Andrzej Pilipiuk Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Weźmisz czarno kure.... , Ebook | Andrzej Pilipiuk

    Hymn bimbrownika: Wytwórnie płytowe już biją się o to nagranie. Po wczorajszej konferencji prasowej związanej z aferą podsłuchową w stodole Jakuba W., znanego bimbrownika i wiejskiego egzorcysty, nasz reporter, na dyktafon wszyty w ucho, nagrał piosenkę nuconą pod nosem przez Rafała A. Ziemkiewicza.

    Promocja
    okładka Czarownik Iwanow. , Ebook | Andrzej Pilipiuk

    Jakub Wędrowycz - niemal natychmiast wszedł do panteonu postaci najbardziej lubianych przez polskich czytelników. Dlaczego? Może z powodu tego, że Wędrowycz jest swego rodzaju anty-bohaterem. Nie w stylu hollywoodzkiego głupka, lecz twardego, trzeźwo myślącego człowieka z ludu. A nade wszystko obdarzonego specyficznym gatunkiem cynicznego humoru. Ewa Białołęcka

    Promocja
    okładka Weźmisz czarno kure.... , Audiobook | Andrzej Pilipiuk

    Hymn bimbrownika: Wytwórnie płytowe już biją się o to nagranie. Po wczorajszej konferencji prasowej związanej z aferą podsłuchową w stodole Jakuba W., znanego bimbrownika i wiejskiego egzorcysty, nasz reporter, na dyktafon wszyty w ucho, nagrał piosenkę nuconą pod nosem przez Rafała A. Ziemkiewicza.

    Promocja
    okładka Czarownik Iwanow. , Audiobook | Andrzej Pilipiuk

    Jakub Wędrowycz jest jedną z najlepiej wykrojonych postaci polskiej fantasy. Opowiadania o wiejskim egzorcyście łączą wisielczy humor z nader precyzyjną obserwacją obyczajową. Ta ostatnia sprawia, że wszelkie potwory, demony i wampiry trapiące Jakuba Wędrowycza, są znacznie mniej przerażające niż podejrzenie, które ogarnia w pewnym momencie czytelnika - mianowicie, iż ów wiejski pejzaż krainy Wędrowycza nie jest jedynie fantazją. Anna Brzezińska Jakub Wędrowycz - Niem...

Andrzej Pilipiuk Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Pilipiuk jest polskim pisarzem i publicystą, twórcą wielu znanych powieści oraz cyklów. Najpopularniejszą z nich pozostaje seria o przygodach Jakuba Wędrowicza wydawana przez Fabrykę Słów od 2001 roku. Na koncie ma już niemal 50 książek oraz 600 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Pilipiuk jest czterokrotnym laureatem nagrody Nautilusa, w 2002 roku otrzymał także nagrodę literacką im. Janusza A. Zajdla (był do niej nominowany w sumie dziewięciokrotnie) z opowiadanie „Kuzynki”, które w rok później przekształcił w powieść.

Życie prywatne Andrzeja Pilipiuka

Pilipuk urodził się 20 marca 1974 roku w Warszawie, gdzie ukończył L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy. Z wykształcenia jest archeologiem, ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jego żoną jest Katarzyna Motyka, para wzięła ślub 4 października 2003 roku, a w maju 2004 roku urodziła się ich córka, Łucja. W czerwcu 2011 roku na świat przyszedł syn pary, Tomasz. Mieszkają w Krakowie. Kiedy nie pisze, Andrzej Pilipiuk zajmuje się numizmatyką oraz zbieraniem meteorytów, jak również stolarstwem i malarstwem. Wśród cenionych przez siebie twórców wymienia pisarzy Nodara Dumbadze, Aleksandra Grina-Griniewskiego oraz Ferdynanda Ossendowskiego, a także litewskiego kompozytora Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa.

Kariera literacka

Pierwsze kroki na swojej literackiej drodze Andrzej Pilipiuk poczynił już w 1985 roku, kiedy powstały pierwsze, niezachowane wersje „Hotelu pod łupieżcą” oraz „Norweskiego dziennika”. Dziesięć lat później Pilipiuk poznał pisarza Pawła Siedlara, który przeczytał fragmenty twórczości tego pierwszego i namówił go do dalszej pracy. „Norweski dziennik” miał wtedy już 1500 stron i nie nadawał się na debiut. Na pierwszy plan wysunął się więc pierwotnie trzecioplanowy bohater tamtej historii, Jakub Wędrowycz. Pierwsze opowiadanie z nim w roli głównej, zatytułowane „Hiena”, ukazało się w czasopiśmie „Felix” w lutym 1996 roku i szybko przypadł do gustu wielu czytelniczkom oraz czytelnikom. Historia Wędrowycza w krótkim czasie rozrosła się więc do kilkudziesięciu opowiadań, a obok Jakuba pojawił się jego równie barwny towarzysz Semen.

Lata 1997-2001 pełne były prób wydania zbioru opowiadań o Wędrowyczu przez Andrzeja Pilipiuka, ale żadne z liczących się wtedy wydawnictw fantastycznych nie było nim zainteresowane. Za namową Siedlara w 1999 roku Pilipiuk nawiązał kontakt z Wydawnictwem „Warmia” i stworzył dla niego kolejne tomy przygód Pana Samochodzika wydane pod pseudonimem Tomasz Olszakowski. W ciągu sześciu lat powstało w ten sposób 19 kolejnych części tego legendarnego cyklu, a sam Pilipiuk zaczął publikować także teksty popularnonaukowe z zakresu historii i archeologii. Ukazywały się one na łamach „Wieści podwarszawskich”, „Innej drogi”, „Gazety Polskiej”, „Wiedzy tajemnej”, „Czwartego wymiaru” i „Pulsu Warszawy”.

Cykl Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu

W 2001 roku Andrzej Pilipiuk związał się z lubelskim wydawnictwem Fabryka Słów, w którym od tej pory wydał wszystkie swoje książki. Pierwszą z nich były „Kroniki Jakuba Wędrowycza” rozpoczynające serię 9 tomów dotyczących tego charakterystycznego bohatera. W latach 2001-2019, oprócz „Kronik …”, Fabryka Słów wydała także takie tytuły jak: „Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure …”, „Zagadka Kuby Rozpruwacza”, „Wieszać każdy może”, „Homo bimbrownikus”, „Trucizna”, „Konan Destylator” oraz „Karpie bijem”. Wszystkie dostępne są w księgarni internetowej Woblink jako książki papierowe oraz audiobooki.

Na swój sposób opowieści o Jakubie Wędrowyczu to parodia gatunku fantasy. Główny bohater jest niemłodym już ochlapusem, wiejskim egzorcystą, a do tego bimbrownikiem oraz kłusownikiem. Nie przyciąga ani swoim wyglądem, ani zapachem, ani tym bardziej kulturą osobistą. Pije z równymi mu towarzyszami, umie robić samogon w każdych warunkach, bez wahania wdaje się w awantury i regularnie dąży do likwidacji kolejnych członków wrogiego rodu Bardaków. Ma nadnaturalne zdolności, więc eliminuje także duchy, wampiry, utopce i wszelkie inne nie do końca ludzkie stwory. Może też zdjąć w wolnej chwili klątwę, urok, a kilka razy nawet gotów był ruszyć na ratunek ludzkości. Wszystko to pod nieustannych wpływem alkoholu przy użyciu dość prymitywnej siły fizycznej i największej z jego zalet, czyli ogromnego cwaniactwa. Książki o Jakubie Wędrowyczu szybko zdobyły sobie wiernych fanów, sprawiając, że Andrzej Pilipiuk stał się jednym z najpoczytniejszych polskich autorów.

„Norweski dziennik”

Tworzony przez wiele lat przez Andrzeja Pilipiuka „Norweski dziennik” ujrzał światło dzienne w roku 2005. Cały cykl składa się z trzech części: „Ucieczka” (premiera 12 sierpnia 2005), „Obce ścieżki” (premiera 19 września 2006) oraz „Północne wiatry” (premiera 20 lipca 2008), wszystkie wydane przez Fabrykę Słów. Opowiadają one historię 14-letniego Pawła Koćko (Tomasza Paczenki), chłopaka z amnezją, który zostaje wplątany w międzynarodową intrygę. Związana jest ona z badaniami, jakie prowadzone są nad jego pochodzeniem. Paweł staje się przypadkowym świadkiem zabicia agentów KGB, a następnie zostaje porwany i wysłany – ponoć dla własnego bezpieczeństwa – do norweskiej wioski pod kołem podbiegunowym. Przebywa tam w towarzystwie arystokratek jeżdżących na białych koniach, śledzącego go szpiega-leśnika oraz kumpla Maćka, wnuka Jakuba Wędrowycza, co chyba mówi samo za siebie … Trzy tomy zamykają w sobie historię tajemniczych eksperymentów genetycznych, niepokojących snów Pawła, kosmitów, rosyjskiej arystokracji, prób odrestaurowania monarchii, szpiegów i podsłuchów – a nade wszystko charakterystycznego dla Andrzeja Pilipiuka humoru. Wszystkie części „Norweskiego dziennika” znajdziecie na Woblink jako książki papierowe oraz audiobooki.

„Kuzynki Kruszewskie”

Nieco inny jeszcze rodzaj historii stworzonej przez Andrzeja Pilipiuka znaleźć można w cyklu „Kuzynki Kruszewskie”. Składają się na niego cztery tomy: „Kuzynki” (pierwotnie krótkie opowiadanie, za które autor otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla w 2002 roku, jako książka wydane w 2003), „Księżniczka (2004), „Dziedziczki” (2005) oraz „Zaginiona” (2014). Wszystkie tomy wydane zostały przez Fabrykę Słów. Cykl o kuzynkach Kruszewskich opowiada historię losów trzech wyjątkowych kobiet. Księżniczka Monika Stiepankovic jest wampirzycą, Stanisława Kruszewska posiada kamień filozoficzny, a najmłodsza, Katarzyna Kruszewska, jest informatyczką oraz agentką Centralnego Biura Śledczego. Ich cel jest jeden – znaleźć Michała Sędziwoja, alchemika, który może im pomóc odnowić kończącą się dawkę kamienia filozoficznego. Każda z kobiet pochodzi trochę z innej epoki, a spotykają się w tym samym liceum żeńskim, gdzie uczą się kuzynki – Katarzyna i Stasia – a do którego właśnie dołącza Monika. Wzajemnie wspierają się, by odnaleźć Sędziwoja. Wszystkie tomy cyklu „Kuzynki Kruszewskie” znajdziecie na Woblink w formie książek papierowych oraz audiobooków.

Inne książki Andrzeja Pilipiuka w księgarni internetowej Woblink

W historiach tworzonych przez Andrzeja Pilipiuka dość często przeplatają się postaci z innych cykli. Poza wymienionymi już „Kuzynkami Kruszewskimi”, sagą o Jakubie Wędrowyczu oraz „Norweskim dziennikiem” na Woblink znajdziecie także takie jego dzieła jak: „Przyjaciel człowieka”, „Zły las”, „Aparatus”, „Raport z północy”, cykl książek „Oko jelenia”, „Wilcze leże” czy „Rzeźnik drzew”. Wszystko w najwygodniejszych formatach, do wyboru jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.