Anna Ficner-Ogonowska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Anna Ficner-Ogonowska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Anna Ficner-Ogonowska jest polską twórczynią powieści obyczajowych, w których często pojawia się także element romansu. Nie planowała zostać pisarką - pracowała jako nauczycielka, zajmowała się domem oraz dwójką dzieci. Pisała “do szuflady”, tylko dla samej siebie. Tą sytuację postanowił zmienić mąż Anny, który w tajemnicy przed żoną wysłał do wydawnictwa jedną z jej powieści - “Alibi na szczęście”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak i dzięki temu czytelniczki oraz czytelnicy mogli po raz pierwszy zanurzyć się w świat stworzony przez Ficner-Ogonowską. Wiele pochlebnych opinii na temat jej prozy zachęciło autorkę do publikacji kolejnych książek, pełnych emocji historii z życia wziętych. Kolejne tytuły, takie jak “Krok do szczęścia”, “Szczęście w cichą noc” czy “Czas pokaże” powiększyły jeszcze grono jej fanów i sprawiły, że zaczęła łączyć pracę na dwóch etatach - nauczycielki oraz pisarki.

Debiut literacki Anny Ficner-Ogonowskiej

Alibi na szczęście” to opowieść o prawdziwej miłości, przed którą nie da się uciec. Anna Ficner-Ogonowska przedstawia w niej Hanię - kobietę, której życie nagle zatrzymało się w pewien sierpniowy dzień, gdy straciła wszystko, co dotychczas nadawało sens jej życiu. Hania przestała marzyć i jedyne, co planuje to kolejne cele dla swoich uczniów. Trudno się więc dziwić, że gdy na jej drodze staje Mikołaj, Hania boi się zaangażować. Mężczyzna ma jednak na szczęście wystarczająco dużo siły oraz determinacji za ich dwoje i nie zamierza przestać o nią walczyć. Wspiera go przyjaciółka Hani, Dominika, której energia i poczucie humoru dodają rzeczywistości kolorów. Nie można też zapomnieć o pani Irence, posiadającej niekończące się pokłady ciepła i mądrości. To właśnie w jej domu, nad morzem, tam, gdzie na parapecie rosną pomidory, a z kuchni unosi się zapach szarlotki, Hania powoli odnajduje spokój, który wydawał się bezpowrotnie utracony. Wraz z nim wraca także wiara w siebie oraz w siłę miłości. Hania jest wreszcie w stanie sama sobie dać prawo do bycia szczęśliwą. Ta ciepła i dając nadzieję debiutancka powieść Ficner-Ogonowskiej sprawiła, że autorka stała się jedną z czołowych polskich pisarek historii o tym, że nigdy nie jest za późno na szczęście.

Kontynuację perypetii Hani, Dominiki oraz pani Irenki stanowi “Krok do szczęścia”. Hania cieszy się na nadchodzący dzień ślubu swojej przyjaciółki. Nie opuszczają jej jednak przykre wspomnienia z własnej przeszłości, związane z dniem, który miał być najszczęśliwszym momentem jej życia. Wie już jednak, że czas zmierzyć się z własnymi wspomnieniami i pójść naprzód. Widzi, jak bardzo walczą o nią najbliżsi i jak wiele są w stanie dla niej unieść. Jak nikt przypomina jej o tym pani Irenka, niezmiennie podnosząca ją na duchu i dająca nadzieję, że nic jeszcze nie jest przesądzone. Jednak przyszłość nie jest tak prostą drogą do szczęścia - dotąd cierpliwy i czuły Mikołaj zaczyna mieć dość tego, że Hania wciąż ucieka przed jego miłością. Do tego wszystkiego ujawniona zostaje skrzętnie dotąd skrywana rodzinna tajemnica, a w świat Hani wkracza osoba, o której istnieniu kobieta nie miała dotychczas pojęcia … “Krok do szczęścia” przypomina, że życie nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Ale także - że wszystko dzieje się z jakiejś przyczyny, a szczęście jest tuż za rogiem, tylko trzeba wykonać ten pierwszy, najtrudniejszy krok w jego stronę.

Inne powieści Ficner-Ogonowskiej

Jedną z najbardziej znanych powieści Anny Ficner-Ogonowskiej jest “Okruch” - historia o tym, jak nieprzewidywalna, a przy tym piękna jest prawdziwa miłość. Kiedy się pojawia, cały świat staje na głowie, a życie wykonuje obrót o sto osiemdziesiąt stopni. Serce zaczyna bić w zupełnie innym rytmie, a umysł staje się dziwnie zamglony. Czasem wystarczy drobiazg, by tak się stało - nieśmiały uśmiech, przypadkowe dotknięcie dłoni. Tak niewiele trzeba, by zupełnie stracić głowę i utonąć w najsilniejszym uczuciu na świecie. To właśnie dzieje się w życiu głównych bohaterów - mężczyzny, który nic nie wie o swojej rodzinie, a nawet o sobie samym, i kobiety pragnącej, a równocześnie obawiającej się bliskości. “Okruch” to historia pełna sekretów i kłamstw, ale także zaufania, uczenia się na nowo emocji i otwarcia na nową rzeczywistość.

Najnowszą książką Anny Ficner-Ogonowskiej jest wydana w 2020 roku powieść “Jeśli zatęsknię”. Jej główna bohaterka uczy się, jak przezwyciężyć trudności i nie zrezygnować na drodze do szczęścia. Jak znaleźć sens w cierpieniu? Jak wytłumaczyć, czemu akurat ją spotkało nieszczęście? Gdzie znaleźć siłę, by dalej walczyć? A nade wszystko, jak rozpoznać prawdziwą miłość, gdy ta pojawi się na jej drodze, i jak ją zatrzymać? Ficner-Ogonowska po raz kolejny pokazuje, że wszystko ma swoje przyczyny, a także - przede wszystkim - że nadzieja nie umiera nigdy. Nawet po największych tragediach wstaje nowy dzień i wschodzi słońce. A miłość jest silniejsza niż jakiekolwiek przeszkody. Zarówno “Jeśli zatęsknię”, jak i inne tytuły Anny Ficner-Ogonowskiej znajdziecie na Woblinku w wygodnej formie ebooków.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!