Andrea Camilleri Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrea Camilleri Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Andrea Camilleri urodził się w 1925 roku. To włoski reżyser teatralny, pisarz, poeta, autor opowiadań i scenariuszy, twórca powieści kryminalnych z komisarzem Salvo Montalbano w roli głównej. Camilleri jest autorem kilkudziesięciu powieści, w tym dwudziestu ośmiu części przygód komisarza Salvo Montalbano. Dwadzieścia trzy z nich ukazały się do tej pory w polskim tłumaczeniu: „Kształt wody” (1994), „Pies z terakoty” (1996), „Złodziej kanapek” (1996), „Głos skrzypiec” (1997), „Wycieczka do Tindari” (2000), „Zapach nocy” (2001), „Obietnica komisarza Montalbano” (2003), „Cierpliwość pająka” (2004), „Papierowy księżyc” (2005), „Sierpniowy żar” (2006), „Skrzydła Sfinksa” (2006), „Ślad na piasku” (2007), „Pole garncarza” (2008), „Wiek wątpliwości” (2008), „Taniec mewy” (2009), „Polowanie na skarb” (2010), „Uśmiech Angeliki” (2010), „Gra luster” (2011), „Świetlne ostrze” (2012), „Śmierć na otwartym morzu” (2016), „Pomarańczki komisarza Montalbano”, „Miesiąc z komisarzem Montalbano”.

Camilleri pochodził z Sycylii, jednak większość życia spędził w Rzymie, gdzie pracował. Studiował reżyserię w Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D’Amico. Wystawiał spektakle na postawie tekstów Samuela Becketta i Eugène'a Ionesco. Ponadto współpracował z telewizją RAI. Camilleri wykładał na różnych uczelniach teatralnych i filmowych.

Największą sławę Camilleriemu przyniósł cykl powieści kryminalnych z komisarzem Salvo Montalbano w roli głównej. Bohaterowi poświęcił blisko 30 powieści i zbiorów opowiadań. Akcja większości jego książek rozgrywa się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku o nazwie Vigata. Montalbano jest miejscowym komisarzem policji, który na dodatek jest wyjątkowym smakoszem i miłośnikiem kulinariów. W każdym z tomów Camilleri opisuje jego posiłki, a w wielu książkach znajdują się skrócone przepisy dań serwowanych przez Montalbano. Jego nazwisko pochodzi od katalońskiego pisarza Manuela Vázqueza Montalbána. Większość z nich to tradycyjne dania kuchni z południowych Włoch. W czasie prowadzenia przeróżnych śledztw Montalbano często przekłada konieczność spożycia dobrego posiłku nad swoje codzienne obowiązki. Nie raz zdarza mu się nadłożyć sporo drogi, byle tylko dotrzeć do mało znanej, ale za to znakomitej lokalnej restauracji. W powieściach Camilleriego pełno jest odniesień do sycylijskiej kultury, lokalnego języka i tradycji.

Powieści i przygodach Salvo Montalbano autorstwa Camilleri

Pierwsza powieść o przygodach Salvo Montalbano – „Kształt wody” – ukazała się w 1994 roku. W Vigacie dochodzi do tragicznego odkrycia. Znalezione zostają zwłoki lokalnej osobowości – inżyniera Luparello. Według analizy biegłych przyczyną śmierci był atak serca spowodowany „przedawkowaniem zabaw erotycznych”. Montalbano nie chce zamykać śledztwa, bowiem wie, że zmarły był osobą wstrzemięźliwą, a na dodatek w pobliżu zwłok znajduje dziwne przedmioty, które naprowadzają go na nowe tropy.

Camilleri zmarł w 2019 roku, ale po jego śmierci ukazywały się jeszcze kolejne tomy przygód Montalbano, ponieważ pisarz zdążył przed śmiercią napisać jeszcze kilka epizodów jego przygód. W Polsce większość tomów cyklu ukazała się nakładem oficyny wydawniczej Noir Sur Blanc.

Powieści Camilleriego sprzedały się w łącznym nakładzie przeszło 10 milionów egzemplarzy na całym świecie. Zyskały dodatkową popularność w krajach anglojęzycznych po emisji serialu telewizyjnego produkcji BBC Four, który powstał na podstawie cyklu o komisarzu Montalbano.

We Włoszech Camilleri znany jest nie tylko z pisania powieści, ale również jako charakterystyczna osobowość medialna. W państwowej rozgłośni radiowej RAI znany komik i prezenter telewizyjny Fiorello przez wiele lat parodiował Camilleriego, przedstawiając go jako chrapliwego, szaleńczo kochającego papierosy mężczyznę.

Książki Andrea Camilleriego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilkadziesiąt książek Andrea Cammilleriego w we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!