Ałbena Grabowska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ałbena Grabowska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Ałbena Grabowska to współczesna polska pisarka o bułgarskich korzeniach. Z zawodu jest specjalistą neurologiem z doktoratem z epileptologii, przez lata pracowała jako lekarz. Dotychczas napisała prawie trzydzieści powieści dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Z chęcią sięga po najróżniejsze gatunki literackie. Popularność przyniosła jej saga „Stulecie Winnych”, która szybko osiągnęła status bestsellera. Za powieść otwierającą jej najbardziej rozpoznawalny cykl została uhonorowana nagrodą czytelniczek „Pióro”. Prywatnie jest mamą trójki dzieci, Aliny, Franka i Julka, którzy są dla niej największą inspiracją. Mieszka w Brwinowie, razem z dziećmi i trzema kotami.

Życie i wykształcenie Grabowskiej

Ałbena to stare, literackie bułgarskie imię oznaczające kwiat jabłoni. Dla córki wybrała je matka pisarki, która jest Bułgarką. Rodzice autorki „Stulecia Winnych” poznali się w 1967 roku na plaży w Primorsku. Ojciec, Polak, spędzał tam wakacje razem ze swoimi rodzicami, a mama Ałbeny ze swoją mamą. Cztery lata później, w 1971 roku w polskim Pruszkowie na świat przyszła Ałbena. Autorka biegle włada językiem bułgarskim. Pisarka wiele czasu spędziła w Bułgarii, jeździła tam co wakacje i jak sama twierdzi, to właśnie temu zawdzięcza pisanie. Gdyby nie bułgarskie korzenie, jej pierwsza książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz” nigdy by nie powstała.

Grabowska z wykształcenia jest lekarzem. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Posiada dwa stopnie specjalizacji – w tym certyfikat z epileptologii. W 2004 roku zdobyła stopień doktora nauk medycznych. Pracowała między innymi w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie i Zakładzie Patofizjologii i Elektroencefalografii w Dziekanowie Leśnym. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Epileptologii. Była ambasadorką akcji „Solidarność kobiet ma SENS”.

Książki Ałbeny Grabowskiej

Czytelnicy cenią książki Ałbeny Grabowskiej przede wszystkim za porywającą, często zaskakującą fabułę, świetnie oddany klimat i dobrze napisane postacie z pogłębionym rysem psychologicznym – zarówno pierwszo, jak i drugoplanowe. Grabowska jest autorką bardzo wszechstronną i chętnie sięga po różne gatunki literackie. Uważa, że gatunek literacki jest nośnikiem opowieści, tak jak i sama historia. Oprócz pełnej subtelności sagi „Stulecie Winnych” w swoim dorobku ma książkę non-fiction („Tam, gdzie urodził się Orfeusz”), kryminał („Ostatnia chowa klucz”), powieści psychologiczne („Coraz mniej olśnień”, „Lot nisko nad ziemią”), książki przygodowe skierowane do młodszych czytelników (seria „Julek i Maja”), młodzieżową dystopię („Nowy świat”), bajkę terapeutyczną („O małpce, która spadła z drzewa”), cykl łączących romans, thriller szpiegowski i powieść awanturniczą („Alicja w krainie czasów”), a także pojedyncze książki obyczajowe („Kości proroka”, „Matki i córki”). Oprócz powieści Ałbena Grabowska pisze także opowiadania („Stulecie Winnych. Opowiadania”). Krótkie formy prozatorskie pióra pisarki czytelnicy mogą znaleźć w antologiach „Siedem życzeń” i „Zabójczy pocisk”.

Debiut Ałbeny Grabowskiej

Zanim zaczęła pisać książki, przez wiele lat odpowiadała na listy do lekarza i prowadziła rubryki porad lekarskich w prasie lifestylowej. Publikowała także liczne artykuły medyczne w pismach naukowych. Nie planowała rozpoczęcia kariery literackiej, jednak w trakcie spisywania tradycyjnych przepisów bułgarskiej strony rodziny okazało się, że przypisy, w których autorka wspomina czas spędzony w Bułgarii, zajmują więcej miejsca niż same przepisy. Postanowiła więc przekształcić powstającą książkę w zapis wspomnień związanych z Bułgarią. Tak narodził się jej debiutancki tytuł non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, który został wydany w 2011 roku. W książce, oprócz wspomnień, przedstawia wiedzę o Rodopach, skąd wywodzi się jej rodzina. Opowiada o codzienności, kulturze, tradycjach, geografii i kuchni.

Julek i Maja

W książkach z tej serii Ałbena Grabowska zaznacza, jak ważni są przyjaciele i rodzina, a także pokazuje, jakie zagrożenia mogą czyhać na dzieci, które większość czasu spędzają w wirtualnym świecie. W ramach cyklu ukazały się następujące tytuły: „Julek i Maja w labiryncie”, „Julek i Maja. Powrót do gry”, „Julek i Maja. Podróż w nieznane” i „Julek i Maja. Misja w czasie”. W pierwszym tomie dwunastoletni, uwielbiający gry komputerowe, Julek niespodziewanie trafia w sam środek gry. Początkowo nie chce wracać do zwykłego życia, jednak szybko odkrywa, że bycie w wirtualnym świecie nie jest tak fajne jak początkowo myślał. Próbuje wrócić do domu, a pomagają mu w tym ośmioletnia siostra Maja i mama.

Stulecie Winnych

„Stulecie Winnych” to subtelna saga opowiadająca o rodzinie Winnych, jej losach i zmaganiach na tle burzliwej historii XX wieku – od I wojny światowej, przez II wojnę światową, okupację, czasy komunizmu w Polsce, stan wojenny, aż do pierwszych wolnych wyborów z 1989 roku. Sagę otwiera powieść „Ci, którzy przeżyli” wydana w 2014 roku. Czytelnicy poznają rodzinę Winnych w 1914 roku, kiedy to podczas porodu bliźniaczek, Anny i Marii, umiera ich matka. Ojciec noworodków będzie musiał samotnie stawić czoła wychowaniu dzieci. W obliczu tragedii, bracia mężczyzny i jego rodzice łączą siły, jednak kilka dni później nadchodzi kolejna tragedia – wybucha I wojna światowa. Kolejnymi tomami z serii są „Ci, którzy walczyli” i „Ci, którzy wierzyli”. Saga szybko stała się bestsellerem i podbiła serca tysięcy czytelników. Prośby fanów stęsknionych za uwielbianymi bohaterami zaowocowały kolejną książką, w której powróciły znane i lubiane postacie. Tym razem autorka postawiła na opowiadania umożliwiające powrót do świata rodziny Winnych. Dodatkowo powstały jeszcze dwie książki kulinarne z przepisami, jakie pojawiały się na kartach sagi: „Stulecie Winnych. Notes kulinarny” i „Przysmaki Rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory”.

Za „Stulecie Winnych” Grabowska została wyróżniona nagrodą czytelniczek „Pióro” w trakcie IV Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach.

Saga Ałbeny Grabowskiej zachwyciła nie tylko czytelników, ale także producentów filmowych. W 2019 roku na antenie TVP1 wyemitowano pierwszy odcinek serialu zrealizowanego na podstawie bestsellerowej trylogii. Za reżyserię odpowiadał Piotr Trzaskalski. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy, jak między innymi Kinga Preis, Adam Ferency, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Królikowski czy Olaf Lubaszenko. Co ciekawe, na ekranie można zobaczyć także samą autorkę, która zagrała dwie małe role w pierwszej serii serialu.

Alicja w krainie czasów

„Alicja w krainie czasów” to trylogia, na którą składają się „Czas zaklęty”, „Czas opowiedziany” i „Czas odzyskany”. Rok 1880, Alicja jest owocem romansu hrabiego Księgopolskiego ze służącą Natalią. Tymczasem hrabia oczekuje narodzin prawowitego syna. Zdesperowana Natalia ucieka się do czarów, aby arystokrata pokochał ją i ich dziecko. Nie wszystko jednak idzie po myśli służącej. Syn hrabiego umiera, a mężczyzna zabiera z dworu tylko małą Alicję. Odprawione czary pozwolą dziewczynce żyć tak, jak nie żył jeszcze żaden człowiek…

Uczniowie Hippokratesa

Uczniowie Hippokratesa” to fascynująca opowieść o XIX-wiecznej medycynie i ukłon autorki w stronę lekarzy i środowiska medycznego. Ałbena Grabowska przeplata w powieści prawdziwe odkrycia światowej medycyny z historią rodzinną bohaterów. Dzięki temu czytelnicy mogą zobaczyć, przed jakimi trudnościami musieli stawać lekarze w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater, Bogumił Korzyński, podejmuje pracę w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Jest rok 1850. Bogumił chce zostać ginekologiem i pomagać kobietom, aby nie musiały kolejnych porodów przypłacać życiem. Jednocześnie mężczyzna walczy z własnymi demonami i tajemniczą przeszłością.

Kolejny tom serii nosi tytuł „Doktor Anna” i dotyczy późniejszego okresu – przede wszystkim roku 1877, w którym to pierwsza polska dyplomowana lekarka Anna Tomasiewicz-Dobrska wraca ze studiów w Zurychu i chce podjąć pracę w zawodzie. Jednak, mimo talentu, zapału i posiadania na koncie świetnie przyjętych publikacji naukowych, Towarzystwo Lekarskie widzi w niej przede wszystkim kobietę. Anna z determinacją dąży do celu, którym jest praca w zawodzie. Tymczasem w stołecznych szpitalach i domach błyskawicznie rozprzestrzenia się gruźlica. Swoje żniwo zbiera też gorączka połogowa. Powieść ukazała się 11 sierpnia 2021 nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Rzeki płyną, jak chcą

„Rzeki płyną, jak chcą” to najnowsza powieść Ałbeny Grabowskiej. Książka została nazwana polskim odpowiednikiem „Małych kobietek”. Jej premiera została zaplanowana na 13 kwietnia 2021 roku. Klara, Róża i Amelia to trzy siostry, które przed wojną mieszkały w eleganckim pensjonacie, jeździły z rodzicami do wód. Rok 1914 i nadejście wojny wywróciło ich rzeczywistość do góry nogami. Ojciec musiał udać się na front, a majątek zaczął podupadać. Lata mijają, a Róża nadal zachowuje się jak trzpiotka, Klara pracuje ponad siły, a Amelia udaje się na szkolenie do szpitala wojskowego. Jak potoczą się dalsze losy dziewcząt? W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ałbeny Grabowskiej w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.