Ann Patchett Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ann Patchett Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Ann Patchett to amerykańska pisarka, dziennikarka i publicystka urodzona w 1963 roku. W 2012 roku magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Patchett jest autorką ośmiu powieści i kilku książek non-fiction. Do tej pory w Polsce ukazało się siedem książek Patchett – „Asystentka magika”, „Biegnij”, „Stan zdumienia”, „Taft”, „Belcanto”, „Dziedzictwo” i najnowsza – „Dom Holendrów”.

Życiorys Ann Patchett

Ann Patchett pochodzi z Los Angeles, ale w wieku sześciu lat przeprowadziła się z rodziną do Nashville. Tam ukończyła szkołę średnią – katolicką placówkę prowadzoną przez Siostry Miłosierdzia. Następnie studiowała na Sarah Lawrence College w Nowym Jorku, uczyła się pod okiem Russella Banksa, Grace Paley i Allana Gurganusa. Na studia magisterskie przeniosła się na University of Iowa – zdobywała tam doświadczenie na warsztatach literackich. Jednocześnie uczyła się w Fine Arts Work Center, gdzie w ramach zajęć napisała swoją pierwszą książkę pt. „The Patron Saint of Liars”. Za swoje szczególne osiągnięcia otrzymała prestiżowe stypendium Fundacji Guggenheima.

Pierwsze opowiadanie Patchett ukazało się w „The Paris Review”, gdy pisarka jeszcze studiowała na Sarah Lawrence College. Jej kariera jest związana nie tylko z pisaniem powieści i opowiadań, ale również z pracą dziennikarską i redaktorską. Przez dziewięć lat Patchett pracowała w redakcji „Seventeen”, następnie podejmowała współpracę z takimi czasopismami jak „The New York Times Magazine”, „The Washington Post”, „O, The Oprah Magazine”, „Elle”, „GQ”, „Gourmet” i „Vogue”. Patchett również angażuje się społecznie. Pisarka zauważyła, że jej rodzinnej miejscowości nie ma żadnej konkretnej księgarni. Dlatego wraz z Karen Hayes postanowiła otworzyć własną księgarnię Parnassus Books.

Pełnometrażowo Ann Patchett debiutowała w 1992 roku. Wówczas ukazała się jej pierwsza powieść pt. „The Patron Saint of Liars”. Powieść została zekranizowana w pięć lat później. Druga powieść autorki, „Taft”, ukazała się dwa lata później. To opowieść o przypadkowym spotkaniu nieśmiałej Fay i Johna, których połączy niespodziewana i bardzo intymna relacja. Za tę książkę Patchett otrzymała swoją pierwszą prestiżową nagrodę – Janet Heidinger Kafka Prize.

W 1997 roku ukazała się trzecia powieść pisarki – „Asystentka magika”. W 2001 roku swoją premierę miała czwarta książka pisarki – „Belcanto”, za którą Patchett otrzymała nagrody Orance Prize i PEN/Faulkner Award oraz nominację do National Book Critics Circle Award. W 2007 roku swoją premierę miała powieść „Biegnij”. Cztery lata później ukazała się książka „Stan zdumienia”.

W 2016 roku ukazała się książka „Dziedzictwo”. To rozpisana na wiele głosów saga, której fabuła rozgrywa się na przestrzeni przeszło pięćdziesięciu lat. Patchett ukazuje losy czworga rodziców i sześciorga ich dzieci. Rezonuje tutaj pomysł, który pojawił się w pierwszej książce pisarki – przypadkowe spotkanie, które diametralnie wpływa na rzeczywistość, a jego echo niesie się przez dziesięciolecia.

Dom Holendrów - najnowsza powieść Patchett

Najnowszą powieścią Ann Patchett jest „Dom Holendrów”. To opowieść o rodzinnych więzach, stracie, przebaczeniu i poświęceniu dla innych. Danny i Maeve Conroyowie z drugiej strony ulicy obserwują sceny rozgrywające się w tytułowym domu, który stracili. Posiadłość była spełnieniem ich marzeń i ambicji, ale majątek rodzinny przepadł i pozostały po nim różne wspomnienia – część rodziny nienawidzi domu, część nie może znieść jego straty. Za tę książkę Patchett nominowana była do Nagrody Pulitzera, a magazyny „New York Times” i „Time” uznały ją za jedną z najważniejszych powieści 2019 roku.

Książki Ann Patchett na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ann Patchett w formie papierowej i w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).