Andrzej Szczypiorski Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Szczypiorski Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Szczypiorski to polski autor urodzony w 1928 roku w Warszawie. Jako młody chłopiec był żołnierzem Armii Ludowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim, co istotnie wpłynęło na jego twórczość po wojnie.

Andrzej Szczypiorski – krótka biografia

Po wojnie studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Pracował w czasopiśmie „Życie Warszawy” i w Polskim Radiu, gdzie jego głównym zadaniem było adaptowanie powieści na słuchowiska. W tym okresie był także kierownikiem literackim Teatru Śląskiego w Katowicach. Po 1956 roku Andrzej Szczypiorski rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej – był radcą kulturalnym polskiej ambasady w Danii. Później pracował w Polskim Radiu jako komentator wydarzeń. Warto dodać, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku Andrzej Szczypiorski został internowany. Po zwolnieniu nadal angażował się w działalność społeczną.

Andrzej Szczypiorski – książki i twórczość literacka

Andrzej Szczypiorski był aktywny literacko przez większość życia. W tym czasie stworzył najróżniejsze tytuły, takie jak Ojcowie epoki, Z daleka i z bliska czy Ucieczkę Abla. Do najważniejszych (a więc i wpływowych) oraz najbardziej znanych powieści Szczypiorskiego należy zaliczyć Mszę za miasto Arras.

Z kolei książka Początek (wydana w 1986 roku ) przyniosła pisarzowi międzynarodową sławę. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, Szczypiorski stał się cenionym twórcą – zwłaszcza w Niemczech. To ostatnie zdecydowanie ze względu na poruszane tematy, w szczególności sytuację społeczności niemieckiej, żydowskiej i polskiej w powojennej rzeczywistości PRL-u.

Za swoją działalność literacką Szczypiorski otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę PEN-Clubu za tom Msza za miasto Arras. Został również przyjęty do Kapituły Pour Le Merit, co jest nie lada wyróżnieniem. Andrzej Szczypiorski książki publikował nakładem różnych wydawnictw, pod koniec życia współpracując przede wszystkim z wydawnictwem Sens.

Najważniejsze tytuły Andrzeja Szczypiorskiego:

  1. Za murami Sodomy (1963)
  2. Msza za miasto Arras (1971)
  3. I ominęli Emaus (1974)
  4. Z notatnika stanu wojennego (1983)
  5. Początek (1986)
  6. Amerykańska whisky i inne opowiadania (1990)
  7. Noc, dzień i noc (1991)
  8. Autoportret z kobietą (1994)
  9. Grzechy, cnoty, pragnienia (1997)
  10. Trzy krótkie opowiadania (1999)
  11. Gra z ogniem (1999)

Pisarz zmarł 16 maja 2000 roku w Warszawie. Również po śmierci jest uznawany za twórcę, którego wkład w literaturę i działalność społeczną jest nieoceniony. Dziś niektóre pozycje Szczypiorskiego to powieści, które figurują między innymi na listach lektur szkolnych.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.