Anna Cieplak Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Anna Cieplak Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Anna Cieplak urodziła się w 1988 roku. To polska pisarka, publicystka, aktywistka miejska i animatorka kultury. Przez wiele lat związana była z Krytyką Polityczną. Jest autorką pięciu książek – „Zaufanie” (2015), „Ma być czysto” (2016), „Lata powyżej zera” (2017), „Lekki bagaż” (2019) i „Rozpływaj się” (2021). Cieplak wielokrotnie nominowana była do prestiżowych nagród literackich. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada za powieść „Ma być czysto”. Ponadto otrzymała nominacje do Paszportów Polityki w kategorii literatura, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz European Union Prize for Literature.

Anna Cieplak - życiorys 

Anna Cieplak pochodzi z Górnego Śląska. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej i tam ukończyła szkołę średnią. Następnie studiowała na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2011 roku Cieplak otrzymała wyróżnienie od Rektora Uniwersytetu za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Od 2009 roku pisarka była jedną z koordynatorek i organizatorek projektów kulturalno-edukacyjnych w Świetlicy Krytyki Politycznej i Księgarnio-Czytelni „Na granicy” w Cieszynie. Jednym z działań było organizowanie korepetycji i warsztatów dla cieszyńskich dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy uczyli się posługiwać różnymi środkami komunikacji artystycznej.

W 2014 roku Anna Cieplak otrzymała kolejne wyróżnienie. Tym razem została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za "wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorcowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami". Rok później autorka otrzymała stypendium programu „Aktywność obywatelska”.

Debiut literacki autorki

Cieplak debiutowała w 2015 roku książką „Zaufanie” napisaną wspólnie z Lidią Ostałowską. To dłuższe opowiadanie, które powstało w ramach projektu ufundowanego przez Fundację Orange. Wydanie zostało wzbogacone ilustracjami z życia 13-letniej Elizy.

Pierwszą samodzielną książką autorki była powieśćMa być czysto”, która przyniosła jej nominacje do najważniejszych polskich nagród literackich. Debiut ukazał się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Cieplak pisząc swoją debiutancką książkę, wykorzystała doświadczenie wyciągnięte z pracy z młodzieżą. Głównymi bohaterkami książki są Oliwka, nastolatka z „gorszego osiedla”, mieszkająca z ojczymem i opiekująca się przyrodnim rodzeństwem; koleżanka Oliwki – Julka, która mieszka na „lepszym osiedlu”; macocha Julki – Magda. Książka nie posiada jednolitej fabuły.

W „Ma być czysto” Cieplak kreśli fragmenty z życia codziennego swoich bohaterek. Opowiada o ich problemach, „patologii” i „niepatologii”, systemie, starciach młodych ludzi z dorosłymi. Autorka pisze o „instytucjonalnym podejściu” do rozwiązywania problemów „trudnej młodzieży”. Przedstawione w powieści nastolatki znacznie różnią się statusem – różni je nie tylko miejsce zamieszkania, ale również sytuacja materialna. Cieplak w „Ma być czysto” pisze o stereotypizacji, której bardzo ciężko jest stawić czoło. Za swój znakomicie przyjęty debiut Anna Cieplak otrzymała Nagrodę Conrada oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Twórczość Anny Cieplak

W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się druga powieść Cieplak pt. „Lata powyżej zera”. To opowieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, ale jednocześnie ostatnim, które pamięta czasy bez smartfonów i nieograniczonego dostępu do internetu. Fabuła powieści rozgrywa się w Będzinie, mieście znajdującym się na pograniczu Zagłębia i Śląska. „Lata powyżej zera” to manifest pokolenia, które zaczyna chodzić własnymi ścieżkami, wolne od świata znanego sprzed transformacji ustrojowej.

Trzecia powieść Cieplak, Lekki bagaż”, miała swoją premierę w 2019 roku. Akcja powieści rozgrywa się w Cieszynie – mieście dobrze znanym pisarce z czasów pracy z młodzieżą. Bohaterami książki są ludzie pracujący w mieście – Wera, pracowniczka fundacji, Olkowy, nauczyciel i Baśka, dziennikarka lokalnej gazety. Autorka opisuje życie ludzi w małym przygranicznym miasteczku.

Najnowszą książką laureatki Nagrody Conrada jest powieśćRozpływaj się”, która ukazała się w 2021 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Fabuła powieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych – w 1999, 2009 i 2019 roku. To opowieść o czwórce znajomych, Aliny, Roberta, Janka i Marcy, których drogi co rusz się przecinały. W młodości mieszkali w jednym familoku, przeżywali pierwsze miłości, pili pierwszy alkohol, mieli głowy pełne marzeń. Dziesięć lat później bohaterowie muszą podjąć pierwsze poważne decyzje, aby umożliwić sobie wyrwanie do lepszego świata. W 2019 roku spotykają się na tzw. „reunion”. To czas podsumowań, konfrontacji z rzeczywistością, czas rozpaczliwych prób naprawienia relacji. To jednocześnie moment na powrót myślami do bezpiecznej, niewinnej i naiwnej młodości. „Rozpływaj się” to opowieść o współczesnej Polsce i pokoleniu wychowanym w Unii Europejskiej – pokoleniu zmuszonym do dorastania bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na upragniony i wreszcie otwarty Zachód.

Jeden z tekstów Anny Cieplak znalazł się również w antologii opowiadań pt. „Silna”. To zbiór opowiadań napisanych przez kobiety – bardzo różne autorki, które w swoich książkach poruszają się w zupełnie innych sferach literackich – od prozy zaangażowanej, przez kryminał, po fantastykę i science-fiction. Wspólnym mianownikiem opowiadań, które znalazły się w zbiorze, jest obecność silnej bohaterki, która musi mierzyć się z wyzwaniami losu. W antologii znalazły się teksty Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk-Cieślak, Anety Jadowskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk, Agnieszki Płoszaj i Dominiki Słowik.

Książki Anny Cieplak na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Anny Cieplak we wszystkich trzech formatach – ebook, audiobook i książka papierowa. Dostępne są „Lata powyżej zera”, „Ma być czysto”, „Lekki bagaż”, „Rozpływaj się” oraz antologia „Silna”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.