Anna Cieplak Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ciało huty, Ebook | Anna Cieplak

    Intensywna przeprawa przez pięćdziesiąt lat marzeń i zmyśleń. Nowa, wciągająca powieść laureatki Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza! 15 kwietnia 1972 roku wbito pierwszą łopatę pod budowę Huty Katowice. To również data złożenia obietnicy lepszego świata dla tych, którzy od lat szukali perspektyw na przyszłość. Wśród nich znaleźli się Ewa, Zygmunt i Ula – młodzi, pełni zapału, wierzący w misję, która została przed nimi postawiona. Niemal pięćdz...

    Promocja
    okładka Rozpływaj się, Ebook | Anna Cieplak

    Pierwsza powieść o życiu eurosierot. Brakujący fragment narracji o współczesnej Polsce. Nowa książka Anny Cieplak! Było ich czworo, a ich drogi co rusz się przecinały. Przed laty wszystko wydawało się prostsze – Robert i Alina, Janek i Marca. Teraz jest Dorotka, rozwód, kredyt, wróżby z kart, chwilówki i zdrapki. Rok 1999. Ruda Śląska. W jednym familoku mieszkają Marca, nad nią Robert z Jankiem i Omamą (oma – śląska babcia, która weszła w rolę mamy), a na dokładkę ...

    Promocja
    okładka Ciało huty, Audiobook | Anna Cieplak

    Intensywna przeprawa przez pięćdziesiąt lat marzeń i zmyśleń. Nowa, wciągająca powieść laureatki Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza! 15 kwietnia 1972 roku wbito pierwszą łopatę pod budowę Huty Katowice. To również data złożenia obietnicy lepszego świata dla tych, którzy od lat szukali perspektyw na przyszłość. Wśród nich znaleźli się Ewa, Zygmunt i Ula – młodzi, pełni zapału, wierzący w misję, która została przed nimi postawiona. Niemal pięćdz...

Anna Cieplak Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Anna Cieplak urodziła się w 1988 roku. To polska pisarka, publicystka, aktywistka miejska i animatorka kultury. Przez wiele lat związana była z Krytyką Polityczną. Jest autorką pięciu książek – „Zaufanie” (2015), „Ma być czysto” (2016), „Lata powyżej zera” (2017), „Lekki bagaż” (2019) i „Rozpływaj się” (2021). Cieplak wielokrotnie nominowana była do prestiżowych nagród literackich. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada za powieść „Ma być czysto”. Ponadto otrzymała nominacje do Paszportów Polityki w kategorii literatura, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz European Union Prize for Literature.

Anna Cieplak - życiorys 

Anna Cieplak pochodzi z Górnego Śląska. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej i tam ukończyła szkołę średnią. Następnie studiowała na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2011 roku Cieplak otrzymała wyróżnienie od Rektora Uniwersytetu za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Od 2009 roku pisarka była jedną z koordynatorek i organizatorek projektów kulturalno-edukacyjnych w Świetlicy Krytyki Politycznej i Księgarnio-Czytelni „Na granicy” w Cieszynie. Jednym z działań było organizowanie korepetycji i warsztatów dla cieszyńskich dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy uczyli się posługiwać różnymi środkami komunikacji artystycznej.

W 2014 roku Anna Cieplak otrzymała kolejne wyróżnienie. Tym razem została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za "wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorcowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami". Rok później autorka otrzymała stypendium programu „Aktywność obywatelska”.

Debiut literacki autorki

Cieplak debiutowała w 2015 roku książką „Zaufanie” napisaną wspólnie z Lidią Ostałowską. To dłuższe opowiadanie, które powstało w ramach projektu ufundowanego przez Fundację Orange. Wydanie zostało wzbogacone ilustracjami z życia 13-letniej Elizy.

Pierwszą samodzielną książką autorki była powieśćMa być czysto”, która przyniosła jej nominacje do najważniejszych polskich nagród literackich. Debiut ukazał się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Cieplak pisząc swoją debiutancką książkę, wykorzystała doświadczenie wyciągnięte z pracy z młodzieżą. Głównymi bohaterkami książki są Oliwka, nastolatka z „gorszego osiedla”, mieszkająca z ojczymem i opiekująca się przyrodnim rodzeństwem; koleżanka Oliwki – Julka, która mieszka na „lepszym osiedlu”; macocha Julki – Magda. Książka nie posiada jednolitej fabuły.

W „Ma być czysto” Cieplak kreśli fragmenty z życia codziennego swoich bohaterek. Opowiada o ich problemach, „patologii” i „niepatologii”, systemie, starciach młodych ludzi z dorosłymi. Autorka pisze o „instytucjonalnym podejściu” do rozwiązywania problemów „trudnej młodzieży”. Przedstawione w powieści nastolatki znacznie różnią się statusem – różni je nie tylko miejsce zamieszkania, ale również sytuacja materialna. Cieplak w „Ma być czysto” pisze o stereotypizacji, której bardzo ciężko jest stawić czoło. Za swój znakomicie przyjęty debiut Anna Cieplak otrzymała Nagrodę Conrada oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Twórczość Anny Cieplak

W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się druga powieść Cieplak pt. „Lata powyżej zera”. To opowieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, ale jednocześnie ostatnim, które pamięta czasy bez smartfonów i nieograniczonego dostępu do internetu. Fabuła powieści rozgrywa się w Będzinie, mieście znajdującym się na pograniczu Zagłębia i Śląska. „Lata powyżej zera” to manifest pokolenia, które zaczyna chodzić własnymi ścieżkami, wolne od świata znanego sprzed transformacji ustrojowej.

Trzecia powieść Cieplak, Lekki bagaż”, miała swoją premierę w 2019 roku. Akcja powieści rozgrywa się w Cieszynie – mieście dobrze znanym pisarce z czasów pracy z młodzieżą. Bohaterami książki są ludzie pracujący w mieście – Wera, pracowniczka fundacji, Olkowy, nauczyciel i Baśka, dziennikarka lokalnej gazety. Autorka opisuje życie ludzi w małym przygranicznym miasteczku.

Najnowszą książką laureatki Nagrody Conrada jest powieśćRozpływaj się”, która ukazała się w 2021 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Fabuła powieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych – w 1999, 2009 i 2019 roku. To opowieść o czwórce znajomych, Aliny, Roberta, Janka i Marcy, których drogi co rusz się przecinały. W młodości mieszkali w jednym familoku, przeżywali pierwsze miłości, pili pierwszy alkohol, mieli głowy pełne marzeń. Dziesięć lat później bohaterowie muszą podjąć pierwsze poważne decyzje, aby umożliwić sobie wyrwanie do lepszego świata. W 2019 roku spotykają się na tzw. „reunion”. To czas podsumowań, konfrontacji z rzeczywistością, czas rozpaczliwych prób naprawienia relacji. To jednocześnie moment na powrót myślami do bezpiecznej, niewinnej i naiwnej młodości. „Rozpływaj się” to opowieść o współczesnej Polsce i pokoleniu wychowanym w Unii Europejskiej – pokoleniu zmuszonym do dorastania bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na upragniony i wreszcie otwarty Zachód.

Jeden z tekstów Anny Cieplak znalazł się również w antologii opowiadań pt. „Silna”. To zbiór opowiadań napisanych przez kobiety – bardzo różne autorki, które w swoich książkach poruszają się w zupełnie innych sferach literackich – od prozy zaangażowanej, przez kryminał, po fantastykę i science-fiction. Wspólnym mianownikiem opowiadań, które znalazły się w zbiorze, jest obecność silnej bohaterki, która musi mierzyć się z wyzwaniami losu. W antologii znalazły się teksty Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk-Cieślak, Anety Jadowskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk, Agnieszki Płoszaj i Dominiki Słowik.

Książki Anny Cieplak na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Anny Cieplak we wszystkich trzech formatach – ebook, audiobook i książka papierowa. Dostępne są „Lata powyżej zera”, „Ma być czysto”, „Lekki bagaż”, „Rozpływaj się” oraz antologia „Silna”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).