Albert Einstein II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Albert Einstein II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Albert Einstein był niemieckim fizykiem teoretykiem pochodzenia żydowskiego, autorem rewolucyjnej ogólnej teorii względności oraz szczególnej teorii względności, a także twierdzenia o równoważności masy i energii, zawartego w słynnym równaniu E=mc2. Otrzymał także Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1921, w uznaniu za “wkład do fizyki teoretycznej, zwłaszcza opis prawa efekty fotoelektrycznego”. Twierdzenie o równoważności masy i energii otwarło drogę do epoki broni oraz energetyki jądrowej. Teorie Einsteina doprowadziły do rozwoju astrofizyki w XX wieku. Fizyk ten odegrał kluczową rolę w zrewolucjonizowaniu mechaniki oraz teorii pola, a także dla mechaniki kwantowej. Albert Einstein jest uważany za jednego z lub największego fizyka XX wieku, a także jednego z najwybitniejszych fizyków w historii świata, obok Newtona czy Galileusza. Ogólna teoria względności określana jest jednym z największych przełomów w fizyce tamtego stulecia. Einstein miał także znaczący wkład w rozwój filozofii nauki, popularyzacji fizyki, nie stronił także od aktywizmu politycznego. 

Życie Alberta Einsteina

Albert Einstein urodził się 14 marca 1879 roku w Ulm w żydowskiej rodzinie Pauliny Einstein (z domu Koch) oraz Hermanna Einsteina. Zrzekł się jednak obywatelstwa niemieckiego w 1896 roku, najprawdopodobniej by uniknąć służby wojskowej lub jako protest przeciwko ówczesnym nastrojom militarnym panującym w tym kraju. W związku z tym przez jakiś czas pozostał bezpaństwowcem. Pierwsze fizyczne eksperymenty myślowe podejmował najpewniej już w wieku nastoletnim. Podczas studiów w Szwajcarii zakochał się w Serbce Milevie Marić (co nie podobało się jego matce) - para niedługo doczekała się córki, Lise, którą po cichu oddano do adopcji (Albert prawdopodobnie nigdy jej nie zobaczył). 21 lutego 1901 roku Albert Einstein przyjął szwajcarskie obywatelstwo, a później, z dyplomem wykładowcy nauk ścisłych w garści, rozpoczął poszukiwanie zatrudnienia, co okazało się nie być takie proste. 

6 stycznia 1903 roku Albert Einstein i Mileva Marić wzięli ślub cywilny w Bernie. 14 maja kolejnego roku urodził się ich pierwszy syn (późniejszy wybitny uczony), Hans Albert, a drugi - Eduard - 28 lipca 1910 roku. Pomiędzy narodzinami synów, w 1905 roku, ukazały się ważne prace Einsteina dotyczące elektrodynamiki oraz późniejszej szczególnej teorii względności, choć początkowo nie zostały one należycie docenione przez współczesnych. Pięć lat później Albert Einstein został po raz pierwszy nominowany jako kandydat do Nagrody Nobla, której jeszcze wtedy nie otrzymał. Niestety kolejne przeprowadzki w związku ze zmianami pracy i inne trudności sprawiły, że w 1914 roku doszło do separacji Alberta i Milevy, a pięć lat później ogłoszono rozwód.

Ogólna teoria względności Einsteina i Nagroda Nobla

Najważniejsza praca Alberta Einsteina, ogólna teoria względności, została przez niego przedstawiona 25 listopada 1915 roku. W okresie I wojny światowej fizyk zajmował się jednak nie tylko nią - publikował także teksty dotyczące fal grawitacyjnych czy kosmologii. Wytężona praca naukowa sprawiła, że Einstein mocno podupadł na zdrowiu - zaopiekowała się nim kuzynka, Elsa Einstein, z którą później wziął ślub. W latach 20. para dużo podróżowała - fizyk wygłaszał wykłady na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii, otrzymał także kilka tytułów doktora honoris causa. Później Einstein wyruszył także do Azji (odwiedził między innymi Singapur, Hongkong i Szanghaj), i to właśnie w czasie tej podróży dowiedział się o przyznaniu mu Nagrody Nobla. 

Życie w Stanach Zjednoczonych i śmierć

W latach 30. Einsteinowie, po kilku krótszych podróżach, postanowili przenieść się do Nowego Jorku - Albert przyjął tamtejszą ofertę pracy i obydwoje przeprowadzili się do USA w obliczu dojścia do władzy w Niemczech Adolfa Hitlera w 1933 roku i wzmagających się nastrojów antyżydowskich. W Stanach Einstein został między innymi przewodniczącym Komitetu Nadzwyczajnego Uczonych Atomistów, który stawiał sobie za cel informowanie opinii publicznej o kwestiach politycznych dotyczących bomby atomowej oraz o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. U schyłku życia u Alberta Einsteina zdiagnozowano tętniaka aorty, który przyczynił się do jego śmierci 18 kwietnia 1955 roku. Jeszcze tego samego dnia zwłoki fizyka poddano kremacji, a popioły rozsypane zostały w nieznanym miejscu.

Książki Alberta Einsteina w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne dzieła związane z Albertem Einsteinem. Wśród nich zbiór esejów fizykaJak sobie wyobrażam świat. Przemyślenia i opinie”, wydany w Polsce nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press oraz “ Istota teorii względności”, która ukazała się w oficynie Zysk i S-ka. Znajdziecie je na Woblink jako książki papierowe oraz ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).