Aleksander Kaczorowski Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ota Pavel, Ebook | Aleksander Kaczorowski

    Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. Syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną. Życie Oty Pavla jest wcieleniem dwudziestowiecznego losu mieszkańca Europy Środkowej, modelowym przykładem tego, jak wielkie wydarzenia determinują losy człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależał...

Aleksander Kaczorowski Historia - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Kaczorowski urodził się w 1969 roku. To polski pisarz, eseista, tłumacz, miłośnik i bohemista. Kaczorowski jest autorem kilku książek poświęconych historii i kulturze Czech. Wśród jego najważniejszych publikacji warto wyróżnić książkę „Praski elementarz” oraz biografie Oty Pavela („Ota Pavel. Pod powierzchnią”), Bohumila Hrabala („Hrabal. Słodka apokalipsa”) czy Vaclava Havla („Havel. Zemsta bezsilnych”).

Kaczorowski ukończył socjologię w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie studiował slawistykę w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów pracował w „Gazecie Wyborczej”. Z redakcji odszedł po tym, jak postanowiono zostawić Lesława Maleszkę, byłego tajnego współpracownika Służb Bezpieczeństwa PRL. Następnie pisał dla „Newsweeka Polska”, „Forum” oraz „Aspen Review Central Europe”. Kaczorowski jest nie tylko autorem książek, ale również tłumaczem. Ma na swoim koncie przekłady książek Bohumila Hrabala, Egona Bondy'ego oraz Josefa Škvoreckiego. Tłumaczył takie dzieła jak „Czuły barbarzyńca”, „Przypadki niefortunnego saksofonisty tenorowego”, „Piękna rupieciarnia” czy „Noga świętego Patryka”.

Kaczorowski debiutował książką „Praski elementarz”, która ukazała się w 2001 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. To erudycyjna i niezwykle barwna opowieść o najważniejszych XX-wiecznych czeskich pisarzach związanych z Pragą. Bohaterami „Praskiego elementarza” są zatem Franz Kafka, Jaroslav Hašek, Karel Čapek, Jiří Weil, Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký, Milan Kundera, Ota Pavel i Václav Havel. W książce jest też dużo osobistych historii Kaczorowskiego, który z pasją pisze o swoich ulubionych miejscach w stolicy Czech. Kolejne książki Kaczorowskiego to „Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu”, „Europa z płaskostopiem”, „Praskie łowy” i „Ballada o kapciach”.

Biografie autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego

W 2014 roku ukazała się pierwsza z trzech najważniejszych biografii autorstwa Kaczorowskiego, które nakładem Wydawnictwa Czarne pojawiały się sukcesywnie co dwa lata. „​​Havel. Zemsta bezsilnych” to opowieść o wybitnym pisarzu i polityku, pierwszym prezydencie Czechosłowacji, a później Czech, wybranym w powszechnych, demokratycznych wyborach. Havel był politykiem i artystą wszechstronnie uzdolnionym. Był autorem dramatów, esejów oraz wierszy. Był też jednym z najważniejszych opozycjonistów antykomunistycznych środkowo-wschodniej Europy. Kaczorowski opisuje burzliwe i pasjonujące życie Havla, jednego z najbardziej znanych Czechów historii. Za jego biografię w 2015 roku Kaczorowski otrzymał nominację do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Tego samego roku biograf otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy, który honorowo przyznaje Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej.

W drugiej biografii Kaczorowski opisał życie jednego z najbardziej znanych czeskich pisarzy – Bohumila Hrabala. W książce „Hrabal. Słodka apokalipsa” opisuje życie wybitnego prozaika, który zmienił oblicze czeskiej literatury. Hrabal był uwielbiany przez mistrzów, Kunderę i Havla, pisał scenariusze dla Jiřiego Menzla. Choć wyszedł z drugiego obiegu, był nieśmiały i nękany przez komunistyczną władzę, to dzięki swojemu niebywałemu talentowi udało mu się wydać na świat takie dzieła jak „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Obsługiwałem angielskiego króla” czy „Czuły barbarzyńca”. Hrabal odznaczał się niecodziennym, ciętym poczuciem humoru. Choć dużą część życia spędził w pubach, to z natury był samotnikiem. Po śmierci żony pogrążył się w depresji i zginął w tajemniczych okolicznościach.

Trzecią „czeską biografią” Kaczorowskiego wydaną przez Czarne jest książka o kolejnym wybitnym czeskim pisarzu. Tym razem bohaterem książki jest Ota Pavel, autor „Śmierci pięknych saren”. Pavel był niezwykle ciekawą postacią. Pochodził z rodziny czeskiego Żyda, naznaczony był traumą Holocaustu, po wojnie ideowo skłonił się w kierunku komunizmu. Był zapalonym dziennikarzem, którego felietony sportowe, dzięki jego niebywałemu talentowi, można dziś nazwać arcydziełami. Ponadto Pavel był obsesyjnym perfekcjonistą i genialnym pisarzem, którego dopadła choroba psychiczna. Los Oty Pavla jest ucieleśnieniem życia dwudziestowiecznego mieszkańca Europy Środkowej – znakomitym przykładem tego, jak historia i wydarzenia niezależne od jednostki mają wpływ na los poszczególnych ludzi. Choć nie udało mu się zyskać takiej sławy, jaką cieszą i cieszyli się Kafka, Hrabal czy Kundera, to Pavel spełnił swoje największe marzenie o zostaniu pisarzem. Za książkę „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksander Kaczorowski otrzymał Górnośląską Nagrodę Literackę „Juliusz” oraz znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Najnowszą pozycją w dorobku Aleksandra Kaczorowskiego jest "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim". To pierwszy wywiad rzeka z byłym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, który przeprowadzał ją przez największe przemiany. Pracował nad projektem Konstytucji z 1997 roku, ratyfikował umowę konkordatu ze Stolicą Apostolską, ratyfikował akcesję Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy otwarcie opowiada o prezydenturze, rodzinie i samym sobie.

Książki Aleksandra Kaczorowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Kaczorowskiego w formie ebooka i papierowej. Dostępne są książki „Praski elementarz”, „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, „Hrabal. Słodka apokalipsa” i „Havel. Zemsta bezsilnych”.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).