Anna Ficner-Ogonowska Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Anna Ficner-Ogonowska Historia - książki, ebooki i audiobooki

Anna Ficner-Ogonowska jest polską twórczynią powieści obyczajowych, w których często pojawia się także element romansu. Nie planowała zostać pisarką - pracowała jako nauczycielka, zajmowała się domem oraz dwójką dzieci. Pisała “do szuflady”, tylko dla samej siebie. Tą sytuację postanowił zmienić mąż Anny, który w tajemnicy przed żoną wysłał do wydawnictwa jedną z jej powieści - “Alibi na szczęście”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak i dzięki temu czytelniczki oraz czytelnicy mogli po raz pierwszy zanurzyć się w świat stworzony przez Ficner-Ogonowską. Wiele pochlebnych opinii na temat jej prozy zachęciło autorkę do publikacji kolejnych książek, pełnych emocji historii z życia wziętych. Kolejne tytuły, takie jak “Krok do szczęścia”, “Szczęście w cichą noc” czy “Czas pokaże” powiększyły jeszcze grono jej fanów i sprawiły, że zaczęła łączyć pracę na dwóch etatach - nauczycielki oraz pisarki.

Debiut literacki Anny Ficner-Ogonowskiej

Alibi na szczęście” to opowieść o prawdziwej miłości, przed którą nie da się uciec. Anna Ficner-Ogonowska przedstawia w niej Hanię - kobietę, której życie nagle zatrzymało się w pewien sierpniowy dzień, gdy straciła wszystko, co dotychczas nadawało sens jej życiu. Hania przestała marzyć i jedyne, co planuje to kolejne cele dla swoich uczniów. Trudno się więc dziwić, że gdy na jej drodze staje Mikołaj, Hania boi się zaangażować. Mężczyzna ma jednak na szczęście wystarczająco dużo siły oraz determinacji za ich dwoje i nie zamierza przestać o nią walczyć. Wspiera go przyjaciółka Hani, Dominika, której energia i poczucie humoru dodają rzeczywistości kolorów. Nie można też zapomnieć o pani Irence, posiadającej niekończące się pokłady ciepła i mądrości. To właśnie w jej domu, nad morzem, tam, gdzie na parapecie rosną pomidory, a z kuchni unosi się zapach szarlotki, Hania powoli odnajduje spokój, który wydawał się bezpowrotnie utracony. Wraz z nim wraca także wiara w siebie oraz w siłę miłości. Hania jest wreszcie w stanie sama sobie dać prawo do bycia szczęśliwą. Ta ciepła i dając nadzieję debiutancka powieść Ficner-Ogonowskiej sprawiła, że autorka stała się jedną z czołowych polskich pisarek historii o tym, że nigdy nie jest za późno na szczęście.

Kontynuację perypetii Hani, Dominiki oraz pani Irenki stanowi “Krok do szczęścia”. Hania cieszy się na nadchodzący dzień ślubu swojej przyjaciółki. Nie opuszczają jej jednak przykre wspomnienia z własnej przeszłości, związane z dniem, który miał być najszczęśliwszym momentem jej życia. Wie już jednak, że czas zmierzyć się z własnymi wspomnieniami i pójść naprzód. Widzi, jak bardzo walczą o nią najbliżsi i jak wiele są w stanie dla niej unieść. Jak nikt przypomina jej o tym pani Irenka, niezmiennie podnosząca ją na duchu i dająca nadzieję, że nic jeszcze nie jest przesądzone. Jednak przyszłość nie jest tak prostą drogą do szczęścia - dotąd cierpliwy i czuły Mikołaj zaczyna mieć dość tego, że Hania wciąż ucieka przed jego miłością. Do tego wszystkiego ujawniona zostaje skrzętnie dotąd skrywana rodzinna tajemnica, a w świat Hani wkracza osoba, o której istnieniu kobieta nie miała dotychczas pojęcia … “Krok do szczęścia” przypomina, że życie nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Ale także - że wszystko dzieje się z jakiejś przyczyny, a szczęście jest tuż za rogiem, tylko trzeba wykonać ten pierwszy, najtrudniejszy krok w jego stronę.

Inne powieści Ficner-Ogonowskiej

Jedną z najbardziej znanych powieści Anny Ficner-Ogonowskiej jest “Okruch” - historia o tym, jak nieprzewidywalna, a przy tym piękna jest prawdziwa miłość. Kiedy się pojawia, cały świat staje na głowie, a życie wykonuje obrót o sto osiemdziesiąt stopni. Serce zaczyna bić w zupełnie innym rytmie, a umysł staje się dziwnie zamglony. Czasem wystarczy drobiazg, by tak się stało - nieśmiały uśmiech, przypadkowe dotknięcie dłoni. Tak niewiele trzeba, by zupełnie stracić głowę i utonąć w najsilniejszym uczuciu na świecie. To właśnie dzieje się w życiu głównych bohaterów - mężczyzny, który nic nie wie o swojej rodzinie, a nawet o sobie samym, i kobiety pragnącej, a równocześnie obawiającej się bliskości. “Okruch” to historia pełna sekretów i kłamstw, ale także zaufania, uczenia się na nowo emocji i otwarcia na nową rzeczywistość.

Najnowszą książką Anny Ficner-Ogonowskiej jest wydana w 2020 roku powieść “Jeśli zatęsknię”. Jej główna bohaterka uczy się, jak przezwyciężyć trudności i nie zrezygnować na drodze do szczęścia. Jak znaleźć sens w cierpieniu? Jak wytłumaczyć, czemu akurat ją spotkało nieszczęście? Gdzie znaleźć siłę, by dalej walczyć? A nade wszystko, jak rozpoznać prawdziwą miłość, gdy ta pojawi się na jej drodze, i jak ją zatrzymać? Ficner-Ogonowska po raz kolejny pokazuje, że wszystko ma swoje przyczyny, a także - przede wszystkim - że nadzieja nie umiera nigdy. Nawet po największych tragediach wstaje nowy dzień i wschodzi słońce. A miłość jest silniejsza niż jakiekolwiek przeszkody. Zarówno “Jeśli zatęsknię”, jak i inne tytuły Anny Ficner-Ogonowskiej znajdziecie na Woblinku w wygodnej formie ebooków.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).