Alexander Lowen Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Alexander Lowen Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Alexander Lowen urodził się w 1910 roku. To amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Lowen jest autorem kilkudziesięciu książek o tematyce bioenergoterapeutycznej, terapeutycznej i duchowej. Wśród jego najgłośniejszych książek warto wyróżnić „Głos ciała”, „Duchowość ciała”, „Depresja i ciało”, „Radość”, „Przyjemność” i „Narcyzm”. Większość jego książek ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Życiorys Alexandra Lowena i kariera literacka

Lowen jest absolwentem City College w Nowym Jorku, gdzie uzyskał stopień licencjata. Następnie z wyróżnieniem ukończył Brooklyn Law School. Po studiach wykładał prawo, a w trakcie wakacji prowadził zajęcia związane z szeroko pojętym sportem. Aktywnością fizyczną Lowen pasjonował się od lat młodości.

Lowen zaczął zgłębiać tajniki jogi. Zaczęły interesować go związki między zdrowiem psychicznym i fizycznym. Oprócz jogi Lowen zainteresował się relaksacją mięśniową, ale nie czuł zadowolenia z osiąganych przez siebie wyników. W 1940 roku Alexander zapisał się na kurs analizy charakteru, który prowadził Wilhelm Reich. Prowadzący warsztaty wyjaśniał zależności między napięciami w mięśniach, charakterem, osobowością neurotyczną i stresem. Reich prezentował również techniki terapeutyczne skupione na ciele. Kolejne trzy lata Lowen spędził na terapii i doszkalaniu się pod okiem Reicha. Ukończenie kursu pozwoliło Lowenowi prowadzić własną praktykę terapeutyczną.

Kolejnym etapem na ścieżce kariery Lowena był wyjazd do Europy. W wieku 36 lat terapeuta rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Genewie. Lowen pragnął zgłębić wiedzę na temat najważniejszych z perspektywy jego praktyki zjawisk i kwestii ludzkich emocji i zachowań – honoru, odwagi, piękna, godności oraz seksualności.

Duchowość ciała

Swoje rozważania na temat studiów Lowen opisał w książce „Duchowość ciała”. Terapeuta podkreśla, że dowiedział się w ich trakcie wielu elementarnych rzeczy, jednak wiele kwestii zostało według niego poruszonych bardzo powierzchownie. Lowena oburzył fakt, że seksualność została sprowadzona tylko do funkcji reprodukcyjnej.

Po doświadczeniu studiowania w Europie Lowen wrócił do Stanów Zjednoczonych i zaczął współpracę z Johnem Pierrakosem. Mężczyźni rozwinęli własną ścieżkę terapeutyczną, zwaną bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną. W 1956 roku założyli mieszczący się w Nowym Jorku Międzynarodowy Instytut Analizy Bioenergetycznej.

Narcyzm - jedna z najpopularniejszych książek Narcyzm

Jedną z najpopularniejszych książek Lowena jest wydana w 1984 roku „Narcyzm“. Autor tłumaczy, czym jest zjawisko narcyzmu oraz jak się objawia. Według Lowena narcyz nie kocha ani siebie, ani nikogo innego. To osoba, która nie umie zaakceptować siebie, a swoje prawdziwe oblicze i zachowanie kryje pod maską. Psychoanalityk, dzięki swojemu doświadczeniu i niebywałej wiedzy, pokazuje, jak można przywrócić osobie narcystycznej integralność uczuć i emocji. „Narcyzm” to książka, która może pomóc pokonać w sobie negatywne konsekwencje bycia narcyzem.

Głos ciała

Kolejną ważną książką Lowena jest „Głos ciała”, czyli zbiór wykładów, w którym przedstawia bioenergetyczne podejście do różnych zagadnień. Lowen rozwija swoje myśli na temat zależności między stronami fizycznymi i psychicznymi. Autor pisze o teorii przyjemności – opartej na naturalnym cyklu życia i rytmach ciała. Ważnym elementem jego wykładów jest zgłębianie tematu wpływu emocji na mechanizmy ochronne człowieka. Do tego podejmuje temat ewolucyjnego spojrzenia na seksualność. Pisze również o tym, w jaki sposób wola życia i chęć śmierci mogą stanowić przeszkodę w drodze do osiągania przyjemności, sukcesu i spełnienia.

Radość

W książce „Radość” Lowen przekonuje do poddawania się głosowi własnego ciała, co w prostej linii ma doprowadzić do szczęścia i wewnętrznej radości. Autora pisze także o tym, jak odzyskać naturalny, dziecięcy stan radości. Proponuje różnego rodzaju ćwiczenia, które pomogą przywrócić ciału witalność i odzyskanie energii ze stłumionych emocji i uczuć. Książka oparta jest na doświadczeniu Lowena wyciągniętym z blisko czterdziestoletniej praktyki. Ponadto autor pisze o tym, jak traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa mogą wpływać na ludzkie lęki, fobie, ograniczenia i ułomności.

Książki Alexandra Lowena na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Alexandra Lowena w formie ebooka i książki papierowej. Wśród dostępnych tytułów znajdują się: „Głos ciała”, „Duchowość ciała”, „Depresja i ciało”, „Radość”, „Przyjemność” i „Narcyzm”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.