Andrea Camilleri Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrea Camilleri Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Andrea Camilleri urodził się w 1925 roku. To włoski reżyser teatralny, pisarz, poeta, autor opowiadań i scenariuszy, twórca powieści kryminalnych z komisarzem Salvo Montalbano w roli głównej. Camilleri jest autorem kilkudziesięciu powieści, w tym dwudziestu ośmiu części przygód komisarza Salvo Montalbano. Dwadzieścia trzy z nich ukazały się do tej pory w polskim tłumaczeniu: „Kształt wody” (1994), „Pies z terakoty” (1996), „Złodziej kanapek” (1996), „Głos skrzypiec” (1997), „Wycieczka do Tindari” (2000), „Zapach nocy” (2001), „Obietnica komisarza Montalbano” (2003), „Cierpliwość pająka” (2004), „Papierowy księżyc” (2005), „Sierpniowy żar” (2006), „Skrzydła Sfinksa” (2006), „Ślad na piasku” (2007), „Pole garncarza” (2008), „Wiek wątpliwości” (2008), „Taniec mewy” (2009), „Polowanie na skarb” (2010), „Uśmiech Angeliki” (2010), „Gra luster” (2011), „Świetlne ostrze” (2012), „Śmierć na otwartym morzu” (2016), „Pomarańczki komisarza Montalbano”, „Miesiąc z komisarzem Montalbano”.

Camilleri pochodził z Sycylii, jednak większość życia spędził w Rzymie, gdzie pracował. Studiował reżyserię w Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D’Amico. Wystawiał spektakle na postawie tekstów Samuela Becketta i Eugène'a Ionesco. Ponadto współpracował z telewizją RAI. Camilleri wykładał na różnych uczelniach teatralnych i filmowych.

Największą sławę Camilleriemu przyniósł cykl powieści kryminalnych z komisarzem Salvo Montalbano w roli głównej. Bohaterowi poświęcił blisko 30 powieści i zbiorów opowiadań. Akcja większości jego książek rozgrywa się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku o nazwie Vigata. Montalbano jest miejscowym komisarzem policji, który na dodatek jest wyjątkowym smakoszem i miłośnikiem kulinariów. W każdym z tomów Camilleri opisuje jego posiłki, a w wielu książkach znajdują się skrócone przepisy dań serwowanych przez Montalbano. Jego nazwisko pochodzi od katalońskiego pisarza Manuela Vázqueza Montalbána. Większość z nich to tradycyjne dania kuchni z południowych Włoch. W czasie prowadzenia przeróżnych śledztw Montalbano często przekłada konieczność spożycia dobrego posiłku nad swoje codzienne obowiązki. Nie raz zdarza mu się nadłożyć sporo drogi, byle tylko dotrzeć do mało znanej, ale za to znakomitej lokalnej restauracji. W powieściach Camilleriego pełno jest odniesień do sycylijskiej kultury, lokalnego języka i tradycji.

Powieści i przygodach Salvo Montalbano autorstwa Camilleri

Pierwsza powieść o przygodach Salvo Montalbano – „Kształt wody” – ukazała się w 1994 roku. W Vigacie dochodzi do tragicznego odkrycia. Znalezione zostają zwłoki lokalnej osobowości – inżyniera Luparello. Według analizy biegłych przyczyną śmierci był atak serca spowodowany „przedawkowaniem zabaw erotycznych”. Montalbano nie chce zamykać śledztwa, bowiem wie, że zmarły był osobą wstrzemięźliwą, a na dodatek w pobliżu zwłok znajduje dziwne przedmioty, które naprowadzają go na nowe tropy.

Camilleri zmarł w 2019 roku, ale po jego śmierci ukazywały się jeszcze kolejne tomy przygód Montalbano, ponieważ pisarz zdążył przed śmiercią napisać jeszcze kilka epizodów jego przygód. W Polsce większość tomów cyklu ukazała się nakładem oficyny wydawniczej Noir Sur Blanc.

Powieści Camilleriego sprzedały się w łącznym nakładzie przeszło 10 milionów egzemplarzy na całym świecie. Zyskały dodatkową popularność w krajach anglojęzycznych po emisji serialu telewizyjnego produkcji BBC Four, który powstał na podstawie cyklu o komisarzu Montalbano.

We Włoszech Camilleri znany jest nie tylko z pisania powieści, ale również jako charakterystyczna osobowość medialna. W państwowej rozgłośni radiowej RAI znany komik i prezenter telewizyjny Fiorello przez wiele lat parodiował Camilleriego, przedstawiając go jako chrapliwego, szaleńczo kochającego papierosy mężczyznę.

Książki Andrea Camilleriego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilkadziesiąt książek Andrea Cammilleriego w we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.