Aleksander Kaczorowski Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksander Kaczorowski Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Kaczorowski urodził się w 1969 roku. To polski pisarz, eseista, tłumacz, miłośnik i bohemista. Kaczorowski jest autorem kilku książek poświęconych historii i kulturze Czech. Wśród jego najważniejszych publikacji warto wyróżnić książkę „Praski elementarz” oraz biografie Oty Pavela („Ota Pavel. Pod powierzchnią”), Bohumila Hrabala („Hrabal. Słodka apokalipsa”) czy Vaclava Havla („Havel. Zemsta bezsilnych”).

Kaczorowski ukończył socjologię w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie studiował slawistykę w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów pracował w „Gazecie Wyborczej”. Z redakcji odszedł po tym, jak postanowiono zostawić Lesława Maleszkę, byłego tajnego współpracownika Służb Bezpieczeństwa PRL. Następnie pisał dla „Newsweeka Polska”, „Forum” oraz „Aspen Review Central Europe”. Kaczorowski jest nie tylko autorem książek, ale również tłumaczem. Ma na swoim koncie przekłady książek Bohumila Hrabala, Egona Bondy'ego oraz Josefa Škvoreckiego. Tłumaczył takie dzieła jak „Czuły barbarzyńca”, „Przypadki niefortunnego saksofonisty tenorowego”, „Piękna rupieciarnia” czy „Noga świętego Patryka”.

Kaczorowski debiutował książką „Praski elementarz”, która ukazała się w 2001 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. To erudycyjna i niezwykle barwna opowieść o najważniejszych XX-wiecznych czeskich pisarzach związanych z Pragą. Bohaterami „Praskiego elementarza” są zatem Franz Kafka, Jaroslav Hašek, Karel Čapek, Jiří Weil, Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký, Milan Kundera, Ota Pavel i Václav Havel. W książce jest też dużo osobistych historii Kaczorowskiego, który z pasją pisze o swoich ulubionych miejscach w stolicy Czech. Kolejne książki Kaczorowskiego to „Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu”, „Europa z płaskostopiem”, „Praskie łowy” i „Ballada o kapciach”.

Biografie autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego

W 2014 roku ukazała się pierwsza z trzech najważniejszych biografii autorstwa Kaczorowskiego, które nakładem Wydawnictwa Czarne pojawiały się sukcesywnie co dwa lata. „​​Havel. Zemsta bezsilnych” to opowieść o wybitnym pisarzu i polityku, pierwszym prezydencie Czechosłowacji, a później Czech, wybranym w powszechnych, demokratycznych wyborach. Havel był politykiem i artystą wszechstronnie uzdolnionym. Był autorem dramatów, esejów oraz wierszy. Był też jednym z najważniejszych opozycjonistów antykomunistycznych środkowo-wschodniej Europy. Kaczorowski opisuje burzliwe i pasjonujące życie Havla, jednego z najbardziej znanych Czechów historii. Za jego biografię w 2015 roku Kaczorowski otrzymał nominację do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Tego samego roku biograf otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy, który honorowo przyznaje Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej.

W drugiej biografii Kaczorowski opisał życie jednego z najbardziej znanych czeskich pisarzy – Bohumila Hrabala. W książce „Hrabal. Słodka apokalipsa” opisuje życie wybitnego prozaika, który zmienił oblicze czeskiej literatury. Hrabal był uwielbiany przez mistrzów, Kunderę i Havla, pisał scenariusze dla Jiřiego Menzla. Choć wyszedł z drugiego obiegu, był nieśmiały i nękany przez komunistyczną władzę, to dzięki swojemu niebywałemu talentowi udało mu się wydać na świat takie dzieła jak „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Obsługiwałem angielskiego króla” czy „Czuły barbarzyńca”. Hrabal odznaczał się niecodziennym, ciętym poczuciem humoru. Choć dużą część życia spędził w pubach, to z natury był samotnikiem. Po śmierci żony pogrążył się w depresji i zginął w tajemniczych okolicznościach.

Trzecią „czeską biografią” Kaczorowskiego wydaną przez Czarne jest książka o kolejnym wybitnym czeskim pisarzu. Tym razem bohaterem książki jest Ota Pavel, autor „Śmierci pięknych saren”. Pavel był niezwykle ciekawą postacią. Pochodził z rodziny czeskiego Żyda, naznaczony był traumą Holocaustu, po wojnie ideowo skłonił się w kierunku komunizmu. Był zapalonym dziennikarzem, którego felietony sportowe, dzięki jego niebywałemu talentowi, można dziś nazwać arcydziełami. Ponadto Pavel był obsesyjnym perfekcjonistą i genialnym pisarzem, którego dopadła choroba psychiczna. Los Oty Pavla jest ucieleśnieniem życia dwudziestowiecznego mieszkańca Europy Środkowej – znakomitym przykładem tego, jak historia i wydarzenia niezależne od jednostki mają wpływ na los poszczególnych ludzi. Choć nie udało mu się zyskać takiej sławy, jaką cieszą i cieszyli się Kafka, Hrabal czy Kundera, to Pavel spełnił swoje największe marzenie o zostaniu pisarzem. Za książkę „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksander Kaczorowski otrzymał Górnośląską Nagrodę Literackę „Juliusz” oraz znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Najnowszą pozycją w dorobku Aleksandra Kaczorowskiego jest "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim". To pierwszy wywiad rzeka z byłym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, który przeprowadzał ją przez największe przemiany. Pracował nad projektem Konstytucji z 1997 roku, ratyfikował umowę konkordatu ze Stolicą Apostolską, ratyfikował akcesję Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy otwarcie opowiada o prezydenturze, rodzinie i samym sobie.

Książki Aleksandra Kaczorowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Kaczorowskiego w formie ebooka i papierowej. Dostępne są książki „Praski elementarz”, „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, „Hrabal. Słodka apokalipsa” i „Havel. Zemsta bezsilnych”.

Co znajdziesz w kategorii: Prasa

W kategorii prasa znajdują się różnego rodzaju czasopisma – miesięczniki, kwartalniki i wydania specjalne topowych polskich periodyków. Na Woblink.com wśród najciekawszych tytułów znaleźć można miesięcznik „Znak” – magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej, który wydawany jest, z krótką przerwą, od 1946 roku. Wśród stałych działów „Znaku” znajdują się: Temat miesiąca, Społeczeństwo i Świat, Idee oraz Ludzie–Książki–Zdarzenia. Do pisma regularnie piszą najciekawsi polscy felietoniści i pisarze oraz stawiają tam swoje pierwsze dziennikarskie kroki autorzy młodego pokolenia. Innym tytułem wartym wyróżnienia jest miesięcznik „W drodze” przeznaczony dla czytelników zainteresowanych codziennym życiem według wzorców chrześcijańskich. Pismo nie boi się trudnych tematów takich jak wiara i ekologia, kryzys wiary wśród sióstr zakonnych i księży czy ludzka seksualność. Dla miłośników muzyki na Woblinku znajdują się archiwalne numery pisma „Jazz Press”. Za darmo do pobrania są także archiwalne numery pisma „Book Up!” – bezpłatnego cyfrowego magazynu o książkach i kulturze, który powstał z inicjatywy portali Woblink oraz Lubimy Czytać. Ponadto znajdą w tej kategorii coś dla siebie miłośnicy kultury, polityki i spraw społecznych – „Res publica nowa” to kwartalnik, który „daje do myślenia”. To pismo prowadzone przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego, która zajmuje się też organizowaniem debat i wydarzeń dotyczących rozwoju i jakości kultury.