Aleksander Kamiński Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kamienie na szaniec, Książka | Aleksander Kamiński

    Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie! Wydawnie wzbogacone zdjęciami młodzieży z drużyn i szkół noszących imiona Janka Bytnara - Rudego, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, Aleksandra Kamińskiego - Kamyka Ta niezwykła edycja poprzedzona jest wstępem Barbary Wachowicz, autorki sławnej ...

    Promocja
    okładka Kamienie na szaniec, Książka | Aleksander Kamiński

    Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie! Po raz pierwszy pełny tekst, bez skreśleń cenzury PRL. Wydanie wzbogacone zdjęciami młodzieży z drużyn i szkół noszących imiona Janka Bytnara - Rudego, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, Aleksandra Kamińskiego - Kamyka Ta niezwykła edycja poprze...

Aleksander Kamiński Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Kamiński urodził się w 1903 roku. To polski pedagog, wychowawca, profesor nauk humanistycznych, pisarz. Przez wiele lat związany był z polskim harcerstwem. Jest autorem takich książek jak „Antek Cwaniak”, „Kamienie na szaniec” czy biografii Andrzeja Małkowskiego, założyciela polskiego harcerstwa. Aleksander Kamiński był jednym z ideowych przywódców Szarych Szeregów, tajnej organizacji harcerskiej, która w czasie II wojny światowej brała udział w walkach z okupantem oraz zajmowała się jego sabotowaniem.

Życiorys Aleksandra Kamińskiego

Kamiński urodził się w 1903 roku w Warszawie, ale gdy miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się do Kijowa, gdzie ukończył rosyjską szkołę powszechną. Następnie mieszkał m.in. w Rostowie i Humaniu. Gdy Aleksander miał 7 lat, zmarł jego ojciec. Już w 1916 roku chłopak musiał podjąć pracę zarobkową. W 1918 roku Aleksander wstąpił do 1. Męskiej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki. Od tego momentu niemal przez całe swoje życie związany będzie z harcerstwem. Po powrocie do Polski w 1921 roku podjął naukę w gimnazjum, a następnie poszedł na studia. Aleksander Kamiński ukończył historię i archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1928 roku uzyskał dyplom magistra. W Warszawie kontynuował swoją przygodę ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. W stolicy był m.in. drużynowym I Pruszkowskiej Drużyny Harcerz im. Stefana Czarnieckiego. W 1928 roku został komendantem Mazowieckiej Chorągwi ZHP. W tamtym czasie Kamiński zaangażował się w pracę z najmłodszymi harcerzami – zuchami. Był twórcą metodyki zuchowej. Kamiński napisał kilka powieści i podręczników metodycznych, które miały pomóc innym instruktorom przygotować się do wychowywania zuchów. W 1932 roku Kamiński napisał powieść „Antek Cwaniak”. W tym samym roku ukazała się książka „Książka wodza zuchów”. W 1935 roku swoja premierę miał „Krąg rady”.

W latach 30. XX wieku Kamiński należał do wielu rad, wydziałów i sekcji ZHP, które miały na celu szkolenie instruktorów. Jego stanowisko łączyło się z licznymi podróżami. Kamiński brał udział w wielu konferencjach i zlotach instruktorskich. Najważniejszymi z nich były tzw. Jamboree – międzynarodowe zloty organizacji skautowskich z całego świata. W tym czasie odwiedził m.in. Węgry, Holandię, Edynburg i Gilwell w Wielkiej Brytanii.

Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany ze Śląska. Po zajęciu stolicy przez nazistów prowadził przez jakiś czas zaimprowizowany ośrodek dla dzieci osieroconych wskutek oblężenia Warszawy. W październiku 1939 roku Aleksander Kamiński został jednym z głównych członków Głównej Kwatery Szarych Szeregów, zwanej w konspiracji „Pasieką”. Następnie został jednym z założycieli i inicjatorów „Biuletynu Informacyjnego” – jednego z najważniejszych pism konspiracyjnych w okupowanej Polsce. W czasie II wojny światowej Kamiński udzielał się również czynnie w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Był twórcą koncepcji i założycielem Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” – organizacji, która działała przy Szarych Szeregach. W 1943 roku ukazała się powieść „Kamienie na szaniec” – silnie inspirowana własnymi doświadczeniami opowieść o akcji pod Arsenałem z marca 1943 roku.

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec” to jedna z najważniejszych książek podejmujących tematykę harcerskiej działalności konspiracyjnej. Kamiński opowiada w niej o Alku, Rudym, Zośce – trójce przyjaciół, harcerzy, maturzystów warszawskiego liceum, którzy wchodzą w dorosłość w dramatycznym momencie. Chłopcy dorastali w duchu patriotycznym, dlatego we wrześniu 1939 roku wiedzieli, że będą walczyć za ojczyznę. Ogromny wpływ na ich odwagę i chęć walki miały lata spędzone w drużynach harcerskich. Fabuła „Kamieni na szaniec” powstała na podstawie relacji Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, która została spisana w kwietniu 1943 roku. Przygotowanie opowieści zaproponował Józef Zawadzki, ojciec Tadeusza, który zaniepokojony był stanem psychicznym syna. Tadeusz bardzo mocno przeżył śmierć swoich kolegów, którzy zginęli w trakcie Akcji pod Arsenałem.

Następnie Aleksander Kamiński został poproszony o rozwinięcie opowieści zapisanej przez „Zośkę” i stworzenie na podstawie notatek pełnowymiarowej powieści. Tytuł „Kamieni na szaniec” nawiązuje do fragmentu wiersza „Testament mój” autorstwa Juliusza Słowackiego. „Kamienie na szaniec” to lektura obowiązkowa w szkołach podstawowych w Polsce.

Pozostałe książki Aleksandra Kamińskiego

Kamiński ma swoim koncie kilkanaście książek – powieści, biografii, zbiorów opowiadań i książek metodologicznych. Ponadto autor zostawił po sobie blisko 250 niedokończonych prac oraz ponad 300 recenzji i artykułów.

Kamiński debiutował w 1932 roku książką „Antek Cwaniak”. Następnie napisał opowiadanie o pułkowniku Lisie-Kuli – „Oficer Rzeczypospolitej”, „Księgę wodza zuchów” (1933), biografię Andrzeja Małkowskiego, „Krąg rady” (1935), „Wielką grę”, „Przodownik. Podręcznik dla kierowników oddziałów Zawiszy” (1943/1944), „Narodziny dzielności” (1947), „Jaćwież” (1953), „Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich” (1957) oraz „Funkcje pedagogiki społecznej”.

Nagrody i wyróżnienia Aleksandra Kamińskiego

Za swoją działalność kulturalną, społeczną i opozycyjną Aleksander Kamiński otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, orderów i odznaczeń. Autor „Kamieni na szaniec” dostał m.in. Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Srebrny Krzyż Zasługi. Ponadto pośmiertnie uhonorowano go Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Książki Aleksandra Kamińskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Kamińskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura

„Literatura” jest bardzo obszerną kategorią zawierającą w sobie książki z licznych podkategorii, dlatego możemy tu znaleźć zarówno literaturę piękną, poezję i dramat, jak i powieść obyczajową i historyczną, a także fantastykę, horror, kryminał i romans. Najchętniej czytane pozycje w księgarni internetowej Woblink.com należą do jednego z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia Remigiusza Mroza, którego powieści od razu zdobywają rzesze wiernych fanów („Hashtag”, „Testament”, „Zerwa”), znanego na całym świecie, niekwestionowanego króla horrorów Stephena Kinga („Outsider”, „To”), a także brytyjskiej pisarki, jednej z najpopularniejszych autorek powieści dla kobiet Jojo Mojes („Moje serce w dwóch światach”, „Kiedy odszedłeś”, „Zanim się pojawiłeś”). W kategorii „Literatura” nie mogło także zabraknąć takich tytułów jak „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, która przedstawia przerażającą antyutopię o piekle kobiet zmuszonych do życia w reżimowym państwie, „Kredziarz” C.J. Tudor, czyli pełnego koszmarów thrillera będącego niezwykle udanym debiutem literackim brytyjskiej pisarki czy opartej na motywach mitologicznych „Kirke” Madeleine Miller – opowieści o samotnej kobiecie walczącej z przeciwnościami losu i zmuszonej wybierać między bogami a śmiertelnikami. W ofercie znajdują się również książki tworzące kanon literatury polskiej i europejskiej, utwory cenione i wartościowe. Należą do nich ponadczasowe pozycje pisarzy polskich, jak np. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Lalka” Bolesława Prusa, „Potop” Henryka Sienkiewicza, a także zagranicznych, czyli m.in. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, „Nędznicy” Victora Hugo.