Ann Cleeves Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ann Cleeves Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Ann Cleeves to brytyjska pisarka, autorka poczytnych kryminałów, w których odkrywa sekrety zamkniętych społeczności. Jej powieści zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a ich łączny nakład liczony jest w milionach egzemplarzy. W 2016 roku świętowała wydanie 30 książki w ciągu swej, trwającej 30 lat, kariery pisarskiej. Ann Cleeves jest laureatką licznych nagród literackich w tym Złotego i Diamentowego Sztyletu. W 2016 roku mianowano ją ambasadorem Dnia Bibliotek Narodowych.

Obserwatorium ptaków i literacki debiut Ann Cleeves

Ann Cleeves przyszła na świat w 1954 roku w Hereford. Jej ojciec był nauczycielem w wiejskiej szkole. Przed ukończeniem studiów pracowała m.in. jako opiekunka do dzieci, kierowniczka schroniska dla kobiet, kucharka w obserwatorium ptaków, a nawet objęła posadę w straży przybrzeżnej. Po zakończeniu edukacji została kuratorem sądowym. W czasie pracy w Obserwatorium Ptaków poznała swojego przyszłego męża Tima Cleevesa, ornitologa. Niedługo po ich ślubie mężczyzna został strażnikiem małego rezerwatu przyrody położonego na wyspie u ujścia rzeki Dee. Para była jej jedynymi mieszkańcami. Ann nie miała tam za wiele do roboty i postanowiła zacząć pisać. Bohaterem swojej debiutanckiej powieści „A Bird In The Hand” uczyniła starszego przyrodnika George'a Palmera-Jonesa. Książka ta otwiera ośmiotomowy cykl, który dotychczas nie ukazał się w polskim tłumaczeniu.

Vera Stanhope

Swoją popularność autorka zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej serii kryminałów z inspektor Verą Stanhope. Kobieta jest samotną pracoholiczką o bardzo ciętym języku i niezbyt przyjemnym charakterze. Jej działania często są niestandardowe, ale za to bardzo skuteczne. Pierwszy tom, „Przynęta”, ukazał się w 1999 roku (w Polsce w 2013 roku). Trzy kobiety prowadzą wspólne badania w okolicach odludnej farmy położonej wśród wzgórz Northumbrii. Kierująca zespołem ornitolog Rachel chce za sprawą projektu odzyskać poczucie własnej wartości, botaniczka Anne czuje, że nie powinna tu być a małomówna zoolog Grace skrzętnie ukrywa swoje sekrety. Niespodziewanie Rachel odkrywa ciało właścicielki farmy. Na scenę wkracza inspektor Vera Stanhope, która musi rozwiązać sprawę morderstwa. Cała seria o inspektor Verze liczy osiem tomów: „Przynęta”, „Droga przez kłamstwa”, „Ukryta głębia”, „Stłumione głosy”, „Szklany pokój”, „Ulica milczenia”, „The Moth Catcher” oraz „The Seagull”. Dwie ostatnie części nie ukazały się jeszcze w polskim tłumaczeniu.

Na podstawie serii powieści w 2011 roku zrealizowano dobrze przyjęty serial telewizyjny „Vera” z Brendą Blethyn i Davidem Leonem w rolach głównych.

Kwartet szetlandzki

Kolejnym cyklem Ann Cleeves jest bestsellerowy i bardzo ciepło przyjęty przez krytykę Kwartet szetlandzki. Powieść „Czerń kruka”, otwierająca serię, została uhonorowana Złotym Sztyletem. To prestiżowa brytyjska nagroda literacka przyznawana za najlepszą powieść kryminalną przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej. W „Czerni kruka” mieszkańcy spokojnej wyspy stają w obliczu morderstwa dokonanego na nastolatce. Pierwszy raz od lat zamykają drzwi do swoich domów, a oskarżycielskie spojrzenia całej społeczności kierują się w stronę samotnika Magnusa. Jednak kiedy detektyw Perez i jego współpracownicy ze Szkocji chcą przeprowadzić dochodzenie, sprawy zaczynają się komplikować. Na Kwartet szetlandzki składa się osiem powieści: „Czerń kruka”, „Biel nocy”, „Czerwień kości”, „Błękit błyskawicy”, „Martwa woda”, „Mgliste powietrze”, „Grząska ziemia” oraz „Wild Fire”. Wszystkie tomy oprócz ostatniego tytułu ukazały się w naszym języku.

Dwie rzeki

W sierpniu 2021 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się powieść „Długi zew”, która otwiera nową serię autorki bestsellerowego cyklu szetlandzkiego. W Północnym Devonie odbywa się pogrzeb ojca detektywa, Matthew Venna. Mężczyzna przygląda się mu z daleka – gdy postanowił opuścić Bractwo przestał być mile widziany w społeczności. Kiedy odwraca się, aby raz na zawsze odejść od ewangelickiej wspólnoty, niespodziewanie odbiera telefon od współpracownika. Podczas rozmowy dowiaduje się, że na położonej nieopodal plaży natrafiono na ciało mężczyzny z tatuażem ptaka na ramieniu. Owa sprawa wciągnie Venna z powrotem do społeczności, którą tak bardzo chciał opuścić.

Powieści kryminalne Ann Cleeves znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com - nie tylko w formie papierowej, ale także w postaci ebooków i audiobooków.

Źródło zdjęcia: Materiały wydawnictwa Czwarta Strona.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!