Aldous Huxley Książki - oprawa zintegrowana

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aldous Huxley Książki - oprawa zintegrowana

Aldous Leonard Huxley to urodzony w 1894 roku angielski powieściopisarz, nowelista, eseista i poeta. Obok George’a Orwella jest do dzisiaj jednym z najważniejszych antyutopistów na świecie. Jego powieść „Nowy wspaniały świat” weszła na stałe do kanonu światowej literatury.

Pisarz studiował filozofię i medycynę na Oksfordzie. Musiał w pewnym momencie przerwać swoją edukację z powodu zagrożenia ślepotą ‒ z tego powodu nauczył się alfabetu Braille’a. Niedługo później wrócił na studia, jednak pełnię wzroku odzyskał dopiero kilkanaście lat później. W związku z postępującymi problemami ze wzrokiem Huxley nie uczestniczył w I wojnie światowej. Po jej zakończeniu w pełni poświęcił się pisaniu.

Debiut Aldousa Huxleya

Na początku swojej pisarskiej kariery Aldous Huxley był związany z pismem „Athenaeum”, a następnie „Westminster Gazzett”. Pisał poezję i wydawał liczne tomiki poetyckie. Jego debiutancką powieścią była „Crome Yellow”, która została dobrze przyjęta przez krytyków. Huxley opisał w niej w karykaturalny sposób angielską inteligencję i jej obyczajowość. Jego najważniejszymi i najpopularniejszymi dziełami są „Nowy wspaniały świat”, „Wyspa” i esej „Drzwi do percepcji”. Inne powieści Huxleya to „W cudacznym korowodzie”, „Jak suche liście”, „Po wielu latach”, „Diabły z Loudun” oraz „Geniusz i Bogini”.

„Nowy wspaniały świat” - najpopularniejsze dzieło Huxleya

Najpopularniejszym dziełem Aldousa Huxleya jest „Nowy wspaniały świat”. Książka ta to, obok „Roku 1984” Orwella, jedna z najważniejszych i najsłynniejszych antyutopii XX-wiecznej literatury. Huxley w „Nowym wspaniałym świecie” kreśli wizję społeczeństwa przyszłości, które zostało całkowicie zorganizowane i w którym ideał powszechnej szczęśliwości został spełniony. W antyutopijnej wizji autora uczucia takie jak nienawiść czy miłość zostały potępione jako potencjalne niebezpieczeństwo dla stabilności społecznej. W świecie wykreowanym przez Huxleya dominuje konsumpcja i rozrywka, a „soma” zapewnia ciągłą obojętność. Książka „Nowy wspaniały świat” została zakazana w Irlandii w 1932 roku ze względu na nawiązania o charakterze seksualnym. W niektórych stanach USA była usuwana z programów nauczania z powodu negowania wartości chrześcijańskich oraz rodzinnych.

Ostatnia książka autora - „Wyspa”

„Wyspa” jest ostatnią książką Aldousa Huxleya. Uważał ją za dzieło swojego życia. W przeciwieństwie do „Nowego wspaniałego świata” „Wyspa” jest opowieścią o utopii. Autor opisuje w niej idylliczny obraz żyjącego w izolacji społeczeństwa, które rządzi się swoimi prawami. Książka została wydana w latach 60. ubiegłego wieku, uznawano ją za nowatorską i odważną.

Esej „Drzwi do percepcji” Aldousa Huxleya

Autor „Nowego wspaniałego świata” był propagatorem zażywania środków psychoaktywnych, takich jak meskalina czy LSD-25. Swoje doświadczenia na tej płaszczyźnie opisał w eseju „Drzwi do percepcji”. To właśnie od tej publikacji pochodzi nazwa legendarnego zespołu The Doors.

Dzieła Aldousa Huxleya znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com – zarówno w formie książek papierowych, jak i ebooków czy audiobooków.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.