Aleksander Dumas Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksander Dumas Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Dumas był francuskim pisarzem i dramaturgiem, jednym z najbardziej znanych twórców francuskich XIX wieku. Ponadczasową popularność i uznanie przyniosły mu zwłaszcza powieści przygodowe i powieści historyczneHrabia Monte Christo” oraz cykl o muszkieterach “Trzej muszkieterowie”, “Dwadzieścia lat później” i “Wicehrabia de Bragelonne”. Dumas stworzył w swoim życiu ponad dwieście utworów, z których liczne weszły do klasyki literatury europejskiej i światowej.

Dramaturg Aleksander Dumas

Aleksander Dumas urodził się jako Dumas Davy de la Pailleterie 24 lipca 1802 roku w Villers-Cotterêts. W 1823 roku udał się do Paryża i dzięki znajomemu ojca, generałowi Foyowi, dostał pracę w kancelarii księcia Orleańskiego, czyli przyszłego króla Ludwika FIlipa. W tym czasie Dumas zapoznał się z dziełami literatury francuskiej i zagranicznej, a także często bywał w teatrze. Pod wpływem angielskich aktorów, którzy w stolicy Francji wystawiali Szekspira, postanowił napisać sztukę opartą na motywie historycznym - zamordowaniu Giovanniego Monaldeschiego z rozkazu królowej Krystyny szwedzkiej w roku 1657. Choć ostatecznie nie została ona wystawiona, Aleksander Dumas nie zraził się i poświęcił się pisaniu kolejnego dramatu historycznego. “Henryk III i jego dwór” został wystawiony po raz pierwszy 11 lutego 1829 roku i odniósł ogromny sukces.

Dumas zrezygnował z pracy kancelisty i stał się ozdobą ówczesnego salonu literackiego. Kolejnym jego dramaturgicznym sukcesem była “Krystyna”. Był to także okres intensywnych romansów pisarza z kilkoma kobietami równocześnie. Kiedy wybuchła rewolucja lipcowa, Aleksander Dumas wstąpił do wojska - miał nadzieję otrzymać za swoje zasługi na froncie tekę ministra, kiedy jednak tak się nie stało, powrócił do pisania. Kolejne sztuki przyjmowane były różnie - niektóre wręcz chłodno, jak “Karol VII u swych wielkich wasali”. W 1833 roku Dumas naraził się Wiktorowi Hugo - sztuka “Katarzyna Howard” tego pierwszego zaszkodziła sztuce “Marii Tudor” tego drugiego. Dotychczas żyjący w zgodzie autorzy pokłócili się, jakiś czas później udało się jednak załagodzić spór między nimi. Trzy lata później obydwaj zostali odznaczeni orderem Legii Honorowej i wspólnie podjęli starania, by otworzyć w Paryżu nowy teatr nazwany Rennaisance.

Powieści Aleksandra Dumas - “Trzej muszkieterowie”

Walter Scott rozpoczął okres renesansu powieści historycznej - wzrost zapotrzebowania na ten typ literatury po upadku Napoleona spowodował, że wielu twórców podjęło się napisania dzieł w tym nurcie. Zdecydował się na to także Aleksander Dumas, głównie dzięki współpracownikom, którzy przynosili mu szkice powieści, aby ten je udoskonalał i wykańczał. Współtworzył przy tym często z Augustem Maquetem. Nie da się jednoznacznie ustalić, który z nich pierwszy natknął się na “Pamiętniki pana d'Artagnan, kapitana-porucznika pierwszej kompanii muszkieterów Jego Królewskiej Mości”, apokryf napisany przez Gatiena de Courtilza. Nie ma jednak wątpliwości, że liczne epizody oraz postaci z tego dzieła zostały zapożyczone zarówno przez Maqueta, jak i Dumas. Ten ostatni nie skupiał się na historycznych detalach - dopisywał to, co uważał za słuszne i przekształcił niezbyt dotychczas poważanych i sympatycznych awanturników w postaci legendarne. “Trzej muszkieterowie” ukazali się w 1844 roku, a rok później pojawiła się ich kontynuacja, “Dwadzieścia lat później”. W tym samym 1845 Dumas rozpoczął inną trylogię opowiadającą o wydarzeniach z czasów panowania ostatnich Walezjuszy, której pierwszym tomem jest “Królowa Margot”.

“Hrabia Monte Christo”

Podczas podróży po Włoszech w roku 1842 Aleksander Dumas natknął się na niewielką wysepkę noszącą nazwę Monte Christo. Jej miano zachwyciło pisarza. Po powrocie do Paryża sięgnął do motywów znajdujących się w dziele Jakuba Paucheta i stworzył jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł - powieść “Hrabia Monte Christo”. Edmund Dantès, młody, pełen ideałów marynarz, ma zaraz awansować na kapitana statku i wziąć ślub ze swoją ukochaną, piękną Mercedes. Jednak pada ofiarą spisku i trafia do więzienia, z którego wychodzi dopiero po 14 latach zapomniany przez wszystkich. Odnajduje jednak ogromny skarb i powraca jako hrabia Monte Christo, by odnaleźć swoją dawną miłość i zemścić się na tych, których go skrzywdzili. Biorący odwet na swoich oprawcach, skrywający się pod przybranym nazwiskiem i tożsamością Dantès nie był opętanym mordercą, lecz niewątpliwie nieubłaganym mścicielem. “Hrabia Monte Christo” został wydany w latach 1845-1846 i jego natychmiastowa popularność przerosła wszelkie oczekiwania. Do dziś ta powieść Aleksandra Dumas pozostaje jednym z najpopularniejszych jego dzieł.

Dumas - wygnaniec po rewolucji

W wyniku rewolucji, która wybuchła we Francji w 1848 roku, teatry opustoszały, a dzieła Dumasa nie były wystawiane. Pisarz próbował wejść do polityki, jednak bez większych sukcesów. Popadający w coraz większe długi Dumas nadal szczodrze wydawał ostatnie środki i próbował tworzyć sztuki teatralne. Po objęciu władzy przez Napoleona III w 1851 roku Aleksander Dumas wraz z innymi twórcami udał się na emigrację do Belgii - po części najprawdopodobniej także po to, by uniknąć wierzycieli. 20 stycznia kolejnego roku ogłoszono publicznie jego upadłość. W Brukseli pisarz zajął się przepisywaniem swoich powieści, wspomnień i komedii, co czynił w zawrotnym tempie. Sztuki wystawiał pod przybranym nazwiskiem, a powieści wydawał częściowo w Paryżu, częściowo w Brukseli. Niedługo potem Dumas powrócił do stolicy Francji, gdzie założył dziennik wieczorny “Muszkieter”. Choć początkowo był on niezwykle popularny, z czasem nastąpił jego krach.

Aleksander Dumas - Włoski rewolucjonista

Na wieść o planowanym lądowaniu Garibaldiego na Sycylii Aleksander Dumas przyłączył się do wojsk rewolucyjnych i wyruszył na wyspę. Gdy Włochowi udało się ją zdobyć, ruszył na Neapol, do którego wkroczył 7 września 1860 roku z Aleksandrem Dumas u boku. W ten sposób pisarz wziął pośrednio odwet na Burbonach neapolitańskich, którzy przed laty więzili i doprowadzili do kalectwa jego ojca. We Włoszech Dumas założył kolejny dziennik, “Niepodległość”, w którym między innymi tworzył kolejne odcinki różnych powieści. Zaangażował się jednak w różne spory, w których efekcie zażądano, by opuścił Neapol. W 1862 roku znów wrócił do Paryża.

Ostatnie lata życia Dumasa

Po powrocie do Francji Aleksander Dumas nadal chętnie spotykał się z wieloma kochankami, a także wystawiał dramaty (w tym “Mohikanów paryskich”, “Więźnia Bastylii” i “Leśników”). W tym czasie pojawiła się jedna z jego ważnych powieści, “La San Felice”, której akcja rozgrywa się na początku XIX wieku w Neapolu. Długi Dumasa nadal jednak stale rosły, a on nie potrafił nie wydawać pieniędzy na wystawne obiady czy podróże po Europie. Założył kolejne pismo, “D’Artagnan”, które podzieliło losy swoich poprzedników. Wiosną 1870 roku Dumas wyjechał na południe Francji, gdzie miał nadzieję nabrać sił i podreperować słabe zdrowie. W Marsylii dotarły do niego wieści o wybuchu wojny z Prusami i pierwszych klęskach na froncie armii francuskiej. Pod wpływem tych wiadomości doznał wylewu i został na wpół sparaliżowany. Udało mu się dotrzeć do Puys, gdzie znajdowała się willa jego syna - wkrótce potem przestał mówić. Zmarł 5 grudnia 1870 roku. W 2002 roku jego prochy zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu.

Dzieła Aleksandra Dumasa w księgarni internetowej Woblink

Wiele dzieł spośród niezwykle bogatego dorobku literackiego Aleksandra Dumasa czeka na Was na Woblink. Znajdziecie tutaj między innymi książki “Trzej Muszkieterowie”, “Hrabia Monte Christo”, “Czarny tulipan”, “Wilczyce”, “Królowa Margot”, “Karol Szalony”, “Naszyjnik królowej” czy “Anioł Pitou”. Twórczość Aleksandra Dumas dostępna jest w formatach książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).