Andrea Camilleri Podręczniki i Encyklopedie - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrea Camilleri Podręczniki i Encyklopedie - książki, ebooki i audiobooki

Andrea Camilleri urodził się w 1925 roku. To włoski reżyser teatralny, pisarz, poeta, autor opowiadań i scenariuszy, twórca powieści kryminalnych z komisarzem Salvo Montalbano w roli głównej. Camilleri jest autorem kilkudziesięciu powieści, w tym dwudziestu ośmiu części przygód komisarza Salvo Montalbano. Dwadzieścia trzy z nich ukazały się do tej pory w polskim tłumaczeniu: „Kształt wody” (1994), „Pies z terakoty” (1996), „Złodziej kanapek” (1996), „Głos skrzypiec” (1997), „Wycieczka do Tindari” (2000), „Zapach nocy” (2001), „Obietnica komisarza Montalbano” (2003), „Cierpliwość pająka” (2004), „Papierowy księżyc” (2005), „Sierpniowy żar” (2006), „Skrzydła Sfinksa” (2006), „Ślad na piasku” (2007), „Pole garncarza” (2008), „Wiek wątpliwości” (2008), „Taniec mewy” (2009), „Polowanie na skarb” (2010), „Uśmiech Angeliki” (2010), „Gra luster” (2011), „Świetlne ostrze” (2012), „Śmierć na otwartym morzu” (2016), „Pomarańczki komisarza Montalbano”, „Miesiąc z komisarzem Montalbano”.

Camilleri pochodził z Sycylii, jednak większość życia spędził w Rzymie, gdzie pracował. Studiował reżyserię w Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D’Amico. Wystawiał spektakle na postawie tekstów Samuela Becketta i Eugène'a Ionesco. Ponadto współpracował z telewizją RAI. Camilleri wykładał na różnych uczelniach teatralnych i filmowych.

Największą sławę Camilleriemu przyniósł cykl powieści kryminalnych z komisarzem Salvo Montalbano w roli głównej. Bohaterowi poświęcił blisko 30 powieści i zbiorów opowiadań. Akcja większości jego książek rozgrywa się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku o nazwie Vigata. Montalbano jest miejscowym komisarzem policji, który na dodatek jest wyjątkowym smakoszem i miłośnikiem kulinariów. W każdym z tomów Camilleri opisuje jego posiłki, a w wielu książkach znajdują się skrócone przepisy dań serwowanych przez Montalbano. Jego nazwisko pochodzi od katalońskiego pisarza Manuela Vázqueza Montalbána. Większość z nich to tradycyjne dania kuchni z południowych Włoch. W czasie prowadzenia przeróżnych śledztw Montalbano często przekłada konieczność spożycia dobrego posiłku nad swoje codzienne obowiązki. Nie raz zdarza mu się nadłożyć sporo drogi, byle tylko dotrzeć do mało znanej, ale za to znakomitej lokalnej restauracji. W powieściach Camilleriego pełno jest odniesień do sycylijskiej kultury, lokalnego języka i tradycji.

Powieści i przygodach Salvo Montalbano autorstwa Camilleri

Pierwsza powieść o przygodach Salvo Montalbano – „Kształt wody” – ukazała się w 1994 roku. W Vigacie dochodzi do tragicznego odkrycia. Znalezione zostają zwłoki lokalnej osobowości – inżyniera Luparello. Według analizy biegłych przyczyną śmierci był atak serca spowodowany „przedawkowaniem zabaw erotycznych”. Montalbano nie chce zamykać śledztwa, bowiem wie, że zmarły był osobą wstrzemięźliwą, a na dodatek w pobliżu zwłok znajduje dziwne przedmioty, które naprowadzają go na nowe tropy.

Camilleri zmarł w 2019 roku, ale po jego śmierci ukazywały się jeszcze kolejne tomy przygód Montalbano, ponieważ pisarz zdążył przed śmiercią napisać jeszcze kilka epizodów jego przygód. W Polsce większość tomów cyklu ukazała się nakładem oficyny wydawniczej Noir Sur Blanc.

Powieści Camilleriego sprzedały się w łącznym nakładzie przeszło 10 milionów egzemplarzy na całym świecie. Zyskały dodatkową popularność w krajach anglojęzycznych po emisji serialu telewizyjnego produkcji BBC Four, który powstał na podstawie cyklu o komisarzu Montalbano.

We Włoszech Camilleri znany jest nie tylko z pisania powieści, ale również jako charakterystyczna osobowość medialna. W państwowej rozgłośni radiowej RAI znany komik i prezenter telewizyjny Fiorello przez wiele lat parodiował Camilleriego, przedstawiając go jako chrapliwego, szaleńczo kochającego papierosy mężczyznę.

Książki Andrea Camilleriego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilkadziesiąt książek Andrea Cammilleriego w we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Podręczniki i Encyklopedie

Kategoria „Podręczniki / Encyklopedie” zawiera publikacje skupiające się przede wszystkim na edukacji, nauce i rozwoju. W tym dziale znajdują się m.in. podręczniki, pomoce naukowe, repetytoria czy opracowania z każdej dziedziny. Księgarnia internetowa Woblink.com oferuje szeroki wybór różnorodnych leksykonów, albumów czy słowników, np. „Ilustrowany słownik terminów literackich”, „Filmowy leksykon psychologii”, „Leksykon fantastyki”, „Leksykon noblistów” czy album „Made in Poland”, który prezentuje produkty i marki, z których Polska słynie na świecie. W kategorii „Podręczniki / Encyklopedie” znajdują się również prace Władysława Kopalińskiego, najwybitniejszego polskiego leksykografa, tłumacza i publicysty, po którego dorobek naukowy chyba nigdy nie przestaniemy sięgać. W serwisie Woblink.com znajdziemy m.in. takie prace Kopalińskiego jak „Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy”, „Od słowa do słowa. Leksykon”, „Przygody słów i przysłów. Leksykon” czy „Opowieści o rzeczach powszednich”. Znajdziemy tutaj również lektury wraz ze szczegółowymi streszczeniami, analizami, charakterystykami bohaterów czy ważnymi pojęciami. Książki te stanowią niezrównaną pomoc podczas przygotowań do zajęć i testów. W kategorii „Podręczniki / Encyklopedie” nie mogło zabraknąć publikacji Jerzego Bralczyka, jednego z najbardziej uznanych polskich językoznawców i specjalisty w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. W serwisie Woblink.com znajdują się takie książki językoznawcy jak „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, „1000 słów”, „Rozmowy przy stole”, „500 zdań polskich” czy „Świat przez słowa”.