Andrzej Pilipiuk Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Pilipiuk Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Pilipiuk jest polskim pisarzem i publicystą, twórcą wielu znanych powieści oraz cyklów. Najpopularniejszą z nich pozostaje seria o przygodach Jakuba Wędrowicza wydawana przez Fabrykę Słów od 2001 roku. Na koncie ma już niemal 50 książek oraz 600 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Pilipiuk jest czterokrotnym laureatem nagrody Nautilusa, w 2002 roku otrzymał także nagrodę literacką im. Janusza A. Zajdla (był do niej nominowany w sumie dziewięciokrotnie) z opowiadanie „Kuzynki”, które w rok później przekształcił w powieść.

Życie prywatne Andrzeja Pilipiuka

Pilipuk urodził się 20 marca 1974 roku w Warszawie, gdzie ukończył L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy. Z wykształcenia jest archeologiem, ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jego żoną jest Katarzyna Motyka, para wzięła ślub 4 października 2003 roku, a w maju 2004 roku urodziła się ich córka, Łucja. W czerwcu 2011 roku na świat przyszedł syn pary, Tomasz. Mieszkają w Krakowie. Kiedy nie pisze, Andrzej Pilipiuk zajmuje się numizmatyką oraz zbieraniem meteorytów, jak również stolarstwem i malarstwem. Wśród cenionych przez siebie twórców wymienia pisarzy Nodara Dumbadze, Aleksandra Grina-Griniewskiego oraz Ferdynanda Ossendowskiego, a także litewskiego kompozytora Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa.

Kariera literacka

Pierwsze kroki na swojej literackiej drodze Andrzej Pilipiuk poczynił już w 1985 roku, kiedy powstały pierwsze, niezachowane wersje „Hotelu pod łupieżcą” oraz „Norweskiego dziennika”. Dziesięć lat później Pilipiuk poznał pisarza Pawła Siedlara, który przeczytał fragmenty twórczości tego pierwszego i namówił go do dalszej pracy. „Norweski dziennik” miał wtedy już 1500 stron i nie nadawał się na debiut. Na pierwszy plan wysunął się więc pierwotnie trzecioplanowy bohater tamtej historii, Jakub Wędrowycz. Pierwsze opowiadanie z nim w roli głównej, zatytułowane „Hiena”, ukazało się w czasopiśmie „Felix” w lutym 1996 roku i szybko przypadł do gustu wielu czytelniczkom oraz czytelnikom. Historia Wędrowycza w krótkim czasie rozrosła się więc do kilkudziesięciu opowiadań, a obok Jakuba pojawił się jego równie barwny towarzysz Semen.

Lata 1997-2001 pełne były prób wydania zbioru opowiadań o Wędrowyczu przez Andrzeja Pilipiuka, ale żadne z liczących się wtedy wydawnictw fantastycznych nie było nim zainteresowane. Za namową Siedlara w 1999 roku Pilipiuk nawiązał kontakt z Wydawnictwem „Warmia” i stworzył dla niego kolejne tomy przygód Pana Samochodzika wydane pod pseudonimem Tomasz Olszakowski. W ciągu sześciu lat powstało w ten sposób 19 kolejnych części tego legendarnego cyklu, a sam Pilipiuk zaczął publikować także teksty popularnonaukowe z zakresu historii i archeologii. Ukazywały się one na łamach „Wieści podwarszawskich”, „Innej drogi”, „Gazety Polskiej”, „Wiedzy tajemnej”, „Czwartego wymiaru” i „Pulsu Warszawy”.

Cykl Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu

W 2001 roku Andrzej Pilipiuk związał się z lubelskim wydawnictwem Fabryka Słów, w którym od tej pory wydał wszystkie swoje książki. Pierwszą z nich były „Kroniki Jakuba Wędrowycza” rozpoczynające serię 9 tomów dotyczących tego charakterystycznego bohatera. W latach 2001-2019, oprócz „Kronik …”, Fabryka Słów wydała także takie tytuły jak: „Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure …”, „Zagadka Kuby Rozpruwacza”, „Wieszać każdy może”, „Homo bimbrownikus”, „Trucizna”, „Konan Destylator” oraz „Karpie bijem”. Wszystkie dostępne są w księgarni internetowej Woblink jako książki papierowe oraz audiobooki.

Na swój sposób opowieści o Jakubie Wędrowyczu to parodia gatunku fantasy. Główny bohater jest niemłodym już ochlapusem, wiejskim egzorcystą, a do tego bimbrownikiem oraz kłusownikiem. Nie przyciąga ani swoim wyglądem, ani zapachem, ani tym bardziej kulturą osobistą. Pije z równymi mu towarzyszami, umie robić samogon w każdych warunkach, bez wahania wdaje się w awantury i regularnie dąży do likwidacji kolejnych członków wrogiego rodu Bardaków. Ma nadnaturalne zdolności, więc eliminuje także duchy, wampiry, utopce i wszelkie inne nie do końca ludzkie stwory. Może też zdjąć w wolnej chwili klątwę, urok, a kilka razy nawet gotów był ruszyć na ratunek ludzkości. Wszystko to pod nieustannych wpływem alkoholu przy użyciu dość prymitywnej siły fizycznej i największej z jego zalet, czyli ogromnego cwaniactwa. Książki o Jakubie Wędrowyczu szybko zdobyły sobie wiernych fanów, sprawiając, że Andrzej Pilipiuk stał się jednym z najpoczytniejszych polskich autorów.

„Norweski dziennik”

Tworzony przez wiele lat przez Andrzeja Pilipiuka „Norweski dziennik” ujrzał światło dzienne w roku 2005. Cały cykl składa się z trzech części: „Ucieczka” (premiera 12 sierpnia 2005), „Obce ścieżki” (premiera 19 września 2006) oraz „Północne wiatry” (premiera 20 lipca 2008), wszystkie wydane przez Fabrykę Słów. Opowiadają one historię 14-letniego Pawła Koćko (Tomasza Paczenki), chłopaka z amnezją, który zostaje wplątany w międzynarodową intrygę. Związana jest ona z badaniami, jakie prowadzone są nad jego pochodzeniem. Paweł staje się przypadkowym świadkiem zabicia agentów KGB, a następnie zostaje porwany i wysłany – ponoć dla własnego bezpieczeństwa – do norweskiej wioski pod kołem podbiegunowym. Przebywa tam w towarzystwie arystokratek jeżdżących na białych koniach, śledzącego go szpiega-leśnika oraz kumpla Maćka, wnuka Jakuba Wędrowycza, co chyba mówi samo za siebie … Trzy tomy zamykają w sobie historię tajemniczych eksperymentów genetycznych, niepokojących snów Pawła, kosmitów, rosyjskiej arystokracji, prób odrestaurowania monarchii, szpiegów i podsłuchów – a nade wszystko charakterystycznego dla Andrzeja Pilipiuka humoru. Wszystkie części „Norweskiego dziennika” znajdziecie na Woblink jako książki papierowe oraz audiobooki.

„Kuzynki Kruszewskie”

Nieco inny jeszcze rodzaj historii stworzonej przez Andrzeja Pilipiuka znaleźć można w cyklu „Kuzynki Kruszewskie”. Składają się na niego cztery tomy: „Kuzynki” (pierwotnie krótkie opowiadanie, za które autor otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla w 2002 roku, jako książka wydane w 2003), „Księżniczka (2004), „Dziedziczki” (2005) oraz „Zaginiona” (2014). Wszystkie tomy wydane zostały przez Fabrykę Słów. Cykl o kuzynkach Kruszewskich opowiada historię losów trzech wyjątkowych kobiet. Księżniczka Monika Stiepankovic jest wampirzycą, Stanisława Kruszewska posiada kamień filozoficzny, a najmłodsza, Katarzyna Kruszewska, jest informatyczką oraz agentką Centralnego Biura Śledczego. Ich cel jest jeden – znaleźć Michała Sędziwoja, alchemika, który może im pomóc odnowić kończącą się dawkę kamienia filozoficznego. Każda z kobiet pochodzi trochę z innej epoki, a spotykają się w tym samym liceum żeńskim, gdzie uczą się kuzynki – Katarzyna i Stasia – a do którego właśnie dołącza Monika. Wzajemnie wspierają się, by odnaleźć Sędziwoja. Wszystkie tomy cyklu „Kuzynki Kruszewskie” znajdziecie na Woblink w formie książek papierowych oraz audiobooków.

Inne książki Andrzeja Pilipiuka w księgarni internetowej Woblink

W historiach tworzonych przez Andrzeja Pilipiuka dość często przeplatają się postaci z innych cykli. Poza wymienionymi już „Kuzynkami Kruszewskimi”, sagą o Jakubie Wędrowyczu oraz „Norweskim dziennikiem” na Woblink znajdziecie także takie jego dzieła jak: „Przyjaciel człowieka”, „Zły las”, „Aparatus”, „Raport z północy”, cykl książek „Oko jelenia”, „Wilcze leże” czy „Rzeźnik drzew”. Wszystko w najwygodniejszych formatach, do wyboru jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!