabłądziłam” dostępne są w formie ebooka i papierowej. Ponadto wybrane tytuły dostępne są w formie audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!