Aldous Huxley Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aldous Huxley Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Aldous Leonard Huxley to urodzony w 1894 roku angielski powieściopisarz, nowelista, eseista i poeta. Obok George’a Orwella jest do dzisiaj jednym z najważniejszych antyutopistów na świecie. Jego powieść „Nowy wspaniały świat” weszła na stałe do kanonu światowej literatury.

Pisarz studiował filozofię i medycynę na Oksfordzie. Musiał w pewnym momencie przerwać swoją edukację z powodu zagrożenia ślepotą ‒ z tego powodu nauczył się alfabetu Braille’a. Niedługo później wrócił na studia, jednak pełnię wzroku odzyskał dopiero kilkanaście lat później. W związku z postępującymi problemami ze wzrokiem Huxley nie uczestniczył w I wojnie światowej. Po jej zakończeniu w pełni poświęcił się pisaniu.

Debiut Aldousa Huxleya

Na początku swojej pisarskiej kariery Aldous Huxley był związany z pismem „Athenaeum”, a następnie „Westminster Gazzett”. Pisał poezję i wydawał liczne tomiki poetyckie. Jego debiutancką powieścią była „Crome Yellow”, która została dobrze przyjęta przez krytyków. Huxley opisał w niej w karykaturalny sposób angielską inteligencję i jej obyczajowość. Jego najważniejszymi i najpopularniejszymi dziełami są „Nowy wspaniały świat”, „Wyspa” i esej „Drzwi do percepcji”. Inne powieści Huxleya to „W cudacznym korowodzie”, „Jak suche liście”, „Po wielu latach”, „Diabły z Loudun” oraz „Geniusz i Bogini”.

„Nowy wspaniały świat” - najpopularniejsze dzieło Huxleya

Najpopularniejszym dziełem Aldousa Huxleya jest „Nowy wspaniały świat”. Książka ta to, obok „Roku 1984” Orwella, jedna z najważniejszych i najsłynniejszych antyutopii XX-wiecznej literatury. Huxley w „Nowym wspaniałym świecie” kreśli wizję społeczeństwa przyszłości, które zostało całkowicie zorganizowane i w którym ideał powszechnej szczęśliwości został spełniony. W antyutopijnej wizji autora uczucia takie jak nienawiść czy miłość zostały potępione jako potencjalne niebezpieczeństwo dla stabilności społecznej. W świecie wykreowanym przez Huxleya dominuje konsumpcja i rozrywka, a „soma” zapewnia ciągłą obojętność. Książka „Nowy wspaniały świat” została zakazana w Irlandii w 1932 roku ze względu na nawiązania o charakterze seksualnym. W niektórych stanach USA była usuwana z programów nauczania z powodu negowania wartości chrześcijańskich oraz rodzinnych.

Ostatnia książka autora - „Wyspa”

„Wyspa” jest ostatnią książką Aldousa Huxleya. Uważał ją za dzieło swojego życia. W przeciwieństwie do „Nowego wspaniałego świata” „Wyspa” jest opowieścią o utopii. Autor opisuje w niej idylliczny obraz żyjącego w izolacji społeczeństwa, które rządzi się swoimi prawami. Książka została wydana w latach 60. ubiegłego wieku, uznawano ją za nowatorską i odważną.

Esej „Drzwi do percepcji” Aldousa Huxleya

Autor „Nowego wspaniałego świata” był propagatorem zażywania środków psychoaktywnych, takich jak meskalina czy LSD-25. Swoje doświadczenia na tej płaszczyźnie opisał w eseju „Drzwi do percepcji”. To właśnie od tej publikacji pochodzi nazwa legendarnego zespołu The Doors.

Dzieła Aldousa Huxleya znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com – zarówno w formie książek papierowych, jak i ebooków czy audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

„Powieści i lektury” to bardzo szeroka kategoria, w której zawierają się zarówno utwory wchodzące w skład ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kanonu obowiązujących lektur szkolnych, jak i książki należące do niezwykle obszernego gatunku, jakim jest powieść. Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla szkół ciągle się zmienia. Do kategorii „Powieści i lektury” należą nie tylko najbardziej cenione utwory tworzące świadomość kulturową nowych pokoleń, uczące historii i tradycji, ale także pozycje nowe, odpowiadające potrzebom młodego czytelnika i przez to bardziej dla niego atrakcyjne. Oprócz książek wymaganych przez szkoły znaleźć tu można również bardzo szeroką ofertę powieści przeznaczonych dla dzieci, młodzieży czy też „młodych dorosłych” (Young Adult). W związku z tym w kategorii „Powieści i lektury” w serwisie Woblink.com znajduje się klasyka literatury dziecięcej – magiczna „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, uwielbiany również przez dorosłych „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego czy niezwykle zabawna „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Znaleźć tu można także pozycje dla trochę starszych uczniów, czyli m.in. dramaty Williama Szekspira, powieści Henryka Sienkiewicza, poezje Adama Mickiewicza. Nie brakuje bestsellerowej serii brytyjskiej pisarki J.K. Rowling o Harrym Potterze, popularnych cykli Ricka Riordana o bogach greckich („Percy Jackson i bogowie olimpijscy”), egipskich („Kroniki rodu Kane”) i nordyckich („Magnus Chase i bogowie Asgardu”) czy głośnej książki „Cudowny chłopak” R.J. Palacio, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem z Julią Roberts i Owenem Wilsonem.