Andrzej Andrusiewicz Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Andrusiewicz Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Andrusiewicz urodził się w 1940 roku. To polski historyk, politolog, wykładowca akademicki. Jest znawcą historii Rosji oraz dziejów krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Andrusiewicz napisał wiele cenionych książek na temat historii Rosji. Wśród nich warto wymienić chociażby książkę o dynastii Romanowów („Romanowowie”), istocie rosyjskiego nacjonalizmu („Trzeci Rzym”) czy losach Cesarza Wszechrusi, króla Polski, faktycznego pana Europy Wschodniej Aleksandra I („Aleksander I”).

Andrzej Andrusiewicz ukończył studia w 1967 roku na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Po uzyskaniu tytułu magistra wykładał historię w Studium Nauczycielskim w Przemyślu. Następnie prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1979 roku udało mu się obronić pracę doktorską. Na początku lat 80. XX wieku odbył staż habilitacyjny w Akademii Nauk Społecznych PZPR. Ostatecznie uzyskał habilitację w Wyższej Szkole Nauk Społecznych na podstawie tekstu „Stronnictwo Pracy 1937-1950: ze studiów nad dziejami najnowszymi chadecji w Polsce”. Po przemianie ustrojowej został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1995 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Książki Andrzeja Andrusiewicza o Rosji

Większość książek Andrzeja Andrusiewicza dotyczy szeroko pojętej historii Rosji. Wśród jego publikacji należy wymienić takie książki jak „Carowie i cesarze Rosji: szkice biograficzne”, „Iwan Groźny”, „Mit Rosji: studia z dziejów i filozofii rosyjskich elit”, „Piotr Wielki: prawda i mit”, „Katarzyna Wielka: prawda i mit” czy „Cywilizacja rosyjska”.

Częstym tematem książek Andrusiewicza są również relacje polsko-rosyjskie i historyczne powiązania między oboma krajami. W 2013 roku ukazała się książka „Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna”. Była to pierwsza książka Andrzej Andrusiewicza, która ukazała się w pięknie wydanej serii książek historycznych Wydawnictwa Literackiego. Wybitny polskich historyk opisał w niej Wielką Smutę i okres przebywania Polaków na Kremlu. Późną jesienią 1612 roku powstańcy pod wodzą kupca Kuźmy Minina i kniazia Dymitra Pożarskiego wypędzili obce wojska z Moskwy. To opowieść o wojnie moskiewskiej. Choć to pasjonujący i niezwykle istotny z punktu widzenia Polski i Rosji konflikt, to nigdy nie doczekał się tak szczegółowego opracowania jak w książce „Krwawa dekada” Andrusiewicza.

Kolejna książka Andrusiewicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, to „Romanowowie. Imperium i familia”. To opowieść o dynastii, która w ciągu trzech wieków władania Rosją zwiększyła obszar kraju niemal pięciokrotnie. Na dodatek nigdy nie odstąpiła innemu państwu ani skrawka swojej ziemi. Andrusiewicz opisuje całą historię rodu od przejęcia władzy przez Michała Romanowa po antypolskim powstaniu aż po tragiczną śmierć cara Mikołaja, jego żony i pięciorga dzieci.

W kolejnej książce historycznej wydanej nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego Andrzej Andrusiewicz przybliża czytelnikom postać Aleksandra I. „Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji – Król Polski” to opowieść o jednym z najpotężniejszych władców w historii Rosji. Książka Andrusiewicza to pierwsza w Polsce popularnonaukowa opowieść o władcy nazywanym nazywany „pogromcą Napoleona” i „wyzwolicielem Europy”.

Następna książka Andrusiewicza poświęcona Rosji to „Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie”. Autor przedstawia w niej jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Rosji. Przełom XIX i XX wieku był naznaczony rewolucjami, zamachami, wojnami, zmianą ustroju. Andrusiewicz przedstawia historię Rosji w ponad dwudziestu barwnych odsłonach. Historyk opowiada o przełomowych, niejasnych i ciekawych epizodach oraz o fascynujących postaciach. Pojawiają się tutaj zatem Mikołaj I, Czarna Sotnia, pancernik „Potiomkin”, Lenin, Stalin, Rasputin, Gogol, Bakunin, Helfman i wielu innych.

W kolejnej książce historycznej, wydanej nakładem Wydawnictwa Literackiego, Andrzej Andrusiewicz pisze o istocie rosyjskiego nacjonalizmu. „Trzeci Rzym. Z dziejów rosyjskiego nacjonalizmu” to opowieść rozciągnięta w czasie na blisko 500 lat. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii wschodniego imperium.

Książki Andrzeja Andrusiewicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Andrzeja Andrusiewicza w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Aleksander I”, „Romanowowie”, „Trzeci Rzym”, „Złoty Sen”, „Kierienski. Czerwony liberał”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.