Albert Camus Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Albert Camus Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Albert Camus urodził się w 1913 roku. To francuski pisarz, dramaturg, autor esejów, reżyser teatralny. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich intelektualistów XX wieku. W 1957 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Choć urodził się w Algierii, większość swoich dzieł napisał we Francji europejskiej.

Albert Camus - życiorys

Camus pochodzi z rodziny potomków europejskich osadników. Wychował się w biedzie na przedmieściach stolicy Algierii. Jego matka była z pochodzenia Katalonką, a rodzina ze strony ojca była jedną z pierwszych francuskich rodzin, która osadziła się w północnej Afryce w pierwszej połowie XIX wieku. Camus bardzo wcześnie stracił ojca, który poległ w bitwie nad Marną zaraz na początku I wojny światowej. Albert otrzymał wykształcenie wyłącznie dzięki pomocy wychowawcy, który załatwił mu stypendium naukowe. Nauczyciele ze szkoły średniej mieli ogromny wpływ na zainteresowania przyszłego noblisty. W 1932 Camus zdał maturę i rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Algierze. Studiował tam filozofię i historię kultury antycznej. Tam narodziło się zamiłowanie Camusa do polityki i dziennikarstwa. W latach 1937-1940 Camus pracował w dzienniku „Alger Républicain”, dla którego pracowali dziennikarze o antykolonialnych poglądach. Mniej więcej w tym samym czasie Camus wraz ze swoimi znajomymi założył „Théâtre du Travail” (Teatr Pracy). Grupa osiągała wiele sukcesów, wystawiała dzieła André Malraux, Ajschylosa i Gorkiego. Następnie Camus założył kolejny teatr – „L’Équipe”.

W 1940 Albert Camus zdecydował się na przeprowadzkę do Paryża. Niestety nie zagrzał tam miejsca zbyt długo. Po zajęciu miasta przez hitlerowskie Niemcy przeprowadził się do Lyonu, a później wrócił do Algierii, by ostatecznie osiąść w Oranie. Szybko zmienił decyzję i już w 1942 roku na stałe osiedlił się w Paryżu, z którego już nigdy nie wyjechał na dłużej. W Mieście Świateł redagował pismo „Combat” i zaczął obracać się w środowisku inteligencji francuskiej. Przez pewien czas przyjaźnił się z Jean-Paulem Sartrem, który też miał w przyszłości otrzymać literackiego Nobla. W 1947 roku Camus porzucił dziennikarstwo i politykę, by w całości skupić się na pisaniu książek oraz dla teatru.

Camus debiutował w 1937 roku zbiorem esejów „Dwie strony medalu”. Rok później ukazał się jego dramat pt. „Kaligula”. W 1939 roku ukazał się kolejny zbiór esejów Camus pt. „Gody”. W 1942 roku swoją premierę miało jedno z ważniejszych dzieł przyszłego noblisty, czyli „Mit Syzyfa”. W eseju Camus prezentuje swoją koncepcję filozofii absurdu – daremnego poszukiwania przez człowieka sensu, ładu i światła w świecie bez Boga i jednoznacznych, niepodważalnych wartości. W książce autor rozważa nad formami realizacji filozofii absurdu oraz porównuje ludzki żywot do życia mitycznego Syzyfa. Lata 40. XX wieku były bardzo owocne dla francuskiego pisarza – w 1944 roku ukazała się mikropowieść Camusa pt. „Obcy”, druga, zaraz po „Dżumie”, najpopularniejsza książka pisarza. Kluczowym bohaterem jest tutaj Meursalt, Francuz, który zabija Araba. Obaj mężczyźni są narratorami, a powieść podzielona została na części przed i po zabójstwie.

Dżuma - jedno z najważniejszych dzieł Camus

W 1947 roku ukazała się „Dżuma” – jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Akcja książki rozgrywa się w Oranie, w bliżej nieokreślonym roku w latach 40. XX wieku. W mieście spustoszenie sieje epidemia dżumy. Główny bohaterem powieści – doktor Rieux – za wszelką cenę stara się wykonywać swoje lekarskie obowiązki, choć horror panujący dookoła temu nie sprzyja. Doktor, niczym lew, walczy z zarazą i aktywnie wspiera chorych. W 2020 roku książka, po przeszło 70 latach od premiery, ponownie uzyskała status bestsellera. Wszystko ze względu na panującą na świecie pandemię – czytelnicy szukali w powieści Camus odpowiedzi na to, jak zachować się w tak krytycznym momencie historii.

Kolejnym ważnym dziełem Camus jest „Człowiek zbuntowany” – esej z 1951 roku. Camus był również autorem dwóch niedokończonych powieści, które w możliwie klarownej formie ukazały się już po śmierci pisarza. Mowa o „Śmierci szczęśliwej” i quasi-autobiograficznej powieści „Pierwszy człowiek”.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

W 1957 roku Akademia Szwedzka przyznała Albertowi Camusa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Trzy lata po otrzymaniu tego prestiżowego wyróżnienia, w wieku zaledwie 46 lat, Camus zginął w wypadku samochodowym. Wraz z przyjacielem, Michelem Gallimardem, wracał do stolicy Francji. Miał przy sobie torbę, w której znajdował się szkic niedokończonej powieści pt. „Pierwszy człowiek”.

Książki Alberta Camus na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Alberta Camus w formie audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.