Albert Einstein Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Albert Einstein Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Albert Einstein był niemieckim fizykiem teoretykiem pochodzenia żydowskiego, autorem rewolucyjnej ogólnej teorii względności oraz szczególnej teorii względności, a także twierdzenia o równoważności masy i energii, zawartego w słynnym równaniu E=mc2. Otrzymał także Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1921, w uznaniu za “wkład do fizyki teoretycznej, zwłaszcza opis prawa efekty fotoelektrycznego”. Twierdzenie o równoważności masy i energii otwarło drogę do epoki broni oraz energetyki jądrowej. Teorie Einsteina doprowadziły do rozwoju astrofizyki w XX wieku. Fizyk ten odegrał kluczową rolę w zrewolucjonizowaniu mechaniki oraz teorii pola, a także dla mechaniki kwantowej. Albert Einstein jest uważany za jednego z lub największego fizyka XX wieku, a także jednego z najwybitniejszych fizyków w historii świata, obok Newtona czy Galileusza. Ogólna teoria względności określana jest jednym z największych przełomów w fizyce tamtego stulecia. Einstein miał także znaczący wkład w rozwój filozofii nauki, popularyzacji fizyki, nie stronił także od aktywizmu politycznego. 

Życie Alberta Einsteina

Albert Einstein urodził się 14 marca 1879 roku w Ulm w żydowskiej rodzinie Pauliny Einstein (z domu Koch) oraz Hermanna Einsteina. Zrzekł się jednak obywatelstwa niemieckiego w 1896 roku, najprawdopodobniej by uniknąć służby wojskowej lub jako protest przeciwko ówczesnym nastrojom militarnym panującym w tym kraju. W związku z tym przez jakiś czas pozostał bezpaństwowcem. Pierwsze fizyczne eksperymenty myślowe podejmował najpewniej już w wieku nastoletnim. Podczas studiów w Szwajcarii zakochał się w Serbce Milevie Marić (co nie podobało się jego matce) - para niedługo doczekała się córki, Lise, którą po cichu oddano do adopcji (Albert prawdopodobnie nigdy jej nie zobaczył). 21 lutego 1901 roku Albert Einstein przyjął szwajcarskie obywatelstwo, a później, z dyplomem wykładowcy nauk ścisłych w garści, rozpoczął poszukiwanie zatrudnienia, co okazało się nie być takie proste. 

6 stycznia 1903 roku Albert Einstein i Mileva Marić wzięli ślub cywilny w Bernie. 14 maja kolejnego roku urodził się ich pierwszy syn (późniejszy wybitny uczony), Hans Albert, a drugi - Eduard - 28 lipca 1910 roku. Pomiędzy narodzinami synów, w 1905 roku, ukazały się ważne prace Einsteina dotyczące elektrodynamiki oraz późniejszej szczególnej teorii względności, choć początkowo nie zostały one należycie docenione przez współczesnych. Pięć lat później Albert Einstein został po raz pierwszy nominowany jako kandydat do Nagrody Nobla, której jeszcze wtedy nie otrzymał. Niestety kolejne przeprowadzki w związku ze zmianami pracy i inne trudności sprawiły, że w 1914 roku doszło do separacji Alberta i Milevy, a pięć lat później ogłoszono rozwód.

Ogólna teoria względności Einsteina i Nagroda Nobla

Najważniejsza praca Alberta Einsteina, ogólna teoria względności, została przez niego przedstawiona 25 listopada 1915 roku. W okresie I wojny światowej fizyk zajmował się jednak nie tylko nią - publikował także teksty dotyczące fal grawitacyjnych czy kosmologii. Wytężona praca naukowa sprawiła, że Einstein mocno podupadł na zdrowiu - zaopiekowała się nim kuzynka, Elsa Einstein, z którą później wziął ślub. W latach 20. para dużo podróżowała - fizyk wygłaszał wykłady na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii, otrzymał także kilka tytułów doktora honoris causa. Później Einstein wyruszył także do Azji (odwiedził między innymi Singapur, Hongkong i Szanghaj), i to właśnie w czasie tej podróży dowiedział się o przyznaniu mu Nagrody Nobla. 

Życie w Stanach Zjednoczonych i śmierć

W latach 30. Einsteinowie, po kilku krótszych podróżach, postanowili przenieść się do Nowego Jorku - Albert przyjął tamtejszą ofertę pracy i obydwoje przeprowadzili się do USA w obliczu dojścia do władzy w Niemczech Adolfa Hitlera w 1933 roku i wzmagających się nastrojów antyżydowskich. W Stanach Einstein został między innymi przewodniczącym Komitetu Nadzwyczajnego Uczonych Atomistów, który stawiał sobie za cel informowanie opinii publicznej o kwestiach politycznych dotyczących bomby atomowej oraz o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. U schyłku życia u Alberta Einsteina zdiagnozowano tętniaka aorty, który przyczynił się do jego śmierci 18 kwietnia 1955 roku. Jeszcze tego samego dnia zwłoki fizyka poddano kremacji, a popioły rozsypane zostały w nieznanym miejscu.

Książki Alberta Einsteina w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne dzieła związane z Albertem Einsteinem. Wśród nich zbiór esejów fizykaJak sobie wyobrażam świat. Przemyślenia i opinie”, wydany w Polsce nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press oraz “ Istota teorii względności”, która ukazała się w oficynie Zysk i S-ka. Znajdziecie je na Woblink jako książki papierowe oraz ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura

„Literatura” jest bardzo obszerną kategorią zawierającą w sobie książki z licznych podkategorii, dlatego możemy tu znaleźć zarówno literaturę piękną, poezję i dramat, jak i powieść obyczajową i historyczną, a także fantastykę, horror, kryminał i romans. Najchętniej czytane pozycje w księgarni internetowej Woblink.com należą do jednego z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia Remigiusza Mroza, którego powieści od razu zdobywają rzesze wiernych fanów („Hashtag”, „Testament”, „Zerwa”), znanego na całym świecie, niekwestionowanego króla horrorów Stephena Kinga („Outsider”, „To”), a także brytyjskiej pisarki, jednej z najpopularniejszych autorek powieści dla kobiet Jojo Mojes („Moje serce w dwóch światach”, „Kiedy odszedłeś”, „Zanim się pojawiłeś”). W kategorii „Literatura” nie mogło także zabraknąć takich tytułów jak „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, która przedstawia przerażającą antyutopię o piekle kobiet zmuszonych do życia w reżimowym państwie, „Kredziarz” C.J. Tudor, czyli pełnego koszmarów thrillera będącego niezwykle udanym debiutem literackim brytyjskiej pisarki czy opartej na motywach mitologicznych „Kirke” Madeleine Miller – opowieści o samotnej kobiecie walczącej z przeciwnościami losu i zmuszonej wybierać między bogami a śmiertelnikami. W ofercie znajdują się również książki tworzące kanon literatury polskiej i europejskiej, utwory cenione i wartościowe. Należą do nich ponadczasowe pozycje pisarzy polskich, jak np. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Lalka” Bolesława Prusa, „Potop” Henryka Sienkiewicza, a także zagranicznych, czyli m.in. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, „Nędznicy” Victora Hugo.