Anna Bikont Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Anna Bikont Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Anna Bikont urodziła się w 1954 roku. To polska dziennikarka, publicystka, reporterka, pisarka, autorka biografii. Anna Bikont ukończyła biologię i psychologię na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie stanu wojennego związała się z zespołem redakcyjnym „Tygodnika Mazowsze”, które działało w drugim obiegu. Było to wówczas największe pismo „Solidarności”. Z „Tygodnikiem Mazowsze” była związana aż do jego zakończenia jego działalności w 1989 roku. Bikont była jedną z pierwszych dziennikarek zatrudnionych w „Gazecie Wyborczej”. Do dziś związana jest z redakcją pisma wydawanego przez Agorę. Bikont jest autorką takich książek jak „Nietykalni. Reportaże roku 1991”, „My z Jedwabnego”, „Jacek” i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”.

Życiorys Anny Bikont

Anna Bikont jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Sendlerowa”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. Za tę biografię otrzymała także Nagrodę m.st. Warszawy w kategorii „edycja warszawska”. Ponadto otrzymała Europejską Nagrodę Książkową za „My z Jedwabnego”. Autorka znalazła się także w finale Nagrody Literackiej „Nike”.

Anna Bikont debiutowała literacko w 1990 roku książką „Małe vademecum PeeReLu”. W swojej drugiej publikacji pt. „Ciągle widzę ich twarze” opisała barwny, ale nieistniejący już świat żydowski, który był nieodłącznie związany z przedwojenną Polską. W 1997 roku ukazała się jej pierwsza biografia (napisana wspólnie z Joanną Szczęsną). „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” to niezwykle intymna opowieść o jednej z najwybitniejszych polskich poetek. W 2012 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazało się wznowienie książki. Kolejne książki, których współautorką była Bikont to „Epitafia, czyli uroki roztaczane przez niektóre zwłoki”, „Limeryki, czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu”, „Nietykalni. Reportaże roku 1999”, „Gen ciekawości. Z wybitnymi naukowcami rozmawiają dziennikarze Gazety Wyborczej”, „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, „Kobiety, które igrały z PRLem”.

My z Jedwabnego

W 2012 roku ukazała się jedna z najważniejszych książek w dorobku Anny Bikont. „My z Jedwabnego” to efekt pasji, ogromnej pracy i setek godzin badań, opracowywania archiwów, a co najważniejsze, rozmów ze świadkami i krewnymi ofiar tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w lipcu 1941 roku w niewielkiej miejscowości pod Łomżą. Bikont łączy niezwykłe doświadczenie dziennikarskie, karkołomną pracę śledczą i niezwykły talent pisarski, by opowiedzieć jedną z najsmutniejszych opowieści XX wieku.

Sendlerowa

W 2017 roku ukazała się kolejna ważna książka w dorobku Anny Bikont. „Sendlerowa. W ukryciu” to jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat. Autorka kreśli portret bohaterki, która przez wiele lat była zapomniana. W czasie wojny Irena Sendlerowa ratowała żydowskie dzieci przed śmiercią. To niezwykla opowieść o kobiecie, która przez kilka lat ryzykowała życiem, by uratować niewinne dzieci przed Zagładą. Bikont opisuje, jak sprawnie musiał działać aparat pomocy w obliczu świata (jak pisał Władysław Bartoszewski), w którym „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.

Jacek

W 2019 roku ukazała się kolejna książką Anny Bikont pt. „Jacek”, którą napisała wspólnie z Heleną Łuczywo. To biografia Jacka Kuronia, legendy polskiej opozycji z czasów PRL-u. Bohater książki swój wielki udział w walce o wolną Polskę okupił niemal dziesięcioma latami niewoli. Choć w młodości wierzył w ideały socjalistyczne i budował komunizm, to w dojrzałym wieku stanął mu naprzeciw. W młodości przyczynił się do rozwoju komunizmu, później budował kapitalizm. I jedno, i drugie doświadczenie uważał pod koniec swojego życia za wielki błąd. Jedno jest pewne – Kuroń był postacią wyjątkową, charyzmatyczną, potrafiącą pociągnąć za sobą tłumy.

Lawina i kamienie

Najnowszą książką Anny Bikont jest napisana wspólnie z Joanną Szczęsną książka „Lawina i kamienie”. Autorki opisały w niej losy sześciu pisarzy, którzy po wojnie byli gorliwymi zwolennikami komunizmu, ale później rewidowali swój stosunek, bo ostatecznie odrzucić wiarę w PRL-owską wizję socjalizmu. Bikont i Szczęsna opisują życia Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Adama Ważyka i Wiktora Woroszylskiego.

Książki Anny Bikont na Woblinku

Książki Anny Bikont znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.