Aleksander Sołżenicyn Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksander Sołżenicyn Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Aleksandr Sołżenicyn urodził się w 1918 roku. To jeden z najważniejszych pisarzy rosyjskich, autor książek historycznych, powieści, nowel i opowiadań. Świadek i kronikarz zbrodni XX wieku, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego największym dziełem jest „Archipelag Gułag”, czyli opowieść o historii rozwoju komunistycznych więzień, które służyły do eliminacji wrogów politycznych w Związku Radzieckim. Twórczość Sołżenicyna w dużym stopniu przyczyniła się do zdemitologizowania postaci Józefa Stalina i obrazu całego bloku Sowieckiego.

Życiorys Aleksandra Sołżenicyna

Aleksandr Sołżenicyn urodził się w 1918 roku, w latach, gdy władzę w Rosji przejmowali bolszewicy. Przyszły noblista był zafascynowany charyzmatyczną postacią Lenina. Przez lata swojej młodości był zwolennikiem jego polityki. Wraz z doświadczeniem życiowym zmieniały się jednak jego poglądy.

Sołżenicyn studiował matematykę na wydziale fizyki i matematyki Państwowego Uniwersytetu w Rostowie. Ponadto, jako wolny słuchacz, uczestniczył w wykładach w Instytucie Filozofii, Historii i Literatury. Po ukończeniu studiów przez krótki czas uczył w szkole. Niestety w wyniku wybuchu II wojny światowej, zwanej w Związku Radzieckim Wielką Wojną Ojczyźnianą, Sołżenicyn został zmobilizowany do armii. W październiku 1941 trafił do szkoły wojskowej, a następnie na front. Walczył w wielu miejscach, m.in. na terenie Prus Wschodnich. Za swoje zasługi na froncie otrzymał Order Wojny Ojczyźnianej, Order Czerwonej Gwiazdy oraz awans do stopnia kapitana.

W 1945 roku Sołżenicyn został aresztowany i otrzymał karę zesłania do łagru. Powodem zatrzymania była korespondencja, którą wysyłał do kolegi. Według służb bezpieczeństwa ZSRR, Sołżenicyn negatywnie wypowiadał się w nich o władzy i stalinizmie. Ostatecznie w niewoli spędził 8 lat. Czas spędzony w zamknięciu diametralnie wpłynął na jego poglądy i późniejszą twórczość.

Zwolnienie z obozu nie było jednak końcem cierpień pisarza. W 1953 roku przesiedlono go na obrzeża Związku Radzieckiego, aż do Kazachstanu. Tam zachorował na raka, miał nawet przerzuty. Udało mu się jednak pokonać chorobę, co Sołżenicyn uznał za boski znak i szansę na zrobienie czegoś ważnego.

Twórczość Sołżenicyna

Choć pierwsze utwory Sołżenicyna zaczęły ukazywać się w latach 60. XX wieku, to zaczął je „pisać” już w czasie odbywania kary w łagrach. Będąc przekonanym, że nigdy nie uda mu się opublikować żadnej książki, Sołżenicyn metodą łagiernika zapamiętywał wszystkie swoje teksty. Sołżenicyn debiutował opowiadaniem „Jeden dzień Iwana Denisowicza”. Utwór został opublikowany w 1962 roku w piśmie literackim „Nowyj mir” i stanowi opis jednego dnia więźnia sowieckiego łagru. Tekst błyskawicznie przyniósł autorowi międzynarodowy rozgłos. Przez wiele lat w krajach będących pod wpływem Związku Radzieckiego (w tym w Polsce) obowiązywał zakaz przedrukowywania tego opowiadania.

Na przestrzeni kolejnych czterech lat ukazały się następne krótkie teksty Sołżenicyna – „Zagroda Matriony”, „Zdarzenie na stacji Kreczetowka”, „Dla dobra sprawy” i „Zachar kalita”.

W 1968 roku ukazała się pierwsza powieść Sołżenicyna pt. „Krąg pierwszy. Tytuł jest nawiązaniem do „Boskiej komedii” Dantego. Przyszły noblista ponownie sięga po temat łagrowy, tym razem opisuje „szaraszkę” – miejsce jednoczesnego zesłania i pracy wielu wybitnych rosyjskich naukowców. W 1968 roku ukazała się również powieść „Oddział chorych na raka”. W książce przedstawiony został szpital, który jest alegorią państwa totalitarnego. To kolejny utwór z zakazem publikacji w Związku Radzieckim, który drukiem ukazał się jedynie na Zachodzie Europy.

Cztery lata później ukazała się powieść „Sierpień czternastego”. Najważniejsze dzieło Sołżenicyna – „Archipelag GUŁag” miał swoją premierę w 1973 roku. To trzytomowe dzieło, napisane w formie relacji historycznej. Całość powstawała przez dziesięć lat między 1958 a 1968 rokiem. Pierwsze oficjalne wydanie w Rosji ukazało się dopiero w 1989 roku. Wcześniej funkcjonowało jedynie w drugim obiegu.

„Archipelag GUŁag” to jedno z najważniejszych literackich świadectw zbrodniczej działalności systemu totalitarnego w Związku Radzieckim. Autor, wykorzystując swoje doświadczenia i wspomnienia z czasów niewoli, przedstawił światu obraz rozprzestrzeniania się zorganizowanego systemu więziennictwa i opresji. To opowieść o odbieraniu człowiekowi godności, o przemocy i zmuszaniu do niewolniczej, katorżniczej pracy.

W 1970 roku Sołżenicyn otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Krąży legenda, że Akademia Szwedzka posiadała dostęp do rękopisów „Archipelagu Gułag”, który oficjalnie ukazał się dopiero trzy lata później.

Pozostałe dzieła Sołżenicyna to „Lenin w Zurychu” z 1975 roku i „Kochaj rewolucję!: niedokończona opowieść” z 1999 roku. W 1994 roku ukazał się zbiór powiązanych ze sobą opowiadań pt. „Morelowe konfitury”. Oprócz powieści i opowiadań Sołżenicyn zajmował się publicystyką i pisaniem dramatów.

Oprócz Nobla w dziedzinie literatury Sołżenicyn otrzymał szereg ważnych wyróżnień na całym świecie.

Aleksandr Sołżenicyn zmarł w 2008 roku w wieku 90 lat.

Książki Aleksandra Sołżenicyna na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Sołżenicyna we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.